Capture

Gündemi de takip ettiğimizi hemen belli edelim 🙂

Malumunuz Amerikanın ünlü talkshow ustası Oprah Winfrey 25 yıldır sürdürdüğü talk show’unu sonlandırdı.Dünyanın 2. en güçlü kadını olan Winfrey (merek edenler için ek bilgi 2010 yılında dünyanın en güçlü kadını Michelle Obama iken Güler Sabancı bu listede yer alan tek Türk) Son programda ünlü arkadaşlarının çoğu onu yalnız bırakmamış ve 40 milyon izleyici izlemiş.Geçmişindeki kötü günler hakkında konuşmaktan kaçınmayan Winfrey erkek egemen talk show dünyasında bir ilki gerçekleştirerek 25 yıl bir fenomen olmayı başarmış.

Aslında onu diğer herkesten ayıran başka özellikleri de var.Ben de tam bundan bahsetmek istiyorum.Çalışanlarına verdiği sıra dışı hediyelerle en cömert patron olarak biliniyor.Tüm çalışanlarını mavi tura çıkarması ile olay odan Winfrey bu tur için yaklaşık 1,5 milyon dolar harcamış.Bunun yanı sıra sahip olduğu derginin 10. yılı şerefine dergi çalışanlarına 10.000 dolar ve Ipad hediye etmiş.

Ekibinde çalışan personelin işten ayrılma oranı olduka düşükmüş.Sanırım bu beklenen bir durum..Motivasyon sağlayan araçlar bu kadar güzel olursa çalışan işine daha sıkı sarılmaz da ne yapar ? Çalışanlar kendilerini bir aile gibi görüyor.Şirketlerine ve patronlarına değer veriyor,yoğun bir aidiyet hissi yaşıyorlar.

Bu arada Türkiye’den de Acun Ilıcalı yerli Oprah olma yolunda ilerliyormuş..Hayat hikayeleri ve geldikleri yer benzerlik taşıyan ikili çalışanları ile kurdukları ilişkiler ile de benzerlik gösteriyorlar.

Darısı böyle bir patron düşleyen herkesin başına diyelim..

Yazar

Yorum Yaz