Capture

Çalıştığım şirketlerin birinde satış tepe yöneticilerimizden biri İngiliz’di. Dönem dönem kendisi ile birlikte mülakatlara girmem gerekiyordu. İstisnasız her görüşmede görüşmenin sonlarına yaklaşırken hep aynı soruyu sorardı. “İşyerinde mizah hakkında ne düşünüyorsun? “

Siz adayların şaşkınlığını düşünün; hiç beklemedikleri bir anda ne şekilde cevap vereceklerini bilemedikleri bir soruyla karşılaştıklarından bir yöneticiye bir bana dönüp “acaba doğru mu anladım” bakışı atarak zaman kazanmaya çalışırlardı. Adaylar bir şekilde cevap vermeyi başardıklarında yönetici açıklardı “Ben işyerinde mizahın gücüne  inanıyorum tüm gün birlikte çalışacağım insanların da benimle aynı görüşte olması benim için çalışmayı kolaylaştırır ve keyifli hale getirir.Çünk mizah hayatı renklendiren en büyük unsurlardan biridir.”

İşte taa o günlerden işyerinde mizah aklımda yer etmiş.İşyerinde mizah ile ilgili kafamda bunlar dönüp dururken bir zamanlar kurumsal hayatta beyaz yakalı olan ancak daha sonra hayallerini kovalayarak kendi işini kuran sevgili Selin Yetimoğlu’nun kurucularından olduğu Fun Ofis’in İK’da Mizah Atölyesi davetini gördüm.Oldukça ilgimi çekti.Geçtiğimiz günlerde bu atölyeye katılma şansım oldu.Aslında sizinle biraz hem bu deneyimimi paylaşmak hem de mizah atölyesi nedir ne değildir biraz onu anlatabilmek isiyorum.Ama temel amacım hayatlarımızdaki mizahın öneminin farkına varmak elbette.

“Şöyle ki; Mizah Atölyesi, katılımcılarla birlikte özel doğaçlama egzersizleri uygulayarak ve doğaçlama oyunlar gerçekleştirerek tam anlamıyla “organik” mizah ürettilen, birlikte gülüp eğlenilen yepyeni bir atölye fikrine dayanıyor.Bu nedenle de herhangi bir ekip tarafından değil, tüm katılımcıların özel bir parçası olduğu, özgün bir program ve uygulama dâhilinde, interaktif olarak gerçekleştiriliyor.Mizah Atölyesi, doğası gereği eğlence ve kahkahanın hiç eksik olmadığı çok özel ve keyifli bir atmosfere sahip. Fakat bunun yanında atölyeyi asıl farklı ve değerli kılan şey, mizahın çok yönlü fayda ve etkilerini katılımcılarla paylaşması, onların çok daha “sağlıklı ve güçlü” bir mizah algısına sahip olmasına katkıda bulunması… Bu bağlamda da atölyede, günlük yaşamın zorlukları ve stresle mücadelede mizahın etkin bir şekilde kullanımına ilişkin özel bazı çalışmalar gerçekleştiriyor, mizahın iyileştirici ve rahatlatıcı gücü hep birlikte deneyimleniyor.”

Katıldığım atölyeyi Cengiz Ferhat Altay yönetiyordu.Yaklaşık 15 kadar İK cı yı ; şaşıracaksınız belki ama hepsi kadın 🙂 ; başarı ile atölyeye dahil etti.Birbirinden farklı doğaçlama egzersizlerle birbirini tanımayan kişiler gün sonunda birlikte kahkaha atan ; birlikte eğlenen bir grup haline gelmişti.Kimse “Ay ben yapamam” ; “Şimdi benim hakkımda ne düşünürler” endişesine kapılmadan kendilerini atölyenin ritmine kaptırarak çok keyifli bir 2 saat geçirdi.

Burada ne gibi egzersizler yapıldığını anlatacak değilim.Ama io kadar fazla sayıda ve farklı amaçlara hizmet eden egzersizler vardı ki bir taraftan eğlenmeyi sağlarken diğer taraftan hayal gücümüzü canlandırmaya yardımcı oldu.Sanırım buna hepimizin ihtiyacı varmış.

Mizah Atölyesi’nde; şirket, kurum ve kuruluşların ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda bir program hazırlanarak, kitleye özel bir etkinlik planı sunulabiliyormuş.Şirketinizin mizah atölyesini kullanmak isteyeceği alanları belirleyip bu keyifli çalışma hayata geçirilebilir.Öğrendiğim kadarı işe şuan İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinde ya da Kurum İçi Aksaklıklara yönelik özel mizah atölyeleri düzenlenebiliyormuş.

Lafı çok uzatmadan ben bir de işyerinde mizahın yararlarına değinmek istiyorum.

  • Ortamı yumuşatır, stresi azaltır, umut verir, zihni dinlendirir, sakinleştirir ve zevk verir.
  • Gergin ortamı önler, iletişimi güçlendirir. Stresi yenmenin bilinen en etkili yöntemlerinden biridir gülümsemek.
  • Mutluluk hormonu salgılanmasını sağlar, pozitif duyguları öne çıkartır ve başarı oranını olumlu yönde etkiler.S

Çalışma ortamını daha yaşanır hale getirmek ve işyerinde sıkılmamak için gülmenin tercih değil, ihtiyaç olduğunu da eklemeden geçemeyeceğim.

Ezgi

Yazar

Yorum Yaz