Capture

Son zamanlarda kongre ve zirvelerin olmazsa olmaz konularından biri de “Mindfulness” yani Türkçe kelime karşılığı ile Bilinçli Farkındalık. Ben yazı boyunca popüler olan İngilizce kavramı kullanacağım.

Herkes bir şeyler anlatıyor, ilgi çekiyor ama bence kimse de tam olarak ne olduğunu anlamış değil. İtiraf etmek gerekirse bu güruha bende dâhilim. İlgi ile dinlediğim bir konu olmasına rağmen bir türlü kafamda nedir ne değildir kısmını oturtamadığım bir kavram olduğundan; bu konu ister istemez bende derin bir merak oluşturdu. Eh merak olur da ardından araştırma gelmez mi buyurun bakalım ben neler öğrenmişim.

Ekrandan ekrana geçerken, odağımız sürekli bölünüyor ve bölünen odağın toparlanması daha fazla zamana neden oluyor.  Ayrıca internet ayağımıza dünyanın bilgisini getiriyor.  Ancak günümüz 24 saat, bu kısıtlı vakti en etkin nasıl değerlendirir, oluşmakta olan bilgi havuzunu en etkin nasıl kullanabiliriz? Bunlar 21. yüzyılda hayatta kalabilmek ve başarılı olmak için gerekli yetkinlikler.  İşte Mindfulness bize bu yetkinlikleri kazandırıyor. Yani çok mühim bir olgu tüm dertlerimizin çaresi olabilir sanki değil mi?

Araştırmalarımda öğrendiklerimi aktarmadan önce en basit ve anlaşılabilir ve hayata uygulanabilir hali ile Mindfulness:

  • Bir yemeği yerken onu koklayarak, tadına vararak yemek
  • Müzik dinlerken tüm bedeninizle, hislerinizle dinlemek
  • Bir yere giderken etrafınıza, insanlara, olan bitene bakarak, görerek ve fark ederek gitmek
  • Herhangi bir olumlu/olumsuz deneyimi akıl, duygu ve davranış ile bütünsel olarak yaşamak
  • Üzüntü, hayal kırıklığı, şok olma gibi “istenmeyen” duygulardan kaçmak yerine, onu sonuna kadar yaşamayı içeren bir kavram…

An’da olmak. An’ın farkında olmak.  An’ı hissederek yaşamak. Belki daha önce duymuşsunuzdur insanlar belirli dalgalarda yaşıyor Alfa ve Beta olarak adlandırılan bu dalgalar bizim hayatı nasıl yaşamayı seçtiğimizi de belirliyor. İşte Mindfullness bizi bilinçli bir şekilde Alfa da tutmak üzerine kurulu bir sistem.

Mindfulness kavramı, batı dünyasında yeni olmasına rağmen Budizm, Taoizm ve Yoga’yı kapsayan geniş ve derin bir felsefeden geliyor. Mindfulness, stresi azaltmada, kendini fark etmeyi arttırmada, duygusal zekâyı geliştirmede, yıkıcı duygusal, bilişsel ve davranışsal süreçleri zayıflatmada her geçen gün daha fazla kullanılan etkin bir yöntem haline gelmiş durumda. Mindfullness tan bahsedince  Jon Kabat Zi,n adını geçirmemek olmaz elbette

Farklı uzmanlara göre Mindfulness uygulama aşamaları farklılık gösterebiliyor. Aşamalar birbirinden farklı gibi görünse de özünde hep aynı hedef olduğundan bana en net gelen uygulama tanımını yazımda yer vermek istedim. Buna göre Siegel üç çeşit Mindfulness uygulaması olduğunu savunur.

1.Yapılandırılmış meditasyon uygulaması: Belirli bir zaman diliminde, ideal olarak hergün, sessizce bir yerde oturularak yapılır. Dikkat bir nesneye yönlendirilerek konsantrasyon sağlanır. Bu dikkat nesnesi; kaşıntı, acı gibi fiziksel duyular veya bir ses ya da sinirlendiğimizde göğsümüzde oluşan ağrılar, üzüntüyle birlikte boğazımızın düğümlenmesi gibi fiziksel rahatsızlıklara neden olan duygusal yaşantılar olabilir. Biçimsel meditasyon dört durumda yapılır; ayakta, oturarak, uzanırken veya yürürken.

2.Yapılandırılmamış bilinçli-farkındalık uygulamaları: Bu tür uygulamada gün içinde yaşadığımız anda olan şeylere dikkat etmeyi kendimize anımsatmayı içerir. Bu şekildeki uygulama, yürürken duyumlarımızın farkında olmayı, yemek yerken yiyeceğin ağzımızda bıraktığı lezzeti hissetmeyi ve yolumuzun üzerindeki ağaçlara, gökyüzündeki bulutlara dikkat etmeyi içerir.

3.İnzivaya çekilme: Bu tür bir uygulama çok sakin bir ortamda ve çok az kişiler arası etkileşim içinde bulunarak yapılır. Gün içindeki bütün aktiviteler, uyanmak, duş almak, dişlerin fırçalanması, yemek yeme, ev işleri gibi, sükûnetle ve bilinçli-farkındalık uygulamaları için birer fırsat olarak yapılırlar.

İş hayatından okul hayatına ya da ebeveynliğe kadar oldukça farklı alanlarda uygulanabilecek Mindfulness teknikleri bu çalışmayı düzenli yapan kişilerde

  • Fiziksel gerginlik ve psikolojik stres belirtilerinde uzun dönemli bir azalma,
  • Tükenmişlik ve depresyon halinde çok daha az sıkışıp kalma
  • Bırakmak isteyip de bir türlü hayatından çıkaramadığı alışkanlık, bağımlılık ve davranışlarda değişim gibi bir çok farklı sorunun ortadan kalktığı görülmüş.

Mindfulness etkilerini daha net anlayabilmek adına University of Miami’de yapılan deneysel bir çalışmada 58 öğrenciye 7 haftalık bir Mindfulness eğitimi uygulanmış ve bu eğitimin sonunda öğrencilerin dikkat değerleri eğitim almayan öğrencilerle karşılaştırılmıştır. Sonuçlara bakıldığında eğitim alan öğrencilerin dikkatleri gelişmiş ve zihin dağınıklıkları azalmıştır. Eğitim almayan gruba göre bu öğrencilerin sınavlardaki doğru oranları artmış ve sınav esnasında ‘an’da ve konsantre kalabilmeyi başardıklarını ifade etmişlerdir. Mindfulness Dergisinde bahsedilen başka bir çalışma da ders öncesi meditasyon yapan öğrencilerin dersin hemen ardından yapılan sınavda daha başarılı olduklarını bulmuştur.

Ben okudukça ve yeni kaynaklar buldukça konunun oldukça detaylı olduğunu farkettim.Özellikle araştırmalarım boyunca bu konudaki birçok eğitime de denk geldim.İlgilenirseniz nefes tekniklerinin videoları da bulunuyor.

Mindfullness ı yaşam biçmi haline getireceğimiz günler dilerim o halde.

Ezgi

Yazar

Yorum Yaz