Capture

Düşünün ki büyük kurumsal bir şirkette görüşmeye davet edildiniz.Bir grup çalışması yapılacağı söylendi.Tüm ciddiyetiniz ile hazırlandınız ve gittiniz ama o da sizden diğer adaylar ile birlikte tabu oynamanız istendi.Olamaz mı ? Öğrendiğime göre Philip Morris bunu stajyer alımlarında ön eleme aracı olarak uyguluyor.

Peki ya görüşmede sizden bir masa oyununda Marco Polo’nun Afrika’dan Venedik zindanlarına getirdiği ganimetleri zamana karşı ekip olarak kurtarmanız istense ne yapardınız ? Game Solutions Asia isimli bir firmanın demosuna geçtiğimiz günlerde katılma şansım oldu ve bizzat bu oyunu deneyimledim.İşe alımda oyun oynamak neyin nesi demeyin sakın sonradan İK cı kimliğim ile oyunu değerlendirdiğimde oyun içinde o kadar çok yetkinlik gözlemleme şansı olduğuna şaşırmadım değil.

Kısaca oyun hakkında bilgi vermek gerekirse.Beş kişi ile oynanan oyunun kuralları aslında çok basit mahzenlerdeki envai çeşit ganimetin ne kadarlık bir kısmını alırsanız kar.Mahzene bir yandan su doluyor ve alamadığınız ganimetler sonsuza kadar su altında kalmaya mahkum.Hem zamana hem de kazanca yönelik oynarken oyunun tamamlanabilmesi için hiç kimsenin geride kalmaması ve mahzenden çıkması gerekiyor.Yani strateji kurma,takım çalışması,işbirliği,liderlik,analitik bakış açısı gibi yetkinlikler oyun içinde rahatlıkla gözlemlenebiliyor.Şirketin işe alım için demo olarak getirdiği bu masa oyunu dışında farklı amaçlar için kullanılabilecek birçok farklı oyunu da bulunuyormuş.

Bu ve buna benzer örnekler önümüzdeki günlerde İnsan Kaynakları süreçlerinden işe alımdan eğitim ya da performans sürecine kadar bolca karşımıza çıkacak.İşte bütün bunlar hep “Gamification-Oyunlaştırma”kavramının hayatımıza getirdiği ve getirmekte olduğu renklerden birkaçı.

Kısaca değinecek olursak oyunlaştırma; herhangi bir süreci içselleştirerek bir parçası oldurabilmek amacıyla en çok tercih edilen yöntemlerden biri olmaya başladı.Her yeni akımda olduğu gibi anavatanı ABD olan oyunlaştırma 2011 yılından beri hayatımızda.Oyunlaştırma kendisi tek başına bir şey ifade etmeyen, bir süreçle birlikte o sürecin daha çok, hızlı vb. gibi amaçlarla kullanılan disiplinler toplamı olarak ifade edilebilir.Şirket İK uygulamalarındaki kullanımına  baktığımızda aslında hepimizin uzun yıllardır bildiği “Ayın Elemanı” ilk örneklerden.

Kurumsal şirketlerde işe alım süreçlerinin uzunluğu dillere destandır.En az 5 görüşme yapmadan sonuca ulaşmayan görüşmeler adayları işe alım süreçlerinden soğutur ve bıktırır hale getirir.Üstüne bir de süreçlerin farklı şirketlerde de olsa üç aşağı beş yukarı aynı olduğunu düşünürsek kısır döngü sürer durur.Şirketler de bunun bilincine varmış olsa gerek ki işe alım süreçlerini diğerlerinden farklı hale getirip bir adım öne çıkabilmek adına oyunlaştırma araçlarından yararlanmaya başlamış.Bence oldukça renkli ve eğlenceli olan oyunlaştırma konseptlerinin işe alımda kullanıldığı birkaç örneği de paylaşmak istiyorum.

Mariott Otelleri My Mariott Hotel adlı bir Facebook oyunu yaparak şirketin yönetici programına işe alımını bu uygulama üzerinden yapmayı denemiş. FarmVille konseptini Otel ortamına taşıyan oyunun özellikleri yeterince heyecanlandırıcı bulunmasa da bir ilk olduğunun altını çizmek gerek.

mariott hotel oyun

Teknoloji şirketleri bu konuda daha cesur.Yazılım mühendislerini ve yazılımcıları işe alırken teknik ve yaratıcı yeteneklerini sergileme fırsatı yaratıyorlar. Google’ın dünya genelinde düzenlediği online program yazma yarışması  The Google Code Jam’e 7500’den fazla kişi katılmış.  Finale kalan 25 kişi Mountain View Campus’e 50 bin dolarlık ödül ve Google ile çalışma şansı için yarışmaya gitmiş. Yarışmada adaylar yazılım sorunlarını çözerek sadece Google’ın değil diğer potansiyel iş verenlerin de dikkatini çekme şansı bulmuşlar.

code jam

Oyunlaştırma sadece işe alım sürecini daha eğlenceli hale getirmekle kalmıyor aynı zamanda işe başvuran adayların şirket ve işe daha ilgili ve heyecanlı olmasını sağlıyor ve motivasyonlarını arttırıyor.Her ne kadar sıra dışı görünse de iş arayanlara kendilerini, yeteneklerini ve tutkularını ortaya koymaları için ilginç ve farklı yöntemler sunan şirketler iş arayanlara bir avantaj vermiş oluyor.Yaratıcılıklarını ve becerilerini akılda kalıcı ve kendilerini kalabalıklardan sıyırabilecek şekilde ortaya koymaları için eşsiz bir fırsat. İş veren açısından da oyunlaştırmanın avantajı sadece özgeçmişe güvenerek işe alım yapma riskini azaltıyor olması ve adayı farklı bir bakış açısı ve araç kullanarak değerlendirme şansı bulması.İK açısından baktığımızda oyunlarla geliştirilmiş işe alım süreçlerinin özgeçmişteki bilgilere göre ayrım yapmadan, en objektif şekilde adayları değerlendirmenin en sağlıklı yollarından biri.

Ezgi

Yazar

Yorum Yaz