stajyer-the-intern-2015

Tamam kabul ediyorum izlemekte biraz geç kalmış olabilirim.Yazma konusunu da biraz ertelemiş olabilirim ama yazmasam olmazdı. “Tecrübe asla eskimez” mottosuyla vizyona gire The Intern-Stajyer filmi günümüz iş hayatına dair verdiği mesajlarla beni oldukça etkiledi.Öncellikle bilmeyenler için kısaca filmin konusuna değinmek istiyorum.

“Başarılı bir e-ticaret şirketinin sahibi olan Jules Ostin, İK nın tavsiyesiyle şirketinde yeni bir stajyer programı başlatır. Bu programın normal staj programlarından farkı ise hayatta deneyimli yaşlı sayılabilecek kişilere yönelik deneysel bir program olmasıdır.70 yaşındaki Ben Whittaker bu programa başvurur ve kabul edilir. Şirketin genç kadrosunun yaş ortalamasını bir hayli yükselten Whittaker ile yanında çalıştığı Ostin arasında zamanla iş ilişkisi sağlam bir dostluğa dönüşecektir. Yönetmen koltuğunda Nancy Meyers’ın oturduğu, komedi filminin başrollerini ise Anne Hathaway ile Robert De Niro paylaşıyor. “

 • Açılış sahnesinde eşini kaybedişi ve emekli oluşuyla birlikte ‘işe yaramadığını hissettiği’ bir yaşam döngüsüne giren Ben’in, ‘bir işin ucundan tutmak’ konusunda istekliliğini izliyoruz. İnternet üzerinden elbise satan popüler bir e-ticaret sitesinin sosyal sorumluluk projesi olarak değerlendirilebilecek ‘yaşlı stajerler arıyoruz’ ilanı tam da aradığı fırsat. İçindeki enerji hala sönmemiş Ben başvuru için çektiği keyifli video ile işi kapıyor.Burada video cv lerin yükselişi ve sosya mecralar üzerinden başvuru dikkat çeken unsurlardandı.
 • Ben’in bağlı olduğu işkolik Jules önceleri ‘ayağının altında dolaşması muhtemel’ Ben’e ön yargı ile yaklaşsa da kariyeri boyunca önemli işler yürütmüş yaşlı adamın hem profesyonel anlamında hem de birebir ilişkilerde kendisini ispatlaması uzun sürmüyor.
 • Eski usül Ben, teknolojinin tüm nimetlerinden faydalanılan yeni iş yerine alışma aşamasında hem kendi öğreniyor hem de etrafındaki gençlere ilham kaynağı oluyor. Herkesin t-shirt giyerek geldiği bir şirkette takım elbiseden asla vazgeçmemesi onun ilkelerinden biri.Peki ya amirine (yaza burada eski dil yönetici demek istiyor) “Efendim” demek ve konuşurken ceketin önünü iliklemek.Bu kadar saygı iş hayatında kaldı mı ki ?
 • Saygı duruşu ile selamladığım bir diğer ilke de “Patronum çıkmadan çıkmam” bu ilkeye sahip kim kaldı ki günümüz iş hayatında ?
 • 70 yaşında bir adaya “10 yıl sonra kendini nerede görüyorsun” diye sormak..Ah biz İK cılar adamı öldürürüz..
 • Kafasını bilgisayarından ya da akıllı telefonundan kaldıramayan ve ofis içinde bisikletle dolaşan gerçek,teknolojik bir girişimci CEO var Jules ile karşımızda. Y jenerasyonu CEO desek mi ?
 • Peki ilk ve en çarpıcı sahnelerden biri hiç bir CEO kendi şirketinin çağrı merkezinde çağrı cevaplar mı ? Bence kesinlikle evet ! Müşteriyi gerçek anlamda dinleyen bir CEO dan daha müşteri odaklısı olamaz.
 • Jules kendi şirketini yoktan var etmiş o yüzden işini de aynı tutku ile yapıyor öyle ki kendi sitesinden sipariş verip evine geldiğinde paketlemenin istediği gibi olmadığını gördüğünde depoya gidip nasıl paketleme yapılması gerektiğini gösteriyor.Ben bunu alkışlarım.
 • Emeklilik kimilerimiz için bir hayal kimilerimizin iple çektiği Ege de bir sahil kasabası peki ya gerçekten öyle mi ? Ya diğer taraftan bakarsak artık işe yaramaz biri olduğunu anlamak ya da sabah seni uyandıracak anlamı bulamamak işte Ben bize bunu anlatıyor.70 yaşında yeniden başlamanın güzelliğini gösteriyor.
 • Vurucu sahnelerden biri kendisi şirket kurduğu için eşi çocuğuna bakmak için evde kalan kadın sendromu,hem işini hem çocuğunu sevmek,dengeyi kuramamak,kendini suçlu hissetmek.Peki doğru olan ne ? Ya da tek bir doğru var mı ?
 • Diğer annelerin sen çalıştığın için senin iyi bir anne olmadığını düşünmeleri ve iğneleyici davranış ve sözleri karşısında hem sinir olmak hem pişmanlık duymak.İyi de çalışan bir anne de çocuğu için ,ona iyi bir gelecek vermek uğruna çalışmıyor mu zaten ? Yüzyılın ikilemi çalışan annenin dramı..
 • Eşinin işini kurması için kendi iş hayatından çekilip çocuğuna bakan ancak daha sonra güçlü çalışan kadın karşısında kendini ezilmiş ve işe yaramaz hisseden bir eş.Bu Türkiye de böyle mi ya da böyle eşler gerçekten var mı incelemek gerek.
 • Tanıma,takdir ve ödüllendirme de var filmde.Şirketin ortasında başarıları anons etmek ve başarılı kişileri alkışlamak için bulunan çan anlık ödüllendirme değil de nedir ?
 • Günümüz iş hayatında ütopik bir değer daha ketumluk.Konuşulmaması gereken şeyleri konuşmamak,duymak yada görmek durumunda kalınan konuların üzerine sünger çekip unutmak sahi şirket dedikodu kazanında kaynatmadan bu tuzağa düşmeden ketumluk deneyimlenebilir mi ?
 • Gerçek bir yönetici asistanı bir yöneticinin yaşam damarıdır. Yöneticinin işini kolaylaştıran ve ona her türlü zaman kazandırandır.İyi bir asistanı bulmak zordur o nedenle doğru yönetmeyi de bilmek gerekir.
 • Elbette “Tecrübe asla eskimez.” Yıllanır şarap misali daha da değerli hale gelir.

Ezgi

 

 

Yazar

Yorum Yaz