IMG_7127

TED konuşmaları ile tam olarak ne zaman tanıştım hatırlamıyorum ama o zamandır hemen hemen her gün en az bir TED videosu izliyorum. Hatta uygulaması telefonumda ve içeriğe ya da duyguya göre olan konuşmaları seçip peş peşe izlediğim de oluyor. Türkiye de TEDx olarak bağımsız çeşitli organizasyonlar oluyor işte bu sene bende ilk defa  TEDx İstanbul’un 11 Haziran tarihinde düzenlediği ve teması “Hareketini Başlat” olan  konferansa katılıp o TED atmosferini bende yaşadım.

Öncelikle belirtmem gerekir ki sürekli İK ile ilgili olan konferanslara katılınca TEDx konferansı bana oldukça iyi geldi. Farklı ve ilham verici konular ve konuşmacılar hem ilham verdi hem de vizyonumu açtı.

Tema “Hareketini Başlat” olarak belirlenmişti. Hayatımızın gidişatı ile ilgili yeni bir harekete başlamak, çevremizle ilgili gördüğümüz aksaklıklarla ilgili bir şeyler yapmak, daha çok şaşırmak üzerine kurulu olan  tema konuşmacıları ile de sürekli dinleyenleri harekete geçmeye çağırdı.

Harekete geçtiğimizde, eleştirmeyi bırakıp artık yapmaya başladığımızda bu hareketlerin etkileri sınırsız oluyor. Hareketini Başlat teması ile tek bir insanın sahip olduğu potansiyele, insanlığın başarabileceklerine odaklanmak ve toplumda anlamlı bir fark/değişim yaratabilmenin yollarını aramak hedeflenmişti. Sanatçılar, bilim adamları, düşünürler ve “yapanlar” ise bu yolculukta bize rehberlik ettiler.

İlk oturumun teması “Bu sesle sokaklar yankılandı” olarak belirlenmişti. Seçilen birbirinden farklı alanlardan 5 konuşmacı bize kendi hareketlerini aktardı.

Ahmet Naç – Yeni Nesil Öğretmen

Ahmet Naç’ı tanımayanınız yoktur ama kısaca aktarmak gerekirse Esenler de bir devlet okulunda ilkokul öğrencileri için yarattığı sınıf ve çocukları eğitme biçimi ile ilgi odağı olmuş gerçekten tam anlamı ile yeni nesil pırıl pırıl bir öğretmen kendisi. TEDx’e güzel bir sürpriz yapıp öğrencileri ile birlikte çıktı. Onları ne şekilde yetiştirdiğinden ve yetiştirmek istediğinden bahsetti. Kendine has eğitim metotlarından bir örnek verdi ki bende şahane idi İç Anadolu Bölgesini bir masal ile anlatarak ve aslında herkesin içinde bir potansiyel olduğundan bahsetti.

Feyza Altun – Aktivist

Feyza Altun bir avukat hem de feminist bir avukat. Kadının Fendi isimli bir kitabı var. Onu gündeme taşıyan 7 aylık bebeği ile duruşmaya girmesi olmuş. Türkiye’de alışılmadık bir durum olduğundan uzun süre gündemi meşgul etmiş. Konuşması da kadınlar ve onlara koyulan sınırlar hakkındaydı. İçimdeki feministi uyandırmadı değil hani.

Gökhan Ünel – Profesör CERN

Gökhan Ünel CERN’de Atlas deneyinde araştırmacı bir profösör hani o hepimizin parçacık deneyleriyle bildiğimiz içerde neler yapıldığını aklımıızn almadığı CERN den bahsediyorum. Konuşmasında elbette biraz CERN den bahsetti ama daha çok Türkiye de yaptıklarını anlattı. Bence çok ulvi bir iş yapıyor. Türkiye nin dört bir yanındaki fen bilgisi öğretmenlerini CERN de misafir ettiklerini ve onlara bilimi sevdirirlerse  milyonlarca çocuğa a sevdirebileceklerini anlattı mesela. Ankara da  Tübitak destekli bir projede zorunluluklardan kendi parçalayıcılarını ve yazılımlarını yaptıklarını anlattı. Memlekette güzel şeyler de oluyor dedirtti bana.

İzzet Pinto – Televizyon Gurusu

Konuşmasından önce hakkında gelen geçer bilgim olan İzzet Pinto bana en çok ilham verenlerden oldu. Adam başlı başına bir öykücü yaşadıklarını o kadar güzel anlattı ki sanki bize hikaye anlatıyor gibi geldi. Zorluklardan yılmaması , her durumu bir şekilde avantajına çevirebilmesi, gözü karalığı ,pes etmemesi, kendiyle dalga geçebilmesi (galiba en çok da bu) .Size onu anlatmak gerekirse Muhteşem Yüzyıl’ı yurtdışında 45 ülkeye satan kişi desem gerisini araştırıp okuyun.

Selçuk Şirin –Sayıları Konuşturan Yazar

New York Üniversitesi’nde (NYU) istatistik ve davranış bilim alanında öğretim görevlisi olan Selçuk Şirin, Türkiye’nin yetiştirdiği en iyi araştırmacılardan biri sayılıyor. Son dönemde bütün Dünya’yı etkisi altına alan veri analizi konusunda sayılı uzmanlardan olan Selçuk Hoca, gelir dağılımı, eğitim ve sosyo-politik gündem gibi kritik konuları özgün bir bakış açısıyla irdeliyor. ‘Siyasal analiz, verilerden bağımsız bir spor değildir’ ifadesinden de anlaşılacağı gibi bütün tartışmayı verilere dayalı yapıyor.

İkinci oturum seansının teması “Aynalı Kemer İnce Bele” idi.Bu oturumda da ilk oturumda olduğu gibi kendi hareketini başlatan güzel insanlar hikayelerini anlattı.

Yasin Sert – Çaputçu

Yasin Sert pırıl pırıl bir öğrenci. Sadece kendisini değil toplumu da düşünen bir genç. Eski kıyafetleri nasıl geri dönüşüme dahil ederim derken kader onu hiç bilmediği yerlere sürüklemiş.. İzlediği belgeselde köyde bir kadının dokuduğu çaput kilimleri gördü, yollara düştü, aklına gelen fikir yok olmaya yüz tutan kültürü bir Nişantaşı markasına dönüştürdü. Hikayeyi ondan dinlemesi ayrı bir keyifliydi.. İyi ki dedim içimden böyle gençler var..

Arif Aygündüz – ODTÜ

Arif Aygündüz bir eğitim neferi. Kendini mezun olduğu ve yıllarca Mezunlar Derneği Başkanlığı’nı yaptığı ODTÜ’nün öğrencilerine burs sağlamaya adayan bir Don Kişot. Kendi bireysel çabası ile öğrenciler için yaptıkları, onlarla olan sürdürülebilir ilişkisi ve bu işe kendini adaması bende hayranlık uyandırdı.

Ebru Kurbak –Tasarımcı

Size örülmüş bir kazağın aynı zamanda radyo olduğunu söyleseler inanmazdınız değil mi ? İşte tasarımcı Ebru Kurbak  yaptığı çalışmalarla örgü gibi geleneksel bir uğraşı teknoloji ile birleştiriyor. Çalışmaları ile teknolojinin psikolojik ve kültürel etkileri ile ilgili tasarımları hayata geçiriyor ve elle tutulur hale gelmesini sağlıyor.

Onur Ertuğrul – Lugat365

İlk kez Lugat365’i duyduğumda fikir çok hoşuma gitmişti ve hemen takip etmeye başlamıştım. Bu güzel fikrin hayata geçiş hikayesini dinlemek ayrı bir keyif oldu benim için.” Bazı kelimeler çok güzel” mottosu ayrı bir hoşuma gitmişti. Karşınızdan gelen tanımadığınız kişinin tshirt ünde Imagine değil de Tahayyül yazsa güzel olmaz mıydı ? İşte tüm hikayenin çıkış noktası bu kadar basit aslında.

Bundan sonra mümkün oldukça TED konuşmalarını canlı izlemeye çalışacağım.Orada bulunmak o havayı teneffüs etmek videolarda olmayan bir etki bırakıyor gerçekten.Bir gün hayalım bir TED konuşmasında konuşmacı olmak..Belki de benim hareketim de budur kim bilir..

Ezgi

Yazar

Yorum Yaz