Capture

Son zamanlarda sizde benim gibi “Koçluk” kelimesini daha çok duyar oldunuz mu ? Ya yaklaşık 1,5 senedir koçluk kavramına yoğun bir merak ve ilgili duyduğumdan ya da çevremde koçlar, koçluğa değenler, koçluk yapanlar arttığından son zamanlarda koçluk çok daha sık duyduğum,konuştuğum ve okuduğum bir kavram haline geldi. İnsan Kaynakları profesyoneli olunca koçluk kavramına ucundan,kıyısından herhangi bir yerinden bulaşmamış olmak imkansız tahmin edersiniz.

Koçluk benim için henüz tam keşfedemediğim ama yavaş yavaş keşfetmeye başladığım topraklar gibi. Adımlarımı emin olmadan atmak istemediğim,önümün biraz sisli olduğu bir yol gibi. Her duyduğum,her okuduğum şeyde daha da beni içine çeken ama biraz da korkutan bir kavram anlayacağınız.Kafamda çok soru var.Yeni şeyler duyup öğrendikçe aslına bakarsanız daha da çok soru oluşmasına neden oluyor.

İşte zihnimde bu sorular uzun süredir dönüp dururken karşıma çölde bir vaha gibi sevgili Deniz Hüsrev ve Zeynep Yetkin Yılmaz çıktı. Deniz’in Twitter dan Koçluk Söyleşimize Davetlisiniz! twitini görünce kendi kendime bunun çok iyi bir öğrenme fırsatı olacağını düşündüm.

Galata nın o muhteşem atmosferinde yaza göz kırpan bir akşam üstü Deniz ve Zeynep ile Koçluk üzerine keyifli bir söyleşi yaptık.Söyleşimiz “Hayalin nedir ” sorusu ile başladı..Aslında kendime bile söylemediğim hayallerimi paylaşmak,sesli diler getirmek o kadar hoşuma gitti ki anlatamam..Söyleşimizden kısa kısa notları paylaşmak istiyorum.Belirtmekte fayda var Deniz ve Zeynep bu söyleşileri 2 ayda bir gerçekleştiriyor aklınızda bulunsun..

 • Koçluğun temelinde yer alan“COACH” kelimesi Fransızca kökenli çok eski bir kelime. “COACH” kelimesinin anlamı bireyleri bulundukları yerden alıp gitmek istedikleri yere götüren araç araba anlamında kullanılmakta. Aslında 1500 lü yıllarda İngilizcede de benzer anlamda kullanılmaya başlanan COACH kelimesi günümüze en yakın anlamını ilk olarak 1840 lı yıllarda Oxford üniversitesinde öğrencileri sınava hazırlayan özel öğretmenler için kullanılması ile almış.
 • Koçluk Deniz ve Zeynep’in ifadeleri ile :
  • “Hayaliniz nedir?” sorusu ile tetiklenen ve değerlerimizin keşfi ile başlayan bir yolculuk
  • Kişiyi olduğu yerden olmak istediği yere taşıyan bir araç
  • Kişinin farkındalık yolculuğunda ona eşlik etme
  • Kişinin gitmek istediği yere fener tutma
 • ICF (koçların akredite olduğu kuruluş) ise koçluğu “Düşünce provake edici araç” olarak tanımlıyor.

Peki koçluk ne değildir ? :

 • Akıl verme,yönlendirme değildir.
 • Eğitimcilik değildir.
 • Terapi değildir.
 • Geçmişe değil ana bakar.

Koçluk en basit tanımı ile bir kişinin kendi potansiyelini fark etmek ve hedef belirleyerek harekete geçmek için ortalama 10-12 seans süren tercihen 2 haftada bir danışan ve koçun bir araya geldiği ve danışanın belirlediği bir konu üzerinde ilerleyen bir süreç olarak anlatılabilir.Koçluk bir meslek olarak ta kabul edilmiş bu oldukça önemli bir gelişme.

Koçluk kavramı daha yaygın hale gelip tabi-i caiz ise “popüler” olmaya başladıkça aslında gerçekten koçluk ile ilgisi olmayan kişilerin koçluk kisvesi altında para koçluğu gibi altı boş,anlamsız çabalar içinde olduğunu gözlemlediğimden koçluk konusunda ilk elden bilgi almak ve doğruyu anlayıp öğrenme isteğim  daha da artıyor.

Türkiye’de Koçluk eğitimleri veren oldukça büyük şirketler bulunuyor.Hepsi koç yetiştirmekle birlikte eğitimlerini farklı yöntemler ve temeller üzerine dizayn etmişler.Bu farklılıklar da koçluk ekollerini oluşturmuş.Sizde koçluk almaya ya da koçluk eğitimi almaya ilgi duyuyorsanız size önerebileceğim en doğru kaynak hem kendinize uygun koç bulabileceğiniz hem de koçluk eğitimlerine tarafsız bir şekilde ulaşabileceğiniz ICF ‘in resmi sayfası olacaktır.

Ben keşfedilmemiş topraklarımı ağır ağır keşfe çıkmaya başladım.Online olarak koçluk almayı Sürdürüyorum.Bundan sonraki ilk aşama kendime uygun bir koç bulup yola koçluk seansı ile devam etmek olacak.Ardından kendime uygun ekolü seçip eğitim almak geliyor.

Bakalım kahramanımızı bu süreçte ne gibi maceralar bekliyor olacaak ?

Ezgi

Yazar

Yorum Yaz