Capture

Peryön dergide yayınlanan blog ödülleri sonrası verdiğim ropörtajı aşağıda okuyabilirsiniz.

Blogunuz sizin için ne ifade ediyor?

Blogum benim için kendimi ifade edebilmemin en büyük araçlarından biri.Yazmak yaparken özgür olduğum ve kendimi akışa bıraktığım nadir anlardan.Aslında varolmamın bende buradayım beni dinleyin demek blog benim için.

– Blog yazma konusundaki rutininiz nedir? Ne sıklıkta yazıyorsunuz,hangi saatlerde yazıyorsunuz, yazacağınız konuyu nasıl seçiyorsunuz,aylık, haftalık, yıllık hedefleriniz, planınız var mı, gibi…

Her yılın başında kendime aylık yazı hedefi koyuyorum.2015 için bu sayıyı 4 yazı olarak belirlemiştim.Böyle bir hedef koymak hem kendimi yazma konusunda disipline etmemi sağlıyor hem de hedefim olduğundan o hedefin gerisinde kalmamak için kendimi yazmaya zorluyorum.2015 in geçen 10 ayına baktığımda genel olarak hedefime hep ulaşmışım.2016 için aylık 6 yazı ortalamasına ulaşmak amacım olacak.Saat için özel bir tercihim yok ancak akşamları daha fazla yazdığımı söyleyebilirim.İlgili ayda yazacağım konuları aklıma geldikçe yazdığım bir defterim var.Bezen İK camiasının o ay içine gireceği süreçleri de düşünüp not alıyorum ücret artışları,performans gibi.Bazen de tamamen kendimi ilham rüzgarına bırakıyorum.Okuduğum bir yazı,çevremde konuşulan bir konu,merak ettiğim ve araştırdığım bir başlık birden bir yazı haline gelebiliyor.Bazen bir konunun kafamda olgunlaşması zaman alıyor.Şuan fikir olarak Doğan ve yazılmayı bekleyen 35 yazı var taslaklarda.

– Sizce İK blogları sektörde nasıl bir rol üstleniyor, nasıl fayda sağlıyor?

Yaklaşık 5 yıl önce İK blogu yazmaya başladığımda İK blog ekosistemi bu kadar büyük değildi.Zaman içinde hem sayıda hemde içerik kalitesinde artış ile birlikte İK blogları şirketlerin ve İK ile ilgili oluşumların dikkatini çekti.Bugün baktığımızda bloggerlar için kongre ve zirvelerden şirket davetlerine kadar farklı aktivitelerin öne çıktığını görüyoruz.İK blogları hem İK çalışanlarına bir kaynak imkanı sunuyor hem öğrencilere gelişim olanağı sunarken aynı zamanda İK dışı kişilerin de bilgi edinmesini sağlıyor.Bence üstlenilen rol bir anlamda sosyal sorumluluk niteliği taşıyor.

– Blogunuz sayesinde siz neler kazandınız? Size faydaları neler oldu?

Bir nevi hobiydi benim için blog yazmak işimi hobime dönüştürmenin keyifli bir yolu, yazabilmek için okumak ve yeni şeyler öğrenmek için başlamıştım Ama bu sürede bu beklentilerimin çok çok üstünde deneyimler yaşadım. Çok güzel insanlarla tanıştım, çok güzel organizasyonlara davet aldım. İnanılmaz keyifli bir blog ekosisteminin üyesi oldum ve bu beni her anlamda zenginleştirdi.Bunun dışında kişisel gelişim anlamında düzenli yazmanın getirisi olarak daha disiplinli,planlı ve odaklı olduğumu ekleyebilirim.

– Blog yazmak isteyenlere neler önerirsiniz?

Öncelikle blog yazmak isteyenlere 3 ana önerim olacak :

1. Anlatacak bir şeyleriniz varsa yazın..Siz kendinizi okumak ister miydiniz ? Yazdığınız konu öncelikle sizin ilginizi çekiyor mu ? Bu sorular blog yazarının kendine sorması gereken sorular olmalı.

2. Kendi kişisel üslubunuzu oluşturun.Bu benim en önemsediğim kriterlerden biri yazılara kişilik kazandırmak gerektiğini düşünüyorum.Her yerde bulabileceğiniz birbirinin aynı,ruhsuz içerikler görmek bazen yorucu olabiliyor.

3. Blog yazmada süreklilik en önemlisidir eğer zaman ayıramayacaksanız yazmayın.Blog yazmak heves olarak başlanan ve sonras getirilmeyen bir uğraş olmamalı.İlgi göstermeli ve zaman ayırmalısınız.Düzenli yazmayı alışkanlık haline getirmelisiniz.Kendinize hedefler koymalı ve bu hedeflere uymak için çab sarfetmelisiniz.

– Blog yazmaya başlama hikayenizi sayfanızda anlatmışsınız. Başka neler yazıyorsunuz? Yazma ve blog serüveniniz gelecekte nasıl devam edecek, nasıl planlarınız var?

Son zamanlarda ana odağım blog olduğundan farklı bir konuda yazmıyorum.Ancak gelecekte kitap yazmak gibi bir hayalim var ancak İK ile mi ilgili olur yoksa tamamen farklı bir alanda mı olur bunu zaman gösterecek.

– Varsa eklemek istedikleriniz

Peryön’e İK Blog Ödülleri gibi bir oluşum ile blog yazmaya gönül vermiş kişilere kendilerini ifade edebilecekleri bir platform yarattıkları için çok teşekkür ederim.Dilerim zamanla İK bloglarının gücü ve etki alanı daha çok kurum tarafından farkedilir.

Ezgi

Yazar

Yorum Yaz