Capture

Uzun zamandır zihnimde dolaşan bu konuyu Peryön Dergi için yazdım..

Sadece İK bilmek İK Profesyonellerini Ne Kadar Stratejik Ortak Yapar ?

Araştırmalar İK nın stratejik ortaklık rolünün gün geçtikçe daha önemli hale geleceğinden bahsediyor. RBL Group ve Michigan Üniversitesi’nin, yaklaşık 30 yıldır yaptığı ve dünyanın insan kaynakları alanında yapılan en kapsamlı araştırması olma özelliği taşıyan Global İnsan Kaynakları Yetkinlikleri Araştırması 2015 sonuçlarına göre İK profesyonellerinin sahip olmaları gereken en kritik yetkinlik; “Stratejik Konumlayıcı”. Artık İK’cılar, şirketin nereye gitmesi gerektiğini belirleyen ekipte ağırlıklarını arttıracaklar. Peki bunun için sadece İK bilgisi yeterli olacak mı?

Bu da bizi başlıkta da yer alan “Sadece İK bilmek İK Profesyonellerini Ne Kadar Stratejik Ortak Yapar ?” sorusuna getiriyor. Stratejik Ortaklık yapabilmek için ne gerekiyor ?

Sadece İK bilmenin yeterli gelmemesi, İK cıların işlerini daha iyi yapabilmek için farklı fonksiyonların bakış açılarına da sahip olması gerektiği gerçeği karşımıza çıkıyor. Tabi ki o işin uzmanı kadar olacak bilgiden söz etmiyorum ama en azından ne demek istediklerini anlayacak onlarla aynı dili konuşacak kadar ya da neyi neden yapmak istediklerini anlayacak kadar.

Sadece İK içindeki üst yönetim kademesinin değil tüm İK çalışanlarının bir şekilde  bu stratejik bakış açısına sahip olabilmesi gerektiğini düşünüyorum. Yani bir İK çının hayatı  sadece işe alım, özlük, bordro, performans yönetimi ya da yetenek yönetimi olmamalı o halde ? Bana göre İK cılar en azından genel hatları ile de olsa sektörü, pazarı ya da işi bilmeli yani demek istediğim şirket nereye doğru, neden gidiyor bir fikri olmalı ve İK nın bu gidişattaki rolünü net görebilmeli.

İK cılar sözel iş yapar algısını bir kenara koyup biraz finansallardan anlamalı, şirketinin kar zarar tablosunu okuyabilmeli, cirosu ve satışları hakkında yorum yapabilecek kadar bilgi sahibi olmalı. Üretilen ürünü, ürün gamını ya da verilen hizmeti bilmeli olabiliyorsa şirket ürünlerinin ve hizmetlerinin kullanıcısı olmalı ve müşteriyi anlamalı. Piyasayı ve rakipleri takip etmeli, araştırmalı, okumalı.

Çalışılan şirketin verdiği bir kararın İK yı ve çalışanları ne şekilde etkileyeceğini okuyabilmeli, okuyabilmeli ki çalışanlara doğru anlatabilsin. Ben buna kısaca bütünü görmek diyorum.

Stratejik Ortak olmak İK nın kendi farkındalığı ile tetiklenebilecek uzun ve yorucu bir süreç. Saydıklarım ütopik gibi gelmiş olabilir ama aslında o kadar da zor değil. Bu bakış açısını kazanmak için ilk etapta aklıma yapılabilecek 2 farklı öneri geliyor.

  • Bunlardan ilki iş kollarındaki çalışanların İK rollerine yönlendirilmesi. Bazı şirketlerde İK nın başında olan yöneticilerin finans, pazarlama vb kökenli olduğunu görüyoruz. Belki de aslında İK nın ihtiyacı olan bu farklı bakış açılarını İK ile harmanlayarak İK nın yönetilmesi olabilir. Ekipler içinde de farklı bakış açılarının olması farklı bir sinerji doğurabilir.
  • Diğeri ise İK çalışanlarının iş kollarındaki rollere yönlendirilmesi. İK İş Ortaklığı yapısı tam da bunu karşılamasa da buna en yakın çözümü bize sunuyor. Her İK İş Ortağı sorumlu olduğu birimin ofisinde dahi çalışsa bakış açısı daha da gelişir ve değişir. Kısa süreli projelerde farklı ekiplerle çalışmak ya da yine kısa süreli rotasyonlar yararlı olabilir.

Organizasyonun her yanına dokunan tek birim İK. Bu nedenle İK’nın neyi yapıp neyi yapamadığının şirket başarısı üzerindeki kritik etkisine önümüzdeki 5 sene içinde daha çok şahit olacağız. İK cıların da bunu gösterebilmek ve anlatabilmek adına çok çaba sarfetmesi gerekiyor yaptıklarımızı kimler biliyor ya da ne kadarını biliyor ? Kendimizi yeterince ve doğru anlatabiliyor muyuz ? Haydi her bir İK cıyı Stratejik Ortak yapmak için var gücümüzle çalışalım ne dersiniz ?

Ezgi Feda

 

 

Yazar

Yorum Yaz