capture

Çoğunuzun bildiği gibi Hollanda’nın en ünlü bira markalarından birisi Heineken.Bence aslında bira değil deneyim satan bir şirket.Ve bunu öyle güzel başarıyor ki tüm markalar yaptıklarından feyz almalı.Amsterdam seyahatimde Heineken Deneyimi adı verilen müze gezisinde müşteri olarak bunu bire bir deneyimleme şansı bulmuştum ve yarattıkları atmosfere hayran kalmıştım.Hatırlayacaklar olacaktır birkaç yıl önce Heineken yine İK alanında şahane bir video yapmış ve stajyer işe alımını inanılmaz güzel bir hikaye ile anlattıkları video çok ses getirmişti.İzlemeyenler oldu ise blogta eski yazılarda var tık tık. Heineken bu işi bir tık öteye taşımış ve bu deneyimi online olarak potansiyel çalışanlarına da aynı şekilde yansıtmayı başarmış. 2016 Kasım ayında People Make the Brand konferansında dinleme şansı bulduğum Heineken Küresel İşveren Markası Lideri Alfonso Auñón García nın tanıttığı platforma Heineken “Go Places” demiş.

Heineken bu online deneyime “The Interview” adını vermiş yani “Mülakat”.Ama bildiğiniz sıkıcı mülakatları unutun.Ekran karşısında soruları okuyup cevapladığınız sözde online mülakatları da unutun lütfen çünkü bu bambaşka bir şey.Bir kere interaktif yani ekran karşısındaki kişi aktif ve karşısına seçim yapması gereken durumlar çıkıyor.Yani aslında kendi yaptığın tercihlerle yol alıyorsun.Ve bu tercihleri yapman gereken durumlar o kadar güzel hikayeleştirilip Heineken yolculuğu içine yedirilmiş ki aslında tam olarak nereye vardığını sonuna kadar anlayamıyorsun.

Reklam olarak nitelendirilen ama reklamdan ziyade bence başarılı bir İK Pazarlama çalışması olan Heineken Go Places da benim en çok hoşuma giden ayrıntılardan biri oyuncuların tamamının gerçek Heineken çalışanları olması. Çalışma aslında interaktif bir şekilde ekran karşısındaki kişiye yolculuk içinde seçenekler sunarak kişinin yaptığı seçenekler doğrultusunda geri planda kişilerin şirket kültürüne uyumluluğunu ölçen 12 soruluk interaktif bir test kurgusuna dayanıyor. Yani yolculukta seçtikleriniz aslında sizin kişiliğinizin bazı özelliklerine de ışık tutuyor. Her sorunun 3 yada 5 saniyelik cevaplanma süresi var ve genelde sorular Heineken dünyasından seçilmiş. Test sonuçları neticesinde adayın kişisel profili ölçülüyor ve Linkedin profilinin eşleştirilmesi yoluyla başvuru alınıyor.Bu süreç aslında her ne kadar interaktif bir çalışma gibi görünse de arkasında Heineken çalışanlarının oldukça zengin, gerçek maceralarını ve kurumsal kimliği yansıtıyor.Yani anlayacağınız tam başarılı bir işveren markası çalışması nasıl olur un cevabını bu süreçte bulabiliyoruz.Heineken’i izlemeye devam edeceğim.

Capture

Heineken | Go Places | Case study from Wefilm on Vimeo.

Yazar

Yorum Yaz