Capture

Linkedin 2003 yılında kurulduğunda eminim 2015 Türkiye’sinde hangi amaçlar ile kullanılacağını öngörmemişti. Öngörmüş olsaydı Türkiye pazarına girer miydi o da ayrı bir soru işareti ki hiç girmeyelim. Uzun zamandır Linkedin’in ülkemizde düştüğü acınası durumu , komik ötesi hatta yeri geldiğinde absürt hadiseleri yazmak istiyordum. Kısmet bu yazıya imiş.

Malumunuz Türk insanının kanı sosyal mecralara çok hızlı kaynadı. En yüksek üye sayıları ile biz Türkler öncelikle Facebook olmak üzere sosyal medyayı adeta Malazgirt ovası gibi fethettik. Hemen özlü söz, selfie, komik video, karikatür ne varsa paylaştık. Her mecranın farklı paylaşımlar için uygun olabileceğini hesaba katmadık ki bu da beni yazının ana konusu olan Linkedin hadisesine getiriyor.

Aslında Linkedin dünyanın profesyonellere yönelik en büyük sosyal ağı olarak yaratıldı. Dikkatinizi çekerim buradaki önemli kelimemiz “profesyonel” olmalı. Şair burada iş hayatına dair bir sosyal mecra olduğunu belirtmek istiyor. Linkedin i aslında ne amaçla kullanmamız gerekiyordu hep birlikte kısaca hatırlayalım :

  • Profesyonel kimliğimizi en iyi şekilde yansıtmak
  • Geniş bir network oluşturmak
  • Kendi sektörümüzle veya diğer sektörlerle ilgili bilgi edinmek veya paylaşmak
  • Doğabilecek yeni kariyer olanaklarına açık olmak
  • İşverenler açısından bakılırsa, uygun adaylar bulmak

Son günlerde Linkedin’de kuruluş amacı ile  hiçbir şekilde bağdaşmayan paylaşımları çok sık görmeye başladım.2500 üzeri bağlantım olduğunda ana sayfama düşen birbirinden garip paylaşımlar her gün beni hayretler içinde bırakıyor. Bu paylaşımları yapan ya da bu paylaşımları beğenen kişilerin bende yarattığı kötü imaj oldukça profesyonellikten uzak. Bu gibi paylaşımları sıklıkla yapan kişileri bağlantılarımdan çıkarmaya başladım ki kendime kirlilikten uzak daha sağlıklı bir bilgi paylaşım alanı yaratabileyim. Blog yazılarımı kimseyi sıkmadan, bunaltmadan yalnızca bir kere olacak şekilde paylaşmayı prensip edindim ve sadece herkese açık paylaşım yapmaya ve üyesi olduğum her grupta bir tartışma olarak paylaşmamaya özen gösteriyorum. Ben bu kadar hassas iken profesyonel bağlantılarımın beni saçma sapan paylaşımları ile boğmaya çalışması oldukça rahatsız edici.

Sözün özü Linkedin’de bu ve buna benzer paylaşımları yapmayın, etmeyin. Linkedin den bir dram yaratmayın. Planlarımda Linkedin Nedir Ne Değildir minvalinde bir yazı yazmak ta var hadi bakalım hayırlısı..

Ezgi

Yazar

Yorum Yaz