IMG_6126
13 Ocak tarihinde “Great Place to Work” un sponsor olduğu yarım günlük “Plaza Jargonunun Ötesinde İşveren Markası Çalıştayı” na katılma şansım oldu. Özellikle benim gibi pazarlamaya ilgi duyan bir İK cı için oldukça keyifli ve faydalı bir çalıştay olduğunu söyleyebilirim.

Çalıştay içeriği aşağıdaki gibi planlanmıştı.

– Marka Olmanın Üç Şartı
– Marka Yaratmakta Duyguların Önemi
– 7 Temel Dürtü
– Marka Kişilikleri
– Marka İdeali
– Marka Anayasası ve Brief
– Marka İsimlendirmenin Püf Noktaları
– İyi ve Kötü Logo Arasındaki Farklar
– Yazı Karakterleri Ve Yansıttıkları Kişilikler
– İşveren Markalarından Örnekler
– Adım Adım İşveren Markası Yaratmak

Konuşmacılar birbirinden farklı alanlarda marka ve işveren markası konusunda deneyim sahibi Prof. Dr Türker Baş, Haluk Sicimoğlu ve Seda Hoşel Kiraz dı. Kısaca her bir konuşmacının bahsettiği ve bende en çok iz bırakan noktaları sizinle paylaşmak istiyorum.

Prof.Dr Türker Baş

Türker Hoca konuşmaya kararlarımızı nasıl aldığımızı sorarak başladı. Yani ne kadar rasyonel ya da ne kadar duygusalız? Hayatımızın eş, iş, şirket, okul ya da araba, ev ya da diş macunu ya da deterjan seçerken neye göre davranıyoruz? Kendinizi ya da toplumun genelini düşünün büyük kısmımız duygusal davranarak karar alıyoruz İşte markalar da tam bizi buradan yakalıyor. Coca Cola ve Pepsi tadım testlerinde marka kapalı/açık iken algıların ve tercihlerin farklı olması işte bu duygusal karar noktasından geliyor. Türkiye’nin ilk işveren markası videosu olan Yapı Kredi Emeklilik çalışanı olmak videosu, Victorinox çakılarının reklam evrimi,”Omo kirlenmek güzeldir” sloganının aslında verdiği alt mesajlar gibi örneklere yer verdiği konuşması ile Türker Hoca bizi marka ve işveren markası kavramlarının nasıl da insanların duygusal yanlarına hitap ettiğini aktardı.

Haluk Sicimoğlu

Haluk Sicimoğlu işin marka reklam bacağından. Uzun yıllar büyük ajansların kreatif tarafında yer alan Sicimoğlu bize markanın inançları paylaşmak olduğunu aktardı. Özellikle verdiği örneklerden Harley Davidson marka vaadinin bir yaşam biçimi olması ve yaptıkları her türlü reklam ve pazarlama faaliyetinin buna uygun olması tutarlılık adına bende oldukça yer etti. Merak edenlere Harley Davidson marka vaadi :

  • Bildiğimiz yolda sisteme kafa tutmaya inanıyoruz.
  • Hiç kimseye boyu eğmemeye inanıyoruz.
  • Herkesin kendi hayatının efendisi olduğuna inanıyoruz.

Bununla tutarlı olacak şekilde işveren marka videosunun (aslında sadece fabrika tanıtım videosu) amacı kimliği ön plana çıkarmak ve HD ailesinin bir parçası olmak üzerine kurulu.

Desmond Morris’in hayvanlar üzerinde uzun yıllar yaptığı çalışma sonucu temel 7 dürtü olduğunu öne sürmüş ve bu 7 temel dürtünün aynı şekilde insanlar için de geçerli olduğunu belirtmiş. Tüm hayatımızı şekillendiren bu dürtüler aynı zamanda markaların da insanları çekmek için kullandığı temel taşlardan.

  • Cinsellik
  • Gençlik
  • Hamilik
  • Emniyet
  • Merak
  • İtibar
  • Aidiyet

Bir diğer örnek ise Pizza Hut tan geldi.Yıllar içinde temel kuruluş amacı olan insanları bir araya getirmek mottosundan uzaklaşıp pizzaya odaklanan şirket bu hatasını farkedip “çalışanları sabah işe gitmek için motive eden ne ise tüketiciler için de aynı olmalı” prensibinden yola çıkarak tüm marka iletişimini yeniden tasarlamış.

Seda Hoşel Kiraz

 

Seda Hoşel Kiraz eski İK cı yani biz İK cıları biliyor tanıyor.Şimdi Way to Say diye bir içerik,tasarım ve prodüksiyon şirketinin başında.Diyor ki hepimiz öyle ya da böyle hayatımızda bir anlam peşimdeyiz.Hepimiz ben buraya aitim,ben bu hikayenin parçasıyım demenin bir yolunu arıyoruz.

Waytosay şirketlerin Kurumsal İşveren markası kurgulamasında,tasarlamasında ve de hayata geçirilmesinde destek oluyor.

Sahibinden.com’un “Sahibi Sensin” işveren markası , Defacto’nun “Geleceğe Depar” işveren markası , Ford Otosan’ın “Sen Varsan Güç Bizim” mavi yaka işveren markası ;Sanofi’nin “Bizi 1’leştiren Sanofi”,Dominos için “DinamİK” gibi yaratıcı ve oldukça keyifli işveren markası çalışmalarını başlangıçtan bugüne dinlemek oldukça keyifliydi.

Great Place to Work’e bu keyifli çalıştay için teşekkür ederim.

Ezgi

 

Yazar

Yorum Yaz