ask me

Yöneticiniz bir gün size bir toplantı daveti atıyor. Başlık enteresan “İşe Devam Görüşmesi” .

Hayırdır inşallah bu da ne ola ki ? Performans görüşmeleri bitti bireysel gelişim planları da yapıldı peki bu görüşme de neyin nesi ? Hiç işe devam görüşmesi deneyiminiz oldu mu ? Hayır o da ne ki dediğinizi duyar gibiyim. Merak etmeyin bende hiç deneyimlemedim ama bilin ki böyle de bir konsept var. Amerikalıların “Stay Interview” dediği kavramı ben yazım boyunca işe devam görüşmesi olarak kullanacağım.

İşe Alım görüşmelerini yani mülakatları hepimiz biliyoruz. Tabi bir de işten çıkış görüşmeleri var.Bu iki görüşme bir çalışan için baş ve son diyebileceğimiz 2 büyük görüşmeyi ifade ediyor. İşe devam görüşmeleri işte bu 2 görüşme ortasında yapılıyor.Ben ilk duyduğumda kulağa oldukça enteresan gelen bu konsept hakkında araştırma yaptıkça şirketlerin mutlaka uygulaması gereken bir yöntem olduğuna inanmaya başladım.

Peki kısaca bahsedecek olursak nedir bu işte kalma görüşmesi ve ne işe yarar ? Bu görüşmelerde mevcut çalışanlarınıza neden isizin şirketiniz için çalışmaya devam ettiğini soruyorsunuz.Yani aslında çıkış görüşmelerinde yaşananların çok geç olmadan yapılmış hali gibi de düşünebilirsiniz. Her şey için çok geç olmadan “şirketimizde ne olsaydı kalırdınız” değil de “sizi şirkette tutan şey nedir” i sorguluyorsunuz.

İşe devam görüşmesi sonuçları size mevcut organizasyonda neyi geliştirebileceğinizi ve değerli çalışılanlarınızı nasıl organizasyonda tutabileceğinize dair detaylı bilgi verebilir. Bu vesile ile şirketin ya da bölümlerin neyi iyi yaptığın görürken aynı zamanda çalışanlarınızın gözünden hiç görmediğiniz şeylerin de farkına varma şansınız olabilir.Bu görüşmeler elbette çalışan tatmini ve bağlılığı ile de oldukça ilintili. Bu sayede ilgili bölümün ya da şirketin nabzını da tutmuş oluyorsunuz. Anketler daha etkin olduğunu söylenen işe devam görüşmeleri karşılıklı diyaloglar ile ilerlediğinden çalışanın kendini ve kendi görüşlerini değerli hissetmesine de aracı oluyor.

Her şey iyi güzel de işe devam görüşmeleri her şirkette uygulanabilir mi ki ? Bazen anonim anketlere ihtiyaç duyulan güvenin ve açık iletişimin eksik olduğu şirketlerde işe devam görüşmeleri amaçlanandan çok daha farklı ve ciddi anlamda kötü etkilere neden olacak şekilde yanıltılabilir. Burada devreye elbette  şirket kültürü giriyor.

Farkında olunması gereken en kritik noktalardan biri de işe devam görüşmelerinin amacını ve sonucunda ne olacağını oldukça net bir şekilde ifade edebilmek. Çalışanların farklı beklentilere girmesini ,eleştirdikleri ya da geribildirim verdikleri şeylerin bir gecede değişmeyeceği ama katkılarının değerli olduğu mesajını verebilmek. Yoksa siz çalışanları daha motive etmeye çalışırken uygulama tam tersi bir etkiye de sebep olabilir.

Bu arada belirtmekte fayda var her ne kadar bu konu İnsan Kaynakları odağında olsa da görüşmeleri İK nın değil yöneticinin yapması kabul edilen uygulama.

Türkiye’de şu ana kadar duyduğum kadarı ile savunma sanayisinde faaliyet gösteren FNSS ve Boyner Grup işe devam görüşmelerini uyguluyor.

Yazının 2. bölümü için tıklayınız.

Ezgi

Yazar

Yorum Yaz