Sosyal Medya’ya birde İnsan Kaynakları açısından bakalım mı ?

Sevgili Fütürist ve Tekno Kadın Ufuk Tarhan’ın görüşlerini de yanımıza alarak yola çıkalım bakalım..

 Son yıllarda üretimin çeşitlilik kazanması ile rekabet iyice hızlandı.Rekabet insandan teknolojiye her başlığı etkisine aldı.Teknoloji hızla insanın yaptığı işleri hem daha verimli, hem daha ucuz yapmaya başladı. Düşük ücretli dahi olsa insanları istihdam etme olanakları ve gereği azalmaya başladı. İşsizlik! İş bulma, koruma, yükselme stresi ve doğal olarak iş piyasalarındaki rekabet te arttı.

Bu da ücretli çalışmak isteyenlerle onlarla çalışacak kurumların işbirliği,iletişim biçimlerini farklılaştırdı.Eskiden iş arayan tanıdığına söyler, ilan asar, gazeteye basardı. Sonra insan kaynakları siteleri, şirketleri oluştu. Eleman arayan da iş arayan da aracılara müracaat ederek buluşmaya başladılar. CV denen tanıtıcı dokümanlarla tanışıklığı ilerlettiler. Çalışmaya başladıktan sonra olan sıkıntıları kendi içlerinde, eşe dosta, patrona ileterek giderdiler veya ayrıldılar.Şimdi yine aynı şeyler oluyor ancak farklı ortam, yöntem ve mecralarda…

Artık, iş arayanlar ve eleman arayanlar ‘sosyal medya’ dediğimiz araç ve ortamlarla, aracıya gerek kalmaksızın birbirlerine erişebiliyorlar, birbirlerini görebiliyorlar

Linkedin, Facebook, Bloglar vb; kişilerin kendilerini sergiledikleri, bireysel vitrinleri haline geldi.Bir nevi bireysel tanıtım broşürlerine dönüştü. Aynı zamanda eleman arayanların Google’a sorarak kolayca onlaraerişebilecekleri buluşma noktaları oldu.  Herkes kendi arama-bulma ilanlarını verebilir hale geldi.Kol kırılır, yen içinde kalır devri kapanmaya başladı. Kurum, yönetici ve patronlar hakkındaki olumlu-olumsuzyorumlar, uygulamalar; bunun için kurulmuş sosyal paylaşım platformlarında açıkça yer almaya başlandı.Fotoğraflı CV komikleşti. Facebook’a girip, Google a sorulunca herkesin bırakın fotoğrafını, neredeyse yediceddinin geçmişi, tüm ilişkileri görünür oldu…

Tıpkı ürün ve hizmetlerde olduğu gibi, şirketlerde ve çalışanlarda, İnsan Kaynakları uygulamalarının her adımındaşeffaflık-sınırsızlık-anındalık ; süreçlere yeni boyutlar getirdi. Daha da getirecek. Henüz yolun başındayız.Kısacası; Sosyal Medya aslında, bundan sonra ışık hızıyla gelişecek pek çok dönüşümün sadece başlangıcı.Bu tür iletişim ve paylaşımın bir anlamda ilk basamağı. Bu aşamada kazanacaklarımız, giriş dersi.

Şu andaki durum için bazı örnekler;

ABD’de işe alımlarda, iş bağlantılarında ve incelemelerde, Sosyal Ağların kullanımı % 70 lerin üstünde.
Twtjobs
– Twitter’da CV oluşturma, iş arama;

Jobvite – Yeni nesil işe alım platformu – En iyi Sosyal Medya İş İlanı platformlarını toplamış

İş ya da eleman arıyorum diye post edildikten sonra retweet’lerle inanılmaz hızlı yayılıyor

ve aranan bulunuyor. Firmalar da iş arayanlar da Jobvite´dan yararlanıyor.

 Şirketler giderek artan oranda; İç ve İş blog düzenekleri kuruyor, yeni fonksiyon ve uygulamalar geliştiriyorlar…Sosyal Medyayı İnsan Kaynakları operasyonlarında en iyi kullanan şirketlerden bazıları; IBM, Mc Donalds,Starbucks, Bestbuy.
 Aday ilişkileri yönetimi (iyi örnek >  Safeway Jobpod)

Sosyla Medya üzerinde kurulan hobi kulüpleri hızla yayılıyor.

Şirketleri değerlendiren, indexleyen  platformlar > GlassDoor.com gibi. İş arayanlar işe girecekleri şirketinuygulamalarına, avantaj-dezavantajlarına buralardan topluca bakıyor.

Türkiye´den Nasıl1firma

Sonuç olarak…

İnsan kaynakları da medyatikleşecek, hiç kaçarı yok! Her yeni araç, yöntem ve gelişmede olduğu gibi; akıllıca,verimli-etkin kullanan kişi ve kurumlar yararlanacak, yapamayanlar yakınacak….

Yazar

Yorum Yaz