Capture

Kadın istihdamının artırılması ve özellikle çalışan annelerin iş hayatındaki sorunlarının çözümü üzerine araştırma ve uygulamalarıyla öncü bir rol üstlenen Danone Türkiye nin “Çalışan Annelerin 1000 Günü” araştırmasına blogda daha önce yer vermiştim. 2017 Anneler Gününde ise  çalışan annelerin iş yerinde yaşadığı sorunlara dikkat çeken ana sloganı “Süt sağma odası lüks değil ihtiyaçtır” olarak belirlenmiş bir kampanya yaptılar. Ofislerin sadece yüzde 9’unda süt sağma odası bulunduğu gerçeğinden yola çıkan ve bu konuda farkındalık yaratma çalışmasının ilk adımı olarak bir film hazırlamıştı.

Bu sefer ise KAGİDER ile bir işbirliğine giderek yeni bir farkındalık kampanyasına imza attılar. “İyi ki Annem Çalışıyor” adlı kampanya kapsamında, çocuk bakım sorumlulukları ya da farklı çevresel etmenler nedeniyle çalışmayı bırakmış anneleri cesaretlendirecek, çalışan anneleri ise iş yaşamında kalmaya teşvik edecek çalışmaların yürütülmesi hedefleniyor . Bir çalışan anne olarak Danone yi  çalışan anneler özelinde yaptıkları çalışmaları için gönülden kutluyorum. Keşke Türkiye deki tüm şirketlerin bu konudaki farkındalık seviyesi bu derece yüksek olsa…

Kampanya ile çalışan annelerin iş hayatlarına devam ederek, kendileri ve aileleri için yaratacakları değer konusunda toplumsal bilinç oluşturmak hedefleniyor. Kampanya kapsamında Ipsos Sosyal Araştırmalar Enstitüsü tarafından hazırlanan “Çalışan Annelerin İşe Dönüşü Araştırması”, annesi çalışan çocukların küçük yaştan itibaren kadın-erkek eşitliği algısına sahip olduklarını, annelerinin çalışmasıyla gurur duyduklarını ve onu kendilerine model olarak aldıklarını ortaya koyuyor. Çalışan annelerin çocukları okul, sosyal çevre uyumları ve daha sonra iş hayatındaki başarıları ışığında “iyi ki annem çalışıyor” diyor. Ben de çalışan bir annenin çocuğuydum ve gerçekten de “iyi ki annem çalışıyordu” diyebiliyorum. Araştırmadan bazı sonuçlar paylaşmak istiyorum.

 • İşten ayrılmış annelerin %60’ı işi bıraktıklarında çalışmayı özlüyor, bu süreçte kendilerine ve çocuklarına istedikleri zamanı tam olarak ayıramadıklarını belirtiyorlar.
 • İşe dönmüş annelerin %93’ü, eşleri işe dönmüş babaların ise %87’si ise çalışan annenin çocuklarının kişisel ve sosyal gelişimleri için daha fazla imkân sunduğuna inanıyor.
 • Çocuk sahibi olduktan sonra işini bırakan ve henüz işe dönmeyen annelerin %79’u ve eşi işe henüz geri dönmemiş babaların %77’si ise, annenin çalışmasının çocuklarda kadın-erkek eşitliği algısının gelişmesi için önemli olduğu düşüncesine katılıyor.
 • Eşi işten ayrılmış babaların %29’u da eşlerinin işe dönerek iyi bir rol model olmalarını istiyor
 • İşten ayrılan annelerin %73’ü çocuklarına kendilerinin bakmak istediklerini belirtiyor. Çeşitli faktörlerin yanı sıra uygun ve güvenilir çocuk bakım alternatiflerinin olmaması da bu tercihi tetikliyor.
 • İşe dönmüş annelerin %54’ü çalışmadıkları dönemde maddi imkanları yeterli olsa kreş veya bakıcı alternatiflerini değerlendirecek olduklarını söylüyor.
 • Anne ve babaların kreş hizmetine aylık ayırabilecekleri bütçe ise ortalama 600 TL.
 • İşten ayrılan kadınların % 49’unun hamileyken işi bırakıyor. Kalan kısmı ise  çocuk doğar doğmaz işten ayrılıyor
 • Kreş imkanı sağlansa işe hemen geri dönerdim diyen kadınların oranı ise %60.
 • Çocuk bakım sorumlulukları nedeniyle işten ayrılan kadınlar uygun koşulların sağlanması durumunda işe dönme konusunda istekli.
 • İşe dönen anneler kendilerini daha değerli hissettiklerini söylüyor

Ne yazık ki, TÜİK verilerine göre ülkemizde çalışma yaş aralığında bulunan 29.6 milyon kadının ancak 8.3 milyonu çalışıyor. Kadınların istihdama katılımı %28 düzeyinde kalıyor. Kadınların işgücüne katılımı kadar işgücünde tutulmasının da gündeme alınması oldukça kritik. Hamilelik ve doğum sonrası işten ayrılan kadınların tekrar iş hayatına kazandırılması gerekiyor. Şirketlerin annelerin hayatlarını kolaylaştırıcı önlemler alması şart. İş hayatında kadın çalışanlar için kreş yardımına, esnek zamanlı çalışma fırsatlarona ve en önemlisi anlayışlı ve destekleyen yöneticilere ihtiyaç oldukça fazla.

Bu oranların ve imkanların hızla artması dileğiyle..

Ezgi

Yazar

Yorum Yaz