Capture

Bu araştırma sonuçlarını yazmasam aklım kalırdı.

TÜİK 2015 yılı Yaşam Memnuniyeti Araştırmasını yayınladı.Bu araştırma bireylerin genel mutluluk algısını, toplumsal değer yargılarını, temel yaşam alanlarındaki genel memnuniyetini ve kamu hizmetlerinden memnuniyetini ölçmek, memnuniyet düzeylerinin zaman içindeki değişimini takip etmek amacıyla, 2003 yılından itibaren düzenli olarak gerçekleştiriliyor. Araştırma kapsamında, örneklemdeki hane halkından 18 ve daha yukarı yaştaki kişiler ile görüşme yapılmış ve 2015 yılında 9397 kişi ile görüşülmüş.Şimdi buraya kadar araştırmaya dair genel çerçeveyi vermeye çalıştım.

Sonuçları paylaşıp yorumlamadan önce bir kaç kelam etmek isterim.Her gün şehit haberlerini izlediğimiz,her gün bir kadının erkek şiddeti görmesi sebebi ile öldürüldüğü ya da intihar ettiği bugünlerde,güzel ülkemin doğusunda bir savaş varken,siyaset saçma sapan bir hal almış , dış politika yerle bir olmuşken araştırmadan çıkan sonuçlara göre bu araştırmanın Türkiye de değil farklı bir ülkede yapıldığını söylemek mümkün gibi geldi.Şimdi biraz da sonuçlara bakalım.

  • Mutlu olduğunu beyan eden bireylerin oranı 2014 yılında %56,3 iken 2015 yılında %56,6 oldu. Mutsuz olduğunu beyan eden bireylerin oranı ise %11,7’den %11,4’e düştü.Yani bu ne demek geçen seneye göre daha mutluyuz mutlu muyuz gerçekten herkes bir yanındakine sorsa acaba bu sonuca mı ulaşacak ? Mutsuz olduğunu iletenlerde de düşme var yani bu ne demek bir kısmı mutlu olmaya başlamış hemd ebu konjonktürde !
  • Kadınlarda mutluluk oranı, 2014 yılında %60,4 iken 2015 yılında %60,2’ye düştü, erkeklerde bu oran %52’den  %52,9’a yükseldi.- Bak bu biraz da olsa doğru oranları kastetmiyorum elbette kadınların mutsuzluğundan bahsediyorum evet gerçekten de ülkemin kadınları erkeklerine göre mutsuz çok daha mutsuz sebebi de mutlululuğu artan erkekler ne yazık ki..
  • Yaş gruplarına göre mutluluk düzeyine bakıldığında, en yüksek mutluluk oranı %63,8 ile 18-24 yaş grubunda, en düşük mutluluk oranı ise %51,7 ile 45-54 yaş grubunda gerçekleşti.- Yani bu ne demek gençler daha mutlu hani şu üniversite mezunu olmasına rağmen iş bulamayan,işsizlikle boğuşan gençlerimiz.
  • Evli bireylerin, evli olmayanlara göre daha mutlu olduğu görüldü. Evli bireylerin 2015 yılında %59,6’sı mutlu iken, evli olmayanlarda bu oran %49,5 olarak gerçekleşti.Sübliminal mesaj evlenin evliler daha mutlu olabilir mi acaba ?
  • Kendilerini en çok ailelerinin mutlu ettiğini ifade edenlerin oranı %72,3 olurken, bunu sırasıyla; %13,1 ile çocuklar, %5,3 ile eş, %2,8 ile anne/baba, %2,7 ile kendisi, %1,9 ile torunlar ve %1,9 ile diğer kişiler takip etti.-Aile kutsaldır kısmı tamam da eş ve çocukları ayrı yüzdelerle göstermek bence araştırmaya bir gölge düşürmüş onlar da aile değil mi ya da diğerleri ? 
  • Kendilerini en çok sağlıklı olmanın mutlu ettiğini ifade edenlerin oranı %68,8 olurken, bunu sırasıyla; %15,8 ile sevgi, %8,6 ile başarı, %3,9 ile para, %2 ile iş ve %1 ile diğer değerler takip etti.Burada da acaba bir müdahale mi var diye düşünmeden geçemiyor insan sebebi de para yüzdesinin günümüz koşullarında bu kadar düşük çıkması gerisi yorumsuz.
  • Yükseköğretim mezunu olanlarda mutluluk oranı %59,5 iken, bunu sırasıyla; %58 ile ilköğretim veya ortaokul mezunu, %57,8 ile bir okul bitirmeyenler, %56,5 ile lise ve dengi okul mezunu,  %54 ile ilkokul mezunu takip etti.Cehalet mutluluktu diye bir söz vardır hani araştırma bunu da yalanlamış diyebiliriz.Bu işte bir terslik yok mu sizce de ?
  • Bireylerin kamu hizmetlerinden genel memnuniyet düzeylerine bakıldığında, 2014 yılı sonuçlarına göre en yüksek artış 2,2 puan ile ulaştırma hizmetlerinde gerçekleşti. En yüksek memnuniyet oranı 2015 yılında %74 ile ulaştırma hizmetlerinde gerçekleşirken bunu sırasıyla; %72,3 ile sağlık, %69,8 ile asayiş, %59 ile eğitim, %58,7 ile Sosyal Güvenlik Kurumu ve %50,4 ile adli hizmetlerden memnuniyet takip etti.- Bu başlıkta iş biraz siyasete girecek o nedenle yorum yapmamayı bilinçli bir şekilde tercih ediyorum.
  • Kendi geleceklerinden umutlu olduğunu beyan eden bireylerin oranı, 2014 yılında %73,8 iken 2015 yılında %74,4’e yükseldi. Kendi geleceklerinden umutlu olan kadınların oranı, 2014 yılında %74,7 iken 2015 yılında %74’e düştü, erkeklerde ise bu oran %72,9’dan %74,7’e yükseldi. – Böyle bir gündemde gelecekten umutlu olmak hatta bunun önceki seneye göre artması bana biraz garip geldi gerçekten.

Sonuç olarak TÜİK açılımının gerçekten Türkiye İstatistik Kurumu olduğuna dair derin endişelerim doğdu.Enflasyon hesabı için deniz börülcesi ve soba boyası gibi günlük kullanımı yaygın ürünleri sepete dahil eden bir kurumdan söz ediyoruz yani.Ya da TRT nin reytinglerde birinci olduğunu hesaplayan bir kurum söz konusu olan oldukça tarafsız ve güvenilir bir kurum sizin anlayacağınız..

Araştırmaya katılan 9397 kişinin sosya ekonomik ve demografik verilerinin de açıklanması araştırmayı daha iyi anlamamıza yardımcı olabilirdi.Yani kim mutlu güruh bilmeye hakkımız yok mu ? Hangi şehirlerde yaşayıp ne iş yapıyorlar mesela ?

Ortada bir yaşam memnuniyeti araştırması olduğu açık ama hangi ülke olduğunu ben pek çıkaramadım.Peki ya siz ? O yüzden sormak istiyorum acaba TÜİK Yaşam Memnuniyeti Araştırması şaka mı gerçek mi ?

Ezgi

Yazar

2 Yorum Var

Yorum Yaz