Zirvelerde ve konferanslarda paralel oturumlar beni geçekten oldukça zorluyor.Hangi oturumu seçsem ? Seçtikten sonra acaba şimdi diğer oturumda neler anlatılıyordur diye düşünüp içim içim yer genelde.Hangi paralel oturumda isem bir yandan da diğer oturumları Twitter dan takip etmeye çalışırım. MCT İnsan Kaynakları Zirvesinin ikinci günü öğleden sonra paralel oturumlar arasında koştum durdum.

Society for Human Resource Management’in (SHRM) Küresel İş Geliştirme Bölümü’nde Başkan Yardımcısı olan Howard Wallack,bize Sınır Tanımayan İK Yöneticilerinden bahsetti.Wallack kullandığımız ürünler ve çalıştığımız şirketler farklı ülkelerden de olsa hepimizin aslında  global vatandaş olduğumuzu aktardı. Kuresel yetkinlik kazanmanın spor yapmak gibi olduğunu ve kaslarımızı çalıştırdığımız kadar gelişebileceğimizi hatırlattı.Küresel anlamda iş yapılan ülkelerin önem verdikleri konuları öğrenmenin ve ona göre iş yapış şekillerimizi değiştirmenin bizi başarılı kılacak yetkinliklerden biri olduğunu aktardı.”İK’cı olmak antropolog olmaktır. Halkın içine karışmaktır” diyen Wallack,farklı bir perspektif için yeni diller öğrenin, gittiğiniz ülkelerde toplu taşımayı kullanın,yerel restoranlarda yemek yiyin,o şehirde kaybolun tavsiyeleri ile gönlümde ayrı bir yer edindi.

Ece Süeren Ok ve Mehmet Namık Aydın “Bir Yenilenme ve İşbirliği Öyküsü” anlattı bizlere..Sahnedeki uyumları,paslaşmaları uzun yıllardır birbirleri ile çalışmalarının bir yansıması olsa gerek diye düşündüm.Bencil değil ben olmaktan bahsettiler.Her yaşta kendi oksijenimizi bulabilmekten ,başkalarının bizim oksijenimizi bulmasına izin vermememiz gerektiğinden dem vurdular.Müzik değişince dans da değişir dediler.Sordular “En son ne zaman değiştin ? En son ne zaman değiştirdin ? “diye .Varlığınla fark yaratmak hayatın şarkısını sevmektir,önce ben uzmanı olun kendinizi iyi tanıyın dediler.

Ardından sahneye sevgili Mehmet Kızıltaş çıktı ve bize “Varlığıyla Fark Yaratan Kahramanlar” dan bahsetti.Peyami Safa,Aşık Veysel,Beethoven ve Eric Hoffer gibi örnekleri ile hayatta bir engeli bulunan ama  varlıkları ile fark yaratan kişilerden bahsetti.Toplumuzdaki engelli algısını ile “Arabesk” filmi ile ti’ye aldı.Sahnede bu algılara ve ön yargışara savaş açan Don Kişot oldu.”Düşmanlarım farklılıkları kabul etmeyip ön yargılarına yenik düşenlerdir” dedi.Bolca düşündürdü.Sunumu ve varlığı  ile fark yarattı.

Organizasyon ve liderlik gelişimi danışmanı; inovasyon ile organizasyon değişim süreçleri tasarımcısı ve uygulayıcısı olan Dr. Martin Kalungu-Banda ; “İç Sesine Kulak Veren Liderler” den bahsetti bizlere.Kendimizi en iyi , özümüzde var olan seslerle tanırız ve en doğru kararlar özümüzden gelir.İçimize ne olup bittiğine baktığımız zaman fark yaratıyoruz.Ben kimim ? Benim işim nedir ? Ne için Varım ? Olabileceğimin en iyisi bu mu ? sorularına cevap vermek hayatımızın anlamı olmalı ve cevaplarımıza göre yaşamalıyız.

Bir barış aktivisti olan Dr. Scilla Elworthy, günümüz dünyasında hayatın her alanında karşılaşabildiğimiz şiddete karşı cesaretle adım atmanın neleri değiştirebileceğini anlatıyor ve bize soruyor “Cesaret Neleri Değiştirebilir?” . Sahnede iyi olan liderlere değil,dünyanın gerçek sorunlarına önem veren liderlere ihtiyacımız var diyen Elworthy , ekliyor “Geçen yüzyılın mottosu ne alabilirim idi bu yüzyılın mottosu ise ne verebilirim”.Her sabah 20 dakika öz teftişimizi yaparak kendimize, üzerinde durabileceğimiz sağlam bir zemin hazırlayabileceğimizi de hatırlatıyor.

Ana oturumlardan sonra paralel oturumlar ile devam eden zirvede “Liderler Kahvesi” oturumlarını özellikle seçmeye çalıştım.Özellikle bilgim olmadığından ve de ilk defa duyduğumdan oldukça dikkatimi çeken iki paralel oturumdan bahsetmek istiyorum.

İşte Kalma Diyaloğu: Varlığınızla NasılFark Yarattığınızı Öğrenin! isimli oturumunda ile FNSS Savunma Sistemleri İnsan Kaynakları Direktörü Mehpare Alp‘i dinledim.Çalışan ayrılma kararını verdiğinde yapılan ve artık çok geç olan çıkış görüşmelerini hepimiz biliyoruz.Sanırım bu nedenle İşte Kalma Diyaloğu oldukça ilgimi çekti. FNSS’i buradan İK anlamında bir ilki hayata geçirim deneyimlerini paylaştıkları için kutluyorum.FNSS şirketindeki güçlü yönlere odaklanmak,Çalışan Değer Önermezi yaratmak,çalışanların neden FNSS te olduğuna dair bir farkındalık yaratmak ve iletişimi arttırmak adına yapılan çalışma sonucu 600 kişilik şirkette 129 kişi ile birebir 3o dakikalık görüşmeler yaparak koçluk yaklaşımı ile belirlenen sorular sorulmuş.Tüm bu çalışmalar sonucunda çalışanlardan gelen cevaplar ile FNSS in “Çalışan Değer Önermesi” yazılmış.

 

İK 3.0: Karmaşıklık Dünyasında Çevik İnsan Pratikleri oturumda Avea İK Dönüşüm & Agile Stüdyo Kıdemli Müdürü Selçuk Alimdar‘ı dinlemek oldukça ilgi çekiciydi.Agility (çeviklik) kavramına aşinaydım elbette ama “Agile Stüdyo” hemde İK içinde inanılmaz ilgimi çekti.Alimdar’ı dinledikçe benimde mesleğimle ilgili sıklıkla eleştirdiğim ve değişse dediğim şeylerin “Çevik” olabilmekle yakından ilişkili olduğunu gördüm.En ilgili çeken oturumlardan biriydi diyebilirim.Sunumuna başlamadan önce biraz sert gelebilir baştan uyarayım dediğinde biraz garipsemiştim ama dinledikçe neden “sert” çok daha iyi anladım.Sadece bu konu üzerine ayrı bir yazı yazmayı düşünüyorum.Sunumda kısaca İK nın zaman içinde uğradığı değişimden ve fonksiyonların aslında ne iş yapması gerektiğinden bahsedildi.

  • İK 1.0 : Varım.Personel yönetimi fonksiyonu kuruldu.İK alt uzmanlıklara ayrıldı.
  • İK 2.0 : Dönüşüyorum.Dave Ulrich.Dijital İK.İK Pazarlaması.İş Ortaklığı.Ortak Hizmetler
  • İK 3.0 :Hazırım.Adaptasyon.Esneklik.Sürekli İyileştirme

 

Zirvede araya bir de reklamlı bir oturum eklenmişti. Borusan Otomotiv Premium Kiralama Genel Müdürü Kağan Dağtekin ve Ayşe Arman‘ın katılımı ile “Üst Düzey Motivasyonun Anahtarı” sunumunda Ipsos ile yapılan “Üst segment araçlar çalışanlarınızı ve çalışma hayatlarını motive ediyor mu” araştırmasının sonuçları paylaşıldı.

“The Manager” – Futbolun Dahi Liderleri” Kitabının Yazarı Mike Carson zirvenin kapanış konuşmacısı idi.Futboldaki liderleri farklı yapan noktalar üzerinde duran Carson sürdürülebilir liderlikte takımlar durmaksızın değişse bile liderin güçlü bir şekilde sahnede kalmaya devam ettiğini aktardı.Uzun dönem başarı için liderlerin 5 kilit noktaya dikkat etmesi gerektiğini iletti.

  1. Önemli kararlar alın.
  2. Derin bilgiler yaratın ve paylaşın
  3. Bağlılık yaratın
  4. Değişim ve dönüşüme hazırlıklı olun.
  5. Yeteneklere yatırım yapın.

Zirve Mercan Dede konseri ile sona erdi.2 gün boyunca bol bol dinledim,not aldım,ilham aldım,öğrendim,merak ettim,sorguladım,varoldum, varlık gösterdim…MCT ye davetleri ve hazırladıkları muhteşem zirve için bir kez daha teşekkürlerimi iletiyorum.

Ezgi

 

 

 

Yazar

Yorum Yaz