Bu hafta şirketlerin stajyer seçimleri ile ilgili iki ilgimi çeken konuyu yakından takip etme fırsatım oldu.Normal çalışan işe alım süreçlerini nasıl farklılaştıralım diye düşünen İK cılar stajyerler için bugüne kadar çok farklı süreçler uygulamazdı.Herkes Heineken’in “The Candidate” ini hatırlayacaktır.Klasik mülakat süreçleri artık yetmez olacak ki her şirket farklı uygulamalara yönelmiş durumda..

Bunlardan ilki TBWA\İstanbul . Şirket reklam üzerine çalışır da stajyer alımlarını virale çevirmezler mi ? Yapmışlar..Bence çok güzel olmuş..TBWA\İstanbul, yüzlerce kişi arasından yapılacak seçim sürecini nörobiyolojşye bırakmaya karar vermiş.

Adayları aynı günde bir araya toplayan ve dünya çapında beğeni toplamış reklamları gösteren ajans, adayların bu reklamlara verdiği tepkileri EEG kayıtları ile toplamış. AdLove adı verilen projede gösterilen reklamlara en yüksek ilgiyi gösterdiği tespit edilen 5 aday ajansta staj yapma şansı elde etmiş.

Sanırım en güzel an bütün şirketin bu 5 stajyeri alkışlayıp üzerlerine konfeti attğı bölümdü..Genç olup o 5 kişi arasında yer almak isterdim doğrusu..İtiraf etmem gerek biraz korku filmini andıran reklam izleme anında kafama takılacak olan nesneden ötürü gerilebilirdim 🙂

TBWA\ISTANBUL AdLove Project English from TBWA\ISTANBUL on Vimeo.

Bir diğer farklı stajyer öyküsü ise Schneider Electric Türkiye’den geldi..Twitter’ın gücünü hafife almamak gerek..Herşey Mayıs ayında kendine yaz stajı bulamayan Mahmut Can Kovan’ın aşağıdaki tweet’i ile başlamış.

Capture

Bu tweet şirket tarafından görülmüş ve bir proje haline getirilmiş. Mahmut stajı kapmış ve geçtiğimiz hafta İstanbul-Manisa arası yolculuk gerçekleşti.

Schneider Electric firması, Use Your Legs isimli bir sosyal sorumluluk pojesi de yürüterek boşa harcanan enerjiye ve enerji verimliliğine dikkat çekmek istiyormuş.#stajapedalla projesi de bu kapsamda değerlendirilmiş.Şirket Mahmut’un yaptığı her km için bir sivil toplum kuruluşuna 0,5 Euro luk bir yardımda bulunacakmış.

Ne dersiniz yeni nesil stajyerler çok şanslı değil mi  ?

 Ezgi

 

 

 

Yazar

Yorum Yaz