Capture

İstatistiklere göre 50 yıl öncesine göre insanların artık ortalama 1 saat daha az uyuyor.5o yıl önceye göre hayatımızda uykumuzu bu derece etkileyen ne değişmiş olabilir ?

Sebebi aslında çok basit.Kısaca yeni yaşam stilleri olarak ifade edebileceğim teknoloji ve ona bağlı hayatımıza giren tüm yenilikler  bizi biyolojik saatimize ihanet etmeye zorluyor. Birbirinden farklı ve ilgi çekici tv kanalları, kendimiz kaybettiğimiz internet dünyası , sosyal medya uygulamaları gibi uyaranlar peşimizi bırakmıyor. Sabah uyanınca ilk işimiz gece yatarken son işimiz tüm sosyal medya mecralarını gözden geçirmek oluyor. Artık 7 gün 24 saat online olduğumuz bir dünyada yaşıyoruz ve çoğumuz uykumuzu alamadan işe gidiyoruz. (Ah benden bahsediyor burada dediğinizi duyar gibiyim) Hatta artık insanlar günde 4-5 saat uyuduklarını büyük bir başarıymış gibi anlatıyorlar. Başarılı insanların uyku alışkanlıklarına bakıyoruz hemen hepsi yaz çok az ya da çok düzensiz uyku düzenine sahipler. Sanki tüm evren uykuda kaybedilen zamanın çok değerli olduğuna artık daha az uyuyarak telafi edilmesi üzerine mesaj yayıyor. Sadece aptallar 8 saat uyur temalı kitaplar da cabası.

Uykunun iş hayatındaki yeri ve önemi üzerinde belki İK olarak çok detaylı düşünmüyor olabiliriz. Ancak iş kazalarından psikolojik problemlere hatta mesai saatlerinden maddi kayıplı iş hatalarına kadar geniş bir çerevede etkisi olduğunu söyleyebiliriz.Özellikle vardiyalı çalışan ve gece çalışması yapması gereken kişileri işe alırken uyku envanteri uygulamak bile gerekebilir.İş bu kadar ciddi anlayacağınız.Uyku canım ne olacak dememek gerekli.Bu konuda biraz daha bilimsel konuşmak gerekirse yapılmış araştırmalarda uykunun iş hayatına yansımalarının önemine dikkat çekiyor.

Mc Kinsey’nin 180 yönetici ile gerçekleştirdiği araştırmaya göre her 10 kişiden 4’ü  en az  haftanın 4 günü uykusuz kalıyor. Bu araştırma çalışanların dinlenmeye fırsat buldukça, verimlerinin ve performanslarının arttığını, uyku eksikliğinin özellikle yöneticilerin çok fazla hata yapmasına ve bir süre sonra tükenmişlik sendromuna yol açtığını belirtiyor. Yine bu araştırmaya göre liderlik becerileri ve uyku arasında direkt bir bağlantı olduğu ortaya çıkıyor. Nörologlar, beynimizin diğer bölgelerinin az uykuyla idare edebildiğini ama prefrontal korteksin yani beynimizin yönetimsel işlevler ve problem çözme, odaklanma, sonuçlandırma, organize etme,  planlama gibi bilişsel becerileri yöneten kısmının uykusuzluğa tahammülü olmadığını söylüyor. İnsanlar uykusuz kaldıklarında en temel görsel ve motor becerileri sekteye uğruyor ama esas darbeyi yukarıda saydığımız bilişsel beceriler alıyor.İyi bir uyku çekmek, yaratıcılığı da artırıyor. Başka bir çalışma yaratıcı düşüncenin ve çözümlerin, kaliteli uyku/rüya sırasında filizlendiğini söylüyor.

Dünyanın farklı yerlerinde konumlanan 81 şirket ve 189 bin kişiyle yapılan başka bir çalışma, bir ekibin iyi yönetilmesi için, 4 tip lider davranışı gerektiğini söylüyor: güçlü bir oryantasyonla sonuca odaklanma, problemleri etkin bir şekilde çözme, farklı bakış açıları geliştirme ve ekibini destekleme. Bu 4 davranışın da, uyku ve etkin liderlik ile ilgili kanıtlanmış bağlantısı var. Sonuç olarak araştırmaya göre;  Araştırmaya göre 17-19 saat arası uyanık kalan kişilerin (misal gece 01:00’de yatıp 06:00’da kalkanlar) bireysel performansı, kanında % 0.05 alkol bulunanlarla aynı. Bu birçok ülkede yasal alkol sınırı. 20 saat uyanıklıktan sonra ise rakam % 0.1’e çıkıyor ki, bu oran Amerika’da “sarhoş” kelimesinin yasal tanımı oluyor. Doğal olarak, uyku eksikliği dikkat eksikliğine ve konsantrasyon bozukluğuna yol açıyor.Bu da özellikle üretimde iş kazalarını beraberinde getiriyor.Rand Şirketi’nin 2015 yılı Avrupa’ya yönelik bir araştırmasına göre gecede 7-8 saaten daha az uyuyan personel gecede 8 saatten fazla uyuyan çalışanlara kıyasla çok dah abüyük verimlilik kaybı yaşıyor.

Uykuya farklı açıdan yaklaşan şirketler ve ülkeler de var.Uykusuzluğun personelin performansına etkilerinden endişe eden ABD şirketi Aetna, çalışanlarının her gece en az 7 saat uyumaları karşılığında ödül veren bir plana imza atmalarını teşvik ediyor.Bu plana katılan Aetna personeli en az 7 saat uyudukları her 20 gece için 25 dolar kazanabiliyorlar. 12 aylık sürede en fazla 300 dolarlık bir üst limit bulunuyor.Uzakdoğu ülkelerindeki büyük şirketler, öğle yemeğinden sonra çalışanların üzerine ağırlık çöktüğü için onlara biraz kestirip dinlenmeleri için zaman tanıyor.Bu şirketlerde çalışanların dinlenmesi için özel odalar yapılıyor. Japonya’da neredeyse bütün büyük şirketlerin uyku odaları var. Çin’de de çalışanlara öğle uykusu hakkı tanıyan yasa kabul edildi ve yürürlüğe girdi. Artık öğle tatillerinde çalışanlar 1 saat kadar uyku odalarında dinlenebiliyor.Bir başka örnek de Ingiltere’den.Ülkenin hızlı büyüyen otel zinciri Travelodge, 22 milyon uykusuz çalışana yardım etmek için 2010’dan bu yana bedava uyuyabilecekleri “klasik müzikli siesta” zamanı sunuyor. Klasik müzikli siesta-da çalışanların kolaylıkla uykuya da-labilmeleri için karanlık bir ortam, klasik müzik çalan canlı bir orkestra ve içinde yastık yorgan bulunan yatar koltuklar hazırlanıyor.

Ne demiştik başlığımızda “Uyku Biraz uyku bütün isteğim buydu..”

Ezgi

Yazar

1 Yorum Var

  1. Çok faydalı bir yazı olmuş, gerçekten çoğunlukla göz ardı edilen ama çok kritik bir konu. Okurken de aklıma Google ofislerindeki uyku kapsülleri geldi 🙂
    Sevgiler…

Yorum Yaz