IMG_573117

Ben küçükken hayalim gazeteci olmaktı.Yazı yazmak dünyanın bana göre en güzel şeylerinden biriydi ve aslında hala öyle. Kader ağlarını bu yönde örmedi ama bana da istersem kendi kaderimi yazabileceğimi öğretti. Yazmak istiyorsan yaz diye fısıldadı kulağıma. Bende dinledim onu önce günlükler tuttum, hikayeler yazdım, bazen makaleler hatta inanmazsınız şiir bile yazdım. Sonra teknoloji hayatımıza girince blog yazmaya başladım -yazar burada ergenlik bloglarının isimlerini vermeyi şiddetle reddediyor 🙂 –

İlk İK bloğu yolculuğuma 2011 Ocak ayında İK Seyir Defteri ile başladım. Daha sonra buradaki yazılarımı www.ezgifeda.com’a taşıdım ve yeni bir başlangıç yaptım. Ve bugün ben neden yazı yazdığımı bir kez daha hatırladım.

2011 de yazdığım bir yazıda neden blog yazmaya başladığımı kısaca anlatmıştım tam da günün anlam ve önemine dair olduğundan kısaca yine paylaşmak istiyorum.

“Üç  kişi ve bir film etkisi ile blogger olmaya karar verdim.

Kişilerden ilki sevgili Fütürist Ufuk Tarhan.(Onunla ilgili bir yazıyı mutlaka kaleme alacağım. Herkesin tanıması, okuması gereken bir teknokadın kendisi :))Kendisinin verdiği Sosyal Medyanın Akıllı Kullanımı & Mega Trendler eğitiminde sosyal medyada var olmak zorunda olduğumuzu, zamanımızın bunu gerektirdiğini eğer bunu başaramazsak çok geride kalacağımızı anlattı. Bende can kulağı ile dinledim. Hemen ardından Linkedin profilimi güncelledim ve aktif hale getirdim.Bugün sağlam bir Linkedin kullanıcısıyım. Bu eğitimden öğrendiklerimle Twitter, Friendfeed, Foursquare hesapları açtım.Ve bu hesapları birbirine bağladım böylece birindeki bir güncelleme hepsine yansıyabiliyor. Ana merkeze ise blogumu yerleştirdim. Dört koldan yazılarımı yayabiliyorum artık..

Julie&Julia filmini izlediniz mi ? İzlemediyseniz eğer size konusundan değil ama benim çıkarımlarımdan bir bukle sunmak isterim. Film 2 farklı kadın hakkında. Ben kendimi Julie’de buldum iş hayatında kendini tekdüzeliğe kaptırmış her günü aynı geçen ve depresyon yolunda ilerleyen Julie bir gün hayatının anlamını bulur.1960-70 li yıllarda Amerikan halkına Fransız yemeklerini öğreten Julia Child’ın yemek kitabından bir yıl boyunca her gün 1 yemek yapacak ve bunu blogunda yazarak paylaşacaktır. İşte film bu bir seneyi ele alıyor. Temelde Julie’nin hayatta tutunmasını simgeleyen macerayı..Hayatında düzenli ve severek yaptığı bir mücadele olmasını..
 
İkinci kişi sevgili eşim Salih. Kendisi online oyun canavarı olmakla beraber kişinin iş dışı düzenli ve sıkılmadan yapacağı bir hobisi olması gerektiği konusunda bir bilir kişi. Bana oyun öğretmeye çalışarak geçen onca zaman sonunda pes edip benim oyun oynama özürlüsü olduğumu kabul eden (aslında tam olarak dediği kendimi vermediğim bende mücadele ruhu olmadığı) biricik eşim bana uygun hobiler aramaya başladı. Ezelden beri yazmayı sevdiğimi kendi portföyünde bulunan yüzlerce mektuptan oldukça iyi bildiğinden neden yazmıyorsun o zaman dedi. Zaman zaman asıl nedenin evde ona oyun oynarken huzur vermemem olduğunu sezer gibi olsam da yazmamı öğütleyen ve destekleyen en büyük dostum, uzun yol arkadaşım..
 
Son kişi ise ne yazmam gerektiği konusunda bana ilham veren Kaynağım İnsan sitesinin sahibi İpek Aral Kişioğlu. Geçmişte blog yazarlığım vardı ama blogların hepsinin sonu blog okyanusundaki kayıp bloglardan olmaya mahkum oldu. Sosyal medyada var olacağım, yazacağım ama ne yazacağım sorusunun cevabını bulmama yardımcı oldu kendisi. En iyi bildiğin şeyi,keyif aldığın bir şeyi ve yeni şeyler öğrenebileceğin kendine katma değer yaratabileceğin bir şeyi yazmam gerekliliğinden yola çıkarak rotamı İnsan Kaynakları ve İş Hayatı olarak belirledim.”
Bu yazı üstüne artık tek yapabileceğim teşekkür etmek..Öncelikle birlikte ödül aldığım sevgili Ali Cevat (http://www.alicevatunsal.com/) ve Merdiye’yi (http://www.merdiyeeker.com.tr) bir de buradan tebrik ediyorum.
Birlikte ödül için  yarıştığım tüm İK Bloggerlarına teşekkür ediyorum. Benim aldığım bu ödül aslında hepimizin. Yazma aşkı ile ekran karşısında oturan, araştıran, okuyan, paylaşan tüm İK bloggerlarının… 5 sene önce bir elin parmaklarını geçmeyen İK Blogger sayısı şuan 200 kişiye yaklaşmış durumda. Bence bu muhteşem bir gelişme.

Beni süreçte destekleyen başta eşim Salih olmak üzere anneme babama ve de kardeşim Ozan’a ve arkadaşlarıma bir de buradan teşekkür etmek gerek.(Babamın Facebook tan benim için oy istediğini gördüğümde itiraf etmem gerekiyor ki gözlerim doldu.)

Peryön’e ve özellikle Özlem Helvacı’ya  İK Bloglarına verdikleri önem için bir kez daha teşekkürler..

En son ise ilk yazmaya başladığımda beni kim okur diye karamsar düşüncelere kapıldığım günlere inat bugün beni okuyan, yorum yapan, yazdıklarımı paylaşan, beğenilerini ileten tüm okurlara en kocaman teşekkür gitsin benden. Bu ödül bundan sonrası için omuzlarıma daha büyük bir sorumluluk yüklüyor. Daha sık ve daha kaliteli içerik sözüm olsun..

Ezgi

Yazar

Yorum Yaz