Yan haklardan belki de en temel sayılabilecek başlıkların başında şirketin yol yardımı ya da servis imkanı sağlayıp sağlayamadığı geliyor.Günümüzde bu yan hakkı sağlamayan şirketlerin garip karşılandığı bir ortam hakim.Şirketlerin çeşitli ek maliyetlerle sağladığı yan hak günümüzde temel haklardan biri olmuş durumda adeta..Olmalı da aslında.İstanbul gibi bir metropolde insanlar kıtalar arası çalışmak durumunda kalabiliyor.Malum İstanbul denince trafiği anmadan olmaz.

Kendi iş deneyimlerimi düşündüğümde servisler benim için uyku ve okuma anlamına geliyor.Eşim işyerine kendi aracıyla gidiyor ama serviste uyuyabildiğim için inanılmaz bir kıskançlık içinde.İlk işimde çalışırken Maslak-Küçükçekmece arası servis kullanmıyordum ve inanın o dönem metrobüs denen hayat kolaylaştırıcı ulaşım aracı henüz yayın hayatına başlamamıştı.O dönemdeki eve ulaşma çabamı siz düşünün artık….

Bu konu durduk yere aklıma gelmedi elbette..Personel ulaşımı ile ilgili arka arkaya iki haber okudum ve sizlerle de paylaşmak istedim.

“Çorlu’ya yakın bir noktada hizmet veren bir tekstil firmasının pek çok çalışanı İstanbul’dan gelip gidiyormuş. Şirket sabah ve akşam ortalama birer buçuk saat süren bu yol zamanını rahat bir hale getirmek için çok lüks bir minibüs kiralamış.. Minibüsün içini revize etmişler ve koltukların yerine yer minderleri kullanmışlar. Çalışanlar sabah 07:00’de İstanbul’dan hareket ediyorlar, herkes minderlerine uzanıp, şirketin sağladığı battaniyelere sarınıp rahat bir uyku çekiyormuş. Uykusu olmayanlar araç içerisindeki internet bağlantısıyla sörfe çıkarken, isteyende kulaklıklı TV sayesinde sabah haberleri izliyormuş. Gidip gelen herkes mutlu.”

Ben bu servisten kendi şirketime de istesem çok şey mi istemiş olurum acaba ???

İkinci haber ise kariyer.net dergiden..Şöyle ki İsviçre’de yapılan bir araştırmaya göre ev ve işyeri arasındaki mesafenin uzun olması çalışanın sağlığına zararlı olabiliyormuş.(Belikdüzü’nde oturup Tuzla’ya işe gidenlere selam olsun).Araşırmaya göre yaşları 18-65 arası değişen 21 bin kişiye anket yapılmış.Bu katılımcıların bir kısmı araba ve toplu taşıma ile işe giderken yürüyerek ya da bisikletle işe gidenler de varmış.(Bisiklet ve istanbul trafiği ne hoş bir ikili olur düşünmesi bile korkutucu.Araştırma İsviçre’de olunca işe bisikletle giden olur tabi) Araştırma kapsamında işe nasıl ve ne kadar sürede gidildiğinin uyku kalitesini,yorgunluğu ve stresi nasıl etkilediğine bakılmış.Araba ve toplu taşıt kullanarak işe gidenlerin yürüyerek ya da bisikletle gidenlere göre daha fazla sağlık problemi yaşadığı görülmüş.Yine araştırmaya göre arabayla 30-60 dakika süren bir yolculuk yürüyerek kat edilen 1 saat yolculuktan daha fazla sağlık problemine yol açıyormuş.

Ben bilim adamlarının yalancısıyım valla..
Ama iş hayatında yolda geçirilen zaman çok önemli..Yol nedeni ile işinden ayrılan pek çok insan gördüm bugüne kadar..

Yazar

Yorum Yaz