Capture

İnsan Kaynakları ile ilgili yayınların çoğunda nasıl iş arayacağınız,nelere dikkat etmeniz gerektiği,mülakatlarda olması/olmaması gerekenler gibi konular oldukça sık yer alır.Ama işe başlama gibi doğal bir süreç olan işten ayrılma durumundan genelde pek bahsedilmez.Belki konunun nahoş (!) olması çok popüler olmasını engelleyen bir faktör olabilir.Aşağıdaki yazıda yer alanlar bence olması gerekenleri oldukça iyi anlatmış.İşten ayrılmak korkulacak bir durum değil,oldukça normal..Hatta zaman zaman yaşanması gereken rutin bi süreç..Peki neler yapmak gerekir bu süreçte ??? 

“İşinizden memnun değilsiniz ve ayrılmayı planlıyorsunuz. Dünyanın küçük olduğunu ve kiminle nerede bir daha karşılaşacağınızı bilemezsiniz. Bu nedenle sakın ha gemileri yakmayın, kapıyı çarpıp çıkmayın. Diplomatik olmak her zaman yararlıdır, özelikle iş ilişkilerinde. İşten ayrılırken dikkat edeceğiniz birkaç püf noktası:

*Ayrılacağınızı açıklarken profesyonelce davranın ve nezaketi elden bırakmayın. Önce bağlı olduğunuz müdürü bilgilendirin, ardından çalışma arkadaşlarınızı.

* Bilgi vermeyi son dakikaya bırakmayın. Yerinize birisini bulabilmeleri için zaman tanıyın. Mümkünse, işten ayrılma tarihini patronunuzla birlikte kararlaştırın.

* Ayrıldıktan sonra yardımınıza ihtiyaç olursa diye iletişim bilgilerinizi bırakın, işbirliği yapın. * İstifanız kısa va saygılı olsun. Ayrılma gerekçenizle ilgili bilgi yazmayın.

* Şirketinizi kötülemeyin. İş arkadaşlarınızla giderayak yöneticiler ve şirketle ilgili dedikodu yapmayın.

* İşinizi tamamlayıp öyle gidin. Yarım kalmış projeler veya işler bırakmayın. Son güne kadar işinizi yapın, yardımlarınızı esirgemeyin.

* Odanızı veya masanızı dağınık, çöp içinde bırakmayın. Kişisel eşyalarınız dışında hiçbir şeyi almayın.

* Kendini beğenmiş ya da ağlamaklı veda mesajları göndermeyin. E-postayla veda etmeyi düşünüyorsanız, iletişim bilgilerinizi yazın.

* Eğer bugüne kadar şirketle veya bir çalışanla ilgili herhangi bir eleştiriyi dile getirmediyseniz, bunu veda sırasında gündeme getirmek doğru değil. Eğer daha önce gündeme getirdiğiniz eleştiri veya şikayetleriniz olduysa, profesyonelce tekrarlayabilirsiniz .”

Kaynak :Hürriyet İK

Yazar

Yorum Yaz