Capture

Uzun zamandır izlenecekler listemde olan Horrible Bosses (Patrondan Kurtulma Sanatı) filmini 2011 sona ermeden izleyebildim.İsmi nedeni ile bir yazı konusu da olacağını düşündüğümden sizlerle önce filmin konusunu ardından da nacizane yorumlarımı paylaşmak istiyorum.

“Yönetici adayı Nick Hendricks (Jason Bateman) fazlasıyla hak ettiği terfiyi alabilmek için günde 12 saat çalışmakta ve dengesiz amiri Dave Harken (Kevin Spacey) ne isterse yapmaktadır. Yine de bu terfinin asla gerçekleşmeyeceğini bilmektedir. Bir başka yerde, diş hekimi asistanı Dale Arbus (Charlie Day) diş hekimi Dr. Julia Harris’in (Jennifer Aniston) son zamanlarda iyice artan asılmaları karşısında özsaygısını yitirmemek için çabalamaktadır. Ve muhasebeci Kurt Buckman (Jason Sudeikis) şirketinin sahtekar yeni sahibi Bobby Pellit’in (Colin Farrell) onun kariyerini mahvetmeye kararlı olduğunu, ayrıca her şeyden habersiz bir insan topluluğunu toksik atığa maruz bırakmayı planladığını öğrenir.   Eğer patronunuz psikopatsa, ya da erkek avcısıysa ya da tam anlamıyla ahlaksızsa ne yapabilirsiniz?   İşten ayrılmak bir seçenek değildir. Bu canavarların durdurulması şarttır. Bu yüzden, fazladan bir kaç kadehin verdiği güçle, ve biraz da, sokaktaki karizması çok da sağlam olmayan tez canlı eski bir mahkumun (Jamie Foxx) kuşku verici tavsiyesiyle, üç kahramanımız dünyayı patronlarından sonsuza dek kurtulabilmek için dolambaçlı ama hataya yer bırakmayan bir plan yaparlar. Fakat en iyi düşünülmüş planlar bile sadece onların ardındaki beyinler kadar iyidir.”

Benim favori patronum Kevin Spacey’in oynadığı karakterdi.Kurumsal hayatla daha örtüştüğünü düşündüğümden ya da gerçekte varolan patron karakteristiğini yansıttığından olabilir.Nick istifa etmek istediğinde hiçbir yerde iş bulamazsın benim referansım olmadan deyişi,6 da değil 6’yı 2 geçe ofise gelen Nick’i yalancılıkla suçlaması,boş pozisyona kimseyi terfi ettirmeyip kendini o göreve ataması ve kapısına her iki görevi de yazdırması bana oldukça gerçekçi geldi.Çok şükür henüz bu kadar zor bir patronum olmadı.Öldürme planı ise aman benden uzak olsun kesinlikle daha hümanist bir çalışanım.Tabi bazen yöneticimin uzaklara tatile gitmesini ve uzun süre dönmemesini dilediğim olmuştur.(hümanist ve açıksözlü) ama kimin olmamıştır ki..Zor yöneticilerden (ama kesinlikle psikopat kategorisinde olanlar için konuşmuyorum) öğrenebilecek çok şey olabiliyor zaman zaman.Bunu işk işinde zor bir yönetici ile çalışan biri olarak gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.

Diğer patronlarımıza bakacak olursak kim Jennifer Aniston’un patronu olmasını istemez ki..(Ben istemem ya neyse)..Bu patronun zor yanı asılmaları Türkiye’ye göre biraz ağır içerikli kalan bir durum olabilir..Diğer patron ise babasından kalan işi devam ettirmenin değil herşeyi satıp para kazanmanın peşinde..O esnada da sadece gününü gün etmekle ilgileniyor.Karşılaşabileceğimiz,yaşayan bir patron örneği..

Film eğlenceli,bazı uç noktaları aman bu da olur mu dediğiniz yerler var elbette..Ama keyifli zaman garantisi var..Kendi patronlarınızı düşünmeye sizi itebilir benden söylemesi..

Yazar

Yorum Yaz