A&G araştırma şirketi Türkiye’deki kadınların hayatını daha iyi anlayabilmek için Hürriyet’e özel bir çalışma yapmış. 36 şehir, 116 mahalle ve köyde 2083 kadınla görüşülmüş. Anketörlerin tamamının kadın olduğu araştırmadan ilginç bir anekdotu aktarmak istiyorum. Anketörlerden birinin belirttiğine göre kadınlar şiddet görmüyorum, mutluyum’ derken görüşme sırasında eşleri gelip bağırıp çağırıyormuş.Durum içler acısı özellikle iş hayatındaki kadınlar ile ilgili olan bölümleri yorumlarım ile sizlerle paylaşmak istiyorum.

Araştırmaya katılan kadınların % 65.4 ü bekar.
Üniversite mezunu kadınlar: 64.3
İlkokul mezunları: 42
Çalışan kadınlar: 62.2
Çalışmayan kadınlar: 51.5

– Çalışan kadınların ortalama yaşı 35, çalışmayanların ise 41.
– Marmara, İç Anadolu, Ege ve Karadeniz’de çalışan kadınların oranı genel ortalamanın üzerinde.
– Çalışmayan kadın oranının en yüksek olduğu bölge, yüzde 85.3’le Doğu-Güneydoğu Anadolu’da

TÜRKİYE'DE KADIN OLMAK

Kadınlara neden çalıştığı sorulduğunda en yüksek oran %61,3 ile “Hane gelirine katkıda bulunmak için” cevabında toplanmış. Bu cevabı takip eden diğer cevap ise “Ekonomik özgürlüğe sahip olmak için”. Çalışan kadınların %64,9’unun yöneticisi erkek. İş hayatında erkek egemen yapıyı gösteren bir oran. Tabi bu oran biz İK cılar için geçerli olmayabilir. Neticede İK ekipleri kadın yoğun ekipler olma özelliği taşıyor.

TÜRKİYE'DE KADIN OLMAK

Peki iş hayatında olmayan kadınlar neden çalışmıyor dersiniz ? Burada içimi yakan sonuçlar yer alıyor.Katılımcıların %43 ü “evdeki sorumlulukları yüzünden” iş hayatına dahil olmadığını iletmiş.%30 u ise kocası istemediği için çalışmıyormuş. Bir de şanslı %20 lik var ki bunlara izninizle “Aşk-ı Memnu” kadınları demek istiyorum, çalışmaya ihtiyacı olmadığından çalışmıyormuş.

TÜRKİYE'DE KADIN OLMAK

Kadınların iş hayatındaki yerlerini ne zaman konuşsak ağzımızdan bir pozitif ayrımcılık çıkmazsa rahat edemiyoruz.Peki ya negatif ayrımcılık ? İş hayatındaki kadınlara uygulanan baskılar, dayatmalar, bezdirmeler ?İşyerinde giyim tarzı nedeni ile sürekli eleştirilen %10 luk grubun yanı sıra , yöneticisi tarafından önemsenmeyen kadın çalışan oranı ise %28,4 müş.

TÜRKİYE'DE KADIN OLMAK

Yok artık dediğinizi duyar gibiyim ama anketi cevaplayan kadınların %5,3 ü işyerinde fiziksel tacize uğradığını aktarmış ne yazık ki.Bir de nurtopu gibi bir %3,7 miz var ki iş yerinde tacize uğradığını aktarmış. Bir de elle tacize uğrayan %5 lik bir kitlemiz var.Yıl 2015 iş hayatında kadın fiziksel ve cinsel tacizle baş etmek zorunda farkında mısınız ?

TÜRKİYE'DE KADIN OLMAK

TÜRKİYE'DE KADIN OLMAK

Çalışan kadınların toplam kadın nüfusuna oranı %23,4 yani  “Çocuk da yaparım kariyer de” pek olmamış,olamamış.
TÜRKİYE'DE KADIN OLMAK
İş hayatında yer almayan kadınlar çalışıyor olsalardı en çok öğretmen olmak istiyormuş.
TÜRKİYE'DE KADIN OLMAK

Çalışmayan kadınların her gün ev işine ayırdıkları süre ortalama 4 saat.
– 7 saati ev işine ayırdığını söyleyen ev kadınlarının oranı da az değil, yüzde 12.
– Bekârların ev işine ayırdıkları zaman da evli olanlara yakın, ortalama 3.7.
– Türkiye’de yaşayan kadınların yüzde 58.2’si çalışmıyor.
– Ev kadınlarının ortalama yaşı 43.2.

TÜRKİYE'DE KADIN OLMAK

Kadın hakları için önce kadınların farkındalığı artmalı, haklarını daha özgürce arayabilmeli, erkek egemen toplumlarda seslerini çıkarmakta zorlanmamalılar. Erkek himayesi olmadan kadının yaşamını sürdüremeyeceğini düşünen % 30,4 e Atatürk’ün yıllar önce söylediği bir söz ile cevap vermek istiyorum.”Şuna inanmak lâzımdır ki, dünya yüzünde gördüğümüz her şey kadının eseridir

Ezgi

Yazar

Yorum Yaz