Capture

Ocak ayı paylaşımlarımda bu aya has İnsan Kaynakları konuları üzerinde durmak istedim. Ocak sonuna gelirken belki de İK cıları ve çalışanları en çok ilgilendiren, şirketlerde konuşulması bir tabu olan “Ücret Artışı” başlığı ile bu seriyi sonlandırmanın faydalı olacağını düşünüyorum.

2018 beklenmedik gelişmeleri yaşatan bununla birlikte şirketlerin bütçelerini gözden geçirmeleri gereken zorlu bir sene oldu. Ağustos ayında Dolar ve Euro da yaşanan büyük dalgalanma çoğu şirketi ciddi anlamda sarstı.2018 yılında yaşanan ekonomik dalgalanmalardan çalışanlarının en az oranda etkilenmesini sağlamak üzere -Siemens Türkiye, Şişecam,  Freşa, Saran Holding, Cevher Grubu gibi-  şirketlerin farklı oranlarda zamlar ya da net bir tutar üzerinden maaş iyileştirmeleri şeklinde farklılaşan, ancak ortak hedefle çalışan bağlılığını güçlendiren ve takdir toplayan uygulamalarına hep birlikte şahit olduk. Asgari ücretin beklendiği üzere yüzde 26 artması ile şirketler bazı kademe ücretlerini yeniden değerlendirmek zorunda kaldı.

Bu sene biz çalışanları neler beklediğini anlamak için öncelikle 2019 yılı ücret artış araştırmalarına birlikte bir göz atalım. Benim gözlemim ücret araştırmaları yapan şirketlerin gündemin nabzını tutmak için sık sık anket uygulayarak son durum hakkında şirketlerden güncel bilgi almaya yönelik çalışmalarına dair oldu. Geçmiş yıllarda bir kez iletilen anketler bu seneki istikrarsız ekonomi nedeni ile bir çok kez istendi.

  • 2018 yılının ilk aylarında yapılan araştırma verileri , 2019 yılı için ücret artışı oranının % 12 oranında olacağını açıklarken, enflasyonun artışıyla paralel olarak bu oranın Ağustos ayında % 14’e, Eylül ayında % 18 oranına ulaştığı görülüyor. Aralık ayı itibariyle ise yapılan araştırmalara baktığımızda 2019 yılı enflasyon oranının % 19.75 oranında, ücret artışının ise ortalama % 17 oranında gerçekleşeceği  öngörülmekte.
  • PERYÖN, Türkiye İnsan Yönetimi Derneği tarafından yapılan ve KPMG Türkiye tarafından yorumlanan 2019 Ücret Araştırması’na göre kurumların yüzde 95’i 2019 yılında bir kez ücret artışı yapacak. Zam ortalaması ise yüzde 16.
  • Mercer Ücret Artışı ve Yan Hak Trendleri Anketi’nin sonuçları Aralık ayı itibariyle güncellendi ve buna göre   Türkiye genelinde özel sektörün Ekim 2018’de yüzde 22 olarak öngördüğü 2019 ücret artış oranı beklentisi, Aralık 2018 itibariyle yüzde 20 olarak değişti.
  • Korn Ferry nin yaptığı araştırmaya göre ise 2018 beklenen enflasyon oranı yüzde 23,5 iken ; planlanan ortalama ücret artışı yüzde 20 olarak çıkmış. Sektör bazında baktığımızda en yüksek artış planlamasının otomotiv ana sanayi ve metal alanlarında olduğunu görüyoruz.

Malum tüm şirketler için ocak kutsal bir ay ; önceki senenin değerlendirildiği, yeni yılın hedeflerinin şekillenmeye başladığı,performans değerlendirmelerinin tamamlanıp işin “duygusal” boyutu olan ücret artışlarının yapılması ile sona eren bu yoğun ay aynı zamanda şirket içi dedikodu kazanlarının kaynadığı, çalışanların kendi içlerinde artış oranları ile ilgili türlü senaryolar yaratarak İnsan Kaynakları ekiplerini zorladığı bir ay olma özelliği taşıyor.

Şirketlerde artış dönemlerinde şirket içi dedikodu ve asılsız haberlerin temel nedenlerine indiğimizde adalet  kavramı ön plana çıkıyor. Bireysel beklentiler bu durumu daha da körüklüyor. Bu dönemin sonunda bazı çalışanlar tatmin olurken bazıları ise haksızlığa uğradığını düşünüp şirkete küsebiliyor. Çalışan bağlılığı anketlerinde düşük puanlar içinde en üst sıraya her daim yerleşen ücret konusunda herkesi aynı anda mutlu etmek tabi ki mümkün değil. Ancak doğru bir iletişim stratejisi ile çalışanlara bilgi vererek küs çalışan sayısını en aza indirmekte elbette şirketlerin elinde. Şeffaf süreçler, bilgilendirmeler, net ve açık belirlenmiş kurallar, yönetimin tek bir dilde aynı mesajı vermesi şirket içi ücret konusunda yaşanan dedikodu ve mutsuzluk seviyesini azaltmada oldukça etkili olacaktır.

Unutulmamalı ki çalışanları etkileyen ücret artışı ya da performans gibi süreçleri en sağlıklı ve doğru yöneten şirketler her daim kazançlı çıkacaklardır. Başka türlüsü düşünülemez bile..

Not: İnternette ücret artışı ile ilgili araştırma yaparken karşıma enteresan bir kitap çıktı. Sizlerle de paylaşmak istedim.

Ücret Artışı Talebinde Bulunmak İçin Servis Şefine Yanaşma Sanatı ve Biçimi

Orjinal isim: L’Art et La Maniere D’aborder Son Chef de Service Pour Lui Demander Une Augmentation

Ezgi

 

Yazar

Yorum Yaz