Capture

Sabah alarmınız çaldı ve uyandınız. Uyandıktan sonra ilk yaptığınız şey nedir? Aslında normal olan kalkıp banyoya gidip yüzünüzü yıkamak ama artık devir değişti. Önce maillerinize bakıyorsunuz, sonra sosyal medya hesaplarınızı kontrol ediyorsunuz. Twitter’da mention gelmiş mi? Instagram’a yüklediğiniz fotoğrafı kaç kişi beğenmiş? Facebook’ta kim neler paylaşmış ? Hadi kabul edin aslında bu yatarken de yaptığımız bir rutin haline gelmiş olabilir.

İşte tüm bu davranışlar popüler günümüz hastalıklarından birine işaret ediyor. Bu hastalığın ismi FOMO (Fear of Missing Out) yani Türkçesi ‘Gelişmeleri Kaçırma Korkusu’. FOMO terimi 2013 yılında Oxford sözlüğüne de eklenmiş. Anlayacağınız tescilli bir kavram. Türkiye’de FOMO’yu ebeveynlerin Z kuşağını tanımlarken kullandığı  “bütün gün elinde telefon, zır zır zır, ne yapıyorsun çocuğum!” nidalarından biliyor olabilirsiniz ama elbette sadece Z kuşağının kapıldığı bir hastalık değil .Yazar Y kuşağı olup yazı boyunca en az 9 kere Instagramına bakıp 3 kere twittera göz atmış en az 2 kere olmak üzere de Facebookta ne var ne yok kontrol etmiş olabilir.

Özellikle sosyal medyada aktif kişilerde ortaya çıkan bu sosyal kaygı durumu, gündemden ve sosyal çevredeki olaylardan hiçbirini kaçırmamak ve gündeme dahil olmak üzerine kurulu. FOMO hastalığı insanların sosyal medyaya olan bağlılığını özetleyen bir ruh hali aslında. Bu hastalığın başlıca belirtileri, sürekli sayfa yenileme ihtiyacı hissetmek, sosyal medyada online olmadığımız zamanlarda huzursuz hissetmek, paylaşılan bir fikrin veya görselin beğeni almaması sonucunda ortaya çıkan duygusal çöküntü veya sizi ucundan kıyısından dahi ilgilendirmeyen olaylara karşı aşırı sinirlilik olarak gösterilebilir. Arkadaş ortamlarınız bir kenara dursun, aile içerisinde bile minimum seviyede kurulan diyaloglar bile (eğer çok geçerli bir sebebiniz yoksa) sosyal medyaya olan bağımlılığınızı göstergesidir.

Kişinin çevresinden ve gündemden sürekli haberdar olması kulağa güzel gelse de JWT’nin 2011’deki araştırmasına göre bu bağımlılık zamanla sendroma dönüşmekte ve kişide kıskançlık, mutsuzluk, kararsızlık, paranoya gibi durumlar ortaya çıkarmakta.  Mayıs 2011’de 11 ve 55 yaş arası 1200’e yakın aktif sosyal medya kullanıcısı üzerinde gerçekleştirilen araştırmanın sonuçlar ise şöyle:

 • FOMO’ya en çok 15-24 ve 25-34 yaş aralığında rastlanıyor.
 • Eğlenceyi kaçırma hissini 12-17 yaş grubu yüzde 48 oranla hissediyorken, yüzde 47 oranla en çok onlar endişeye kapılıyor
 • 34-48 ve 48-67 yaş aralığındaki yetişkinlerin yüzde 26’sı dışlanmışlık hissine kapılıyor
 • En güvensiz hissedenler ise %42 oranla 18-34 yaş grubu
 • Kadınların kıskanç bir yapıya sahip olmalarına rağmen, erkeklerde FOMO hastalığı daha çok gözlemleniyor
 • 12-67 yaş arasındaki kullanıcıların yüzde 40’ı sosyal medyanın gözden kaçırma endişelerini körüklediğini düşünüyor.
 • Yakınlarının bir şeyler yaparken kendilerinin bir şey yapmadıklarını düşünenlerin oranı ise erkeklerde %38, kadınlarda ise %26
 • Arkadaş veya yaşıtları bir şeyler satın alırken kendilerinin alamadığını düşünenler erkeklerde %26, kadınlarda %13
 • Erkeklerin %31, kadınların %20’si, yapmaya karar verdikleri şeylerin daha önce düşünülmüş ya da yapılmış olduğunu düşünüyor.
 • Her 10 kişiden 8’i, insanların sosyal medyada kendileri ve yaptıklarıyla övündüğünü, hatta böbürlendiğini düşünüyor.
 • 13-19 arası kullanıcıların neredeyse yarısı, sosyal medya aracılığıyla arkadaşlarının, yapamadığı şeyleri görerek üzülüyor .
 • Kullanıcıların yarıya yakını, gözden kaçırma ya da gündemin gerisinde kalma korkularının sosyal medya tarafından beslendiğini, artırıldığını düşünüyor.

Aslında akıllı telefonların ve birbirinden oyalayıcı uygulamalarının hayatımıza girmesi ile tüm alışkanlıklarımız kökünden değişiyor ve farkında değiliz. Sanki tüm hayatımız boyunca onlarla yaşamız gibi hissediyoruz. Hatta telefonumuza bir şey olduğunda endişeleniyoruz. Akıllı telefonlardan uzak kalmanın birçok insanda stres yarattığı ortaya çıkarken yeni bir fobiyi de literatüre kattı: Nomofobi. Bu da başka bir yazı konusu olsun. Beklemede kalın.

Hadi şimdi eğri oturup doğru konuşalım farkında olalım ya da olmayalım kaçımız FOMO dan müzdaribiz ?

Bir de Burcu Bakdur anlatsın size bakalım FOMO neymiş..

Ezgi

Yazar

3 Yorum Var

 1. Pingback: İnsan Kaynaklarınca ! Anlaşalım. – ŞİRİN TOPALOĞLU

 2. Pingback: İnsan Kaynaklarınca ! Anlaşalım. – ŞİRİN TOPALOĞLU

 3. Özlem Sökmen Reply

  Ezgi bayıldım sitene. Yazılarının da bir kısmını okudum. Mutlaka bakacağım ara ara. Sen de yeni yazı post edince beni dürt, okuyayım. eline sağlık. Siteye de çok emek vermişsin. Harika olmuş.

Yorum Yaz