İ5

İşten İşe Atlayan Y Kuşağı Çalışanlarından mısınız ?

Ben sanırım öyleyim aslında hiç kötü bir niyetim de yok..

Ben bir Y kuşağıyım..Evet son dönemlerde adından sıkıça söz ettiren kuşaktan…Hani şirketlerin bizi tutmak için farklı İK politikaları izlemesi gereken kuşak var ya onlardan biriyim.Bize sabırsız,başına buyruk diyorlar.Çalıştığımız işyerlerinde uzun süre çalışamayacağımızı hep farklı beklentiler içinde olacağımızı söylüyorlar ya işin aslı çok öyle değil..

Benim sorunum da aynı tatmin olmadığım iş ortamında çok uzun süre kalamamam.İlk profesyonel iş deneyimim bir bankada başladı.25 yıl aynı devlet kurumunda memurluk yapıp emekli olan sevgili anneme göre bu başlangıç harika bir fırsattı onun beklentisi benimde bankadan emekli olmam yönünde idi.Ama tabi ki öyle olmadı.3 sene sonunda farklı hemde çok farklı bir sektöre geçiş yaptım.Tahmin edin ne oldu ? Bu durum annemi çok memnun etmedi hatta işi bana küsmeye kadar getirdi. Burada henüz birinci yılımı doldurmadan karşıma beni heyecanlandıran farklı bir sektörde bir iş fırsatı çıktı.Buraya geçiş yaptım.Bir İK cı olarak özgeçmişimde bir seneden az bir deneyimin yer alması çok hoşuma gitmese de bazen karşınıza çıkan fırsatları iyi değerlendirmeniz gerekiyor.Hem İK cı hem Y kuşağı olmak bazen birbiri ile çarpışabiliyor.

Capital’de okuduğum bir yazıya göre anne-babamız aynı iş yerinde 9,3 yıl kalırken biz ortalama 3 senede yeni heyecanlara koşuyormuşuz.İşimizden memnun olsak bile yeni fırsatlara hayır diyemiyormuşuz. Sektör ya da ülke farkı gözetmeksizin genç çalışanlar şirketlerinde daha kısa süre çalışıyormuş.Bundan 20 sene önce 10 yıl içinde 3 iş değiştirene sadakatsiz olarak bakılırken artık 4-5 iş değiştirme normal kabul ediliyor.

Peki aynı şirkette çalışma süreleri neden giderek düşüyor ? İlk sırada yeterince fırsat tanınmaması yer alıyor. Günümüzde genç çalışanlar şirketlerine değil kendilerine sadık !!!

İşten işe atlamak ya da atlamamak Y kuşağının en büyük sorunu bu olsa gerek…
Ezgi
Yazar

Yorum Yaz