20161021_154712

Bugün 7 ay sonra işe geri döndüm.Benimki mutlu bir işe ara vermeydi bu 7 ayda oğlum doğdu ve onunla zaman geçirmek dünyaya bedeldi.Çalışma hayatına bebekleri doğduktan sonra ya da çeşitli nedenlerle ara vermek durumunda kalan anneleri de bu süre zarfında çok iyi anladım.Zaman zaman benimde işe döneceğimi düşündüğümde içimde bir sıkıntı oluşmadı değil.Hem bebeğimden nasıl ayrılacağımı düşündüm hem de iş hayatının temposunu özledim.İşte bu paylaşımım tam da bu konuya uygun olacak.

Türkiye ne yazık ki kadın istihdamı ve iş yaşamında kadınlara verilen değer konusunda sınıfta kalmış bir ülke. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki birçok şirket işe uzun süre işe ara vermiş kadınları işe almaya ne yazık ki pek gönüllü olmuyor. İşe geri dönüş sürecinde olumsuz deneyimler yaşayan kadınların hevesi kırılıyor.İşe dönüş sürecine nereden başlayacağını bilemediklerinden ciddi bir özgüven kaybı ve hayal kırıklığı yaşayabiliyorlar.

İşte YenidenBiz, tam da bu noktada kadınlara yardım etmek için devreye giriyor. Yeniden işbaşı yapan kadınlar için kurulmuş bir platform ve çok net bir amacı var : İş hayatına dönmek isteyen eğitimli, deneyimli kadınların istihdamını kolaylaştırmak.Ekim ayında Peryön kongrede ziyaret ettiğim ve bilgi aldığım dernek ile ilgili çok uzun zamandır yazı yazmak istiyordum tam da benimde işe dönüşüm olması sebebi ile bugün daha da bir anlam kazandı.

“YenidenBiz Derneği halihazırda iyi bir eğitimi ve ciddi bir iş deneyimi olan kadınların iş dünyasına geri kazandırılmasına yardımcı olmayı hedefliyor.Uzun bir aradan sonra iş arayan kadınlar ile yeni ve deneyimli bir çalışana ihtiyaç duyan şirketler arasında bir tür köprü görevi yapıyor.YenidenBiz’in web sayfasında çok basit bir başvuru sistemi var. Yeniden iş arayan kadınlar buradaki başvuru formunu doldurup derneğe CV’lerini gönderiyorlar ve derneğin İK grubu bu başvuruyu değerlendirip uygun bulduğu takdirde, adayı mülakata çağırıyor. Mülakat sonucunda adayın ‘dernek aday havuzu’nda bulunmaya uygun olup olmadığına karar veriliyor ve aday sisteme üye olmuş oluyor. Sonraki aşama, adayların uygun pozisyonlara önerilmesi.Derneğin diğer bir kolu da kaynak geliştirme grubu olarak çalışıyor ve büyük şirketlerden destek istiyor. Derneğe kurumsal üye olan şirketler, bir pozisyon açığı olduğunda dernekle iletişime geçip, aday havuzundaki uygun adaylardan birini görüşmeye çağırıyor.

Dernek bu adaylar ve şirket arasındaki bağlantılar kadar, işe dönmeye karar veren kadınlara yönelik çeşitli eğitimler de düzenliyor. Mart 2014’ten beri düzenledikleri eğitimlere; Kişisel Marka ve İmaj, Mutluluk Psikolojisi, Toplumsal Cinsiyet Rolleri, CV Hazırlama, Mülakat Teknikleri gibi eğitimleri örnek verebiliriz. Her biri uzmanlar tarafından veriliyor, yeniden iş arama yolculuğunda kadınlara özgüvenlerini geri kazandırma amacıyla yapılıyor ve tamamen gönüllülerin emeğiyle gerçekleşiyor, yani bütün eğitimler ücretsiz.

YenidenBiz, iş hayatında kadın olmak teması ekseninde kariyerine geri dönmek isteyen kadınları desteklerken, aynı zamanda bir tür sosyal kalkınmaya da katkıda bulunmuş oluyor. Kadınların iş dünyasındaki yeri, özellikle ülkemizdeki istatistiklere bakıldığında, hak ettiği yerde değil ve YenidenBiz, özveriyle çalışan bir dernek olarak bu alandaki ciddi bir açığı kapatıyor. İş dünyasında cinsiyet eşitliğine ve iyi eğitimli, tecrübeli kadınların iyi pozisyonlarda çalışabilmesine destek olarak hem topluma, hem de iş dünyasına önemli bir katkıda bulunmuş oluyor.

İşe dönmeye karar veren kadınlara çeşitli eğitim ve yönlendirme fırsatları sunuluyor olması, bu kadınların özgüvenini yeniden kazanmasını sağlıyor ve aynı zamanda şirketlere de ‘kadın çalışanlara pozitif ayrımcılık’ bilinci kazandırmaya yardımcı oluyor. Gittikçe gelişen ve büyük şirketlerin de desteğini almaya başlayan dernek daha fazla kadın adaya ve kuruma ulaştığında, Türkiye’deki kadın istihdamına büyük bir katkı yapacağı çok açık.

En az 10 yıl iş deneyimi olan ve bir sebepten kariyerine ara vermiş bir kadınsanız, derneğe katılıp yeniden bir kariyer planlarken profesyonel destek görmeniz mümkün. Dernek aynı zamanda projeye destek olmak isteyen şirketlerin de başvurularına açık. İş hayatında kadın olmak konusunda fikir önderliğinde bulunmayı hedefleyen dernek, bu konuda çalışan diğer platformlarla da işbirliği yaparak alanını genişletmeye ve daha fazla kişiye ulaşmaya devam ediyor.”*

 

*http://www.hthayat.com/yasam/guncel/haber/1030825-yeniden-is-yenidenbiz
Yazar

Yorum Yaz