İşkolig yakından takip ettiğim sitelerden..İş arama süreçlerimde görüştüğüm ya da görüşeceğim şirketlerin ücret,yorum ya da mülakat süreçleri gibi konuları yakından takip ederken kendi çalıştığım şirketler için ise neler yazılmış,bir İK cı olarak neyi nasıl düzeltebiliriz diye özellikle incelediğim bir site..

 İşkolig 2013 ün ilk 6 ayında elde ettiği veriler ile Türkiye deki çalışanların mutluluk analizini bir infografik haline getirmiş.

Sayıları incelediğimizde katılımcıların %41’i işlerinden memnun olduklarını belirtiyor. Bu %41’lik bölümün %51’ini kadınları oluştururken, %49’luk bölümünü ise erkekler oluşturmakta. Şehirlere göre mutluluk ve memnuniyet ele alındığında İzmir %51 ile öne çıkarken, sonrasında %49 ile Ankara ve %44 ile İstanbul geliyor.İlk oranlar çok şaşırtıcı değil..

En çok şikayet edilen konu üst yönetim ardından takdir ve geribildirim geliyor.En mutlu çalışanlar ise elektronik sektöründe yer alıyor.

Yaşlara göre mutluluk ele alındığında 22-26 yaş grubu arasındaki çalışanların %55’i yaptıkları işten mutluluk duyarken, 27-30 yaş grubunda bu oran %41’e, 30 ve üstü yaş grubunda ise %35’e düşüyor.

 

 

Yazar

Yorum Yaz