0a7299cVUCA ifadesi ile ilk kez sanırım birkaç sene önce Peryön kongrelerinden birinde tanışmıştım.  VUCA , İngilizce Volatility (değişken), Uncertainty (belirsiz), Complexity (karmaşık) ve Ambiguity (muğlak) kelimelerinin birleşmesinden oluşuyor ve aslında günümüzün kaotik dünyasını tarifliyor.İçinde bulunduğumuz krizler,sürekli gelişen teknoloji, değişken sosyal ve siyasi ortam bizi VUCA dünyasına davet ediyor.Yani aslında VUCA yaşadığımız yeni normal.

Peki VUCA nereden geliyor ? Soğuk savaş sonrası dönemin şartlarını tanımlamak üzere ABD Ordusu tarafından ortaya çıkarılıyor.Bu terim daha sonra iş dünyasında daha fazla benimseniyor.Özellikle değişen demografik eğilimler, yeni müşteri ihtiyaçları ve mevcut iş modellerinin işleyişinin yeni dünyada yetersiz kalması ile hızla değişen iş ortamlarını tanımlamak için kullanılan son moda bir bir kısaltma haline geliyor.

VUCA dünyası şirketler kadar elbette en çok insanları etkiliyor.Yeni yetkinlik setleri oluşuyor,iş yapış şekilleri değişiyor,yoğun bir belirsizlik yaşanıyor,işler geçmişe göre çok daha karmaşık.Tüm bu yaşananlar beraberinde yeni İnsan Kaynakları bakış açılarını da yanında getiriyor.Yeni normalimiz olan VUCA dünyasına biraz İnsan Kaynakları gözü ile bakmaya ne dersiniz ?

Yapılan tüm araştırmalar, VUCA dünyasında başarılı olmak için gereken en büyük yetkinliğin adapte olabilme olduğunu ortaya çıkarıyor. Bu yetkinliğe sahip kişiler sürekli değişen ortama uyum sağlayabilir, daha iyi ve hızlı öğrenebilir. Adapte olabilme yanında esneklik yetkinliğini de beraberinde getiriyor.Bu esnekliği ve adapte olabilme durumunu tanımlayabilmek için en sık kullanılan kelime ise “çeviklik”.

İnsan Kaynakları bu çevik çalışanlara ulaşabilmek ve elbette onları elde tutabilmek için kendi sistem ve süreçlerini yeniden gözden geçirmeli.Kimin hangi amaçla kurduğu belli olmayan eski usul yöntemleri kullanmak yerine daha adaptif,daha basit ve kullanım kolaylığı sunan yeni yöntemlere geçiş yapılmalı. VUCA dünyası bize zaten karmaşa getiriyorken İnsan Kaynakları uygulamalarının daha basit tasarlanması kritik. Tabiri caiz ise aslında Çevik İK ya geçiş yapmalı .İşe alımdan eğitime,yetenek yönetiminden performans yönetimine tüm sistemler bu yeni dünyaya adapte olmalı.Evet ne yazık ki biz hala performans sistem değerlendirmeleri 1 mi olsun 5 mi olsun diye uğraşırken bazı şirketler sistemlerini komple ortadan kaldırıyor.

VUCA dünyasında statükoya bağlı tek yönlü kariyerlerden çok değişken farklı alanlara kayma becerisini gösterebilen potansiyel çalışanlara ulaşmayı da yanında getiriyor.O nedenle mevcut durumdan çok gelecekteki potansiyele dönük işe alımlar yapılabiliyor olması önemli hale geliyor.Eğitim programlarında hala sınıf eğitimlerine odaklanmak yerine farklı simülasyonlar ,online ya da yapay zeka eğitimleri gibi farklı yöntemlere geçiş yapılmalı.Yetenek yönetimi ya da kariyer planlama gibi süreçlerin İK nın değil çalışanın kontrolünde olması gerektiği yeni bir paradigma dönüşümüne gitmek bir diğer önemli nokta.Yeni iş yapış şekilleri kapıda iken hala ofiste tam zamanlı çalışma zorunluluğu gibi klişeler hızla kaldırılabilmeli.Esnek çalışmadan,evden çalışmaya hatta uzaktan çalışmaya uygun çalışma zeminleri hazırlanabilmeli.

İnsan Kaynakları içinde bulunduğumuz VUCA dünyasının getirdiklerini ve getireceklerini doğru algılamaz ve adaptif bir yaklaşım göstermez ise geleneksel strateji, yönetim, organizasyon ve iş modelleri ile sürdürülebilir bir başarı sağlanması neredeyse imkansız. İnsan Kaynakları için oyunun kuralları değişiyor.

Yeni normal VUCA dünyasına hoş geldiniz.

Ezgi

Yazar

Yorum Yaz