Capture

Kadın..Kadının iş hayatındaki yeri..Benim kişisel sosyal sorumluluğum.

Bir çok yazımda bu konulardaki hassasiyetimi paylaşmaya çalıştım.Bazen farklı uygulamaları,bazen tepkimi bazen de araştırma sonuçları ile kendimce bu başlıkları gündemimde tutmaya çalıştım.Özellikle anne olduktan sonra kadının yanı sıra annelik ; iş hayatında annelerin yeri,onlara sağlanan destekler gibi konular daha da dikkatimi çeker oldu.Algıda seçicilik.

Daha önce sonuçlarına sitemde de yer verdiğim “Çalışan Annelerin 1000 Günü” araştırmasına göre :

  • İşgücünde olan kadınların %40’ı “evlilik ve çocuk bakımı” nedeniyle iş hayatını bırakıyor.
  • Kadınların yüzde 14’ü ilk bin gün içerisinde işinden ayrılıyor.
  • Kadınlar, işe devam etmek ve iş yaşamlarında daha verimli olmak için özellikle annelik döneminde daha fazla desteğe ihtiyaç duyuyor.

Bu sonuçlara baktığımızda kadın çalışanların anne olduktan sonra  iş hayatında var olmalarının sürekliliğini sağlayabilmek adına şirketlerin anne olan çalışanlarına özel çözümler üretmesi,destek sağlamasının ne kadar önemli olduğu karşımıza çıkıyor.

İşte Arçelik bu durumun farkına varıp kadın çalışanların iş hayatındaki rolünü güçlendirmek ve kariyerleri boyunca sürekli olarak desteklemek, kadın istihdamını arttırmak ve şirket içi kadın çalışanlar arası bağı ve kadın destek sistemini güçlendirmek için Women Impact isimli  bir konsept başlattı.

Women Impact kapsamındaki uygulamalardan bazıları :
  • Kadınların liderlik gelişimlerini desteklemek için Gelişim Eğitimleri,
  • Doğum iznine ayrılan kadınların iş hayatına dönüşü ve adaptasyonu için She-Mate Mentorluk Programı,
  • Kadınlar arası networkü güçlendirmek ve farklı hikayeleri buluşturmak için Women Connect.
Ben en çok She Mate mentorluk programına bayıldım.Doğum izninden dönen kadın çalışanların yanında olup hem annelik hem de iş hayatına dönüşünü ve adaptasyonunu kolaylaştırmak için başlatılan program en az 2 senedir anne olup doğum izninden döndükten sonra 1 senedir aktif olarak iş hayatında olan çalışanların, yeni anne olan ve işe dönen çalışanlarına mentorluk yaparak deneyimlerinden faydalandırması üzerine kurulu olan program bence büyük alkışı hak ediyor.
Biz kadınlar fazlasına da yetişiriz merak etmeyin..O iş bizde..
Ezgi

Yazar

Yorum Yaz