Capture

İstanbul Bilgi Üniversitesi Örgütsel Psikoloji ve İnsan Kaynakları Yönetimi Yüksek Lisans Programı, insan kaynakları yönetimi alanındaki güncel gelişmelerin değerlendirildiği “İnsan Kaynakları Yönetiminde Yeni Yaklaşımlar Semineri” serisini 2010 yılından bu yana  yapıyormuş.Benim ise ancak bu sene haberim oldu.27 Nisan 2016 tarihinde bu dizinin 5. si olan “İK’da Dijitalleşme ve Zihniyet Değişimi” santralistanbul Kampüsü’nde düzenlendi.Öncelikle böyle güzel bir organizasyondan önceki yıllarda haberim olmadığı için üzüldüm diyebilirim.Üniversite yüksek lisans bölümlerinin işbirliği ile ortaya çıkan şahane bir organizasyon olduğunun altını çizmekte yarar var.Dolu dolu,tam da adında olduğu gibi İK ile ilgili dijitalleşmeye ve zihniyet dönüşümüne uygun konuşmacılarla zenginleşen bir gün geçirdim.

En çok keyif aldığım konuşmalar tabi ki pratik hayata yönelik uygulamaların anlatıldığı konuşmalar oldu.Bazen size de oluyor mu bir şeylerin teorisini dinlemekten yoruluyorsunuz ve o konu aklınızda bir türlü yer etmiyor.Ben son zamanlardaki İK zirve ve konferanslarında bunu sıkça yaşar olmuştum o yüzden uygulama görmekten çok mutlu oldum.

Organizasyon sorumlusu da olan İstanbul Bilgi Üniversitesi Örgütsel Psikoloji yüksek lisans öğrencisi Betül Yücel bizi sorularıyla ilk konuşmadan düşünmeye itti.Dijital,İK ve İnsan üçlüsünün birbiri ile buluştuğunu mu yoksa çatıştığını mı kapsayan konuşmasında; dijitalleşmeden ne anladığımız ya da anlamadığımız;birey olarak nasıl etkilendiğimiz,çalışma yaşamını ne şekilde etkileyeceği ve biz bireylerin bu yeni gelen kavramdan korkması mı gerektiği yoksa hazırlıklı mı olması gerektiği hakkındaki soruları ile bizi neler beklediğini aktarmaya çalıştı.

Günün İK cı olmayan Key Note Speaker’ı bende yeri çok özel olan Ufuk Tarhan dı. Kendisini zaten ilgiyle takip ediyordum “Dijital Gelecekte İnsan”ı anlattığı konuşmasını büyük bir keyifle dinledim.Dijitalleşmenin yanında robotlar,yenilenebilir enerji gibi kavramların da konuşulması gerektiğini aktardı.Asıl konunun işleri makinelere ve robotlara terkettiğimizde biz insanoğlunun ne yapacağı olduğundan bahsetti.Artık X,Y leri değil screenagers ları konuşmamız gereken bir devirde olduğumuzu aktardı.İşgücünün artık alınterinden akılterine kaydığından bahsetti.

Peryön den tanıdığım Yiğit Oğuz Duman “İnsan Kaynakları Yönetiminde Yeni İş Modelleri” nin neler içermesi gerektiğinden bahsetti.İyi bir insan yönetiminin doğrudan finansallara etki etmesi gerektiğini aktardı.İç ve dış herkesle bağ kuran,önceliklendirmeyi bilen ve etki eden bir İK nın varolması gerektiğini vurguladı.İK cılara farklılaşın mesajı verirken masraf merkezinden ziyade değer merkezi olun tavsiyesinde bulundu.

Accenture Dijitalleşme Endeksi Çalışmasının Türkiye sonuçlarını paylaştı.Accenture bu çalışmayla, dijitalleşmenin şirketlerin karlılığı üzerindeki etkisini de analiz ederek; Dijitalleşme Endeksi skorundaki yüzde 10’luk bir artışın bir şirketin FVÖK’ünde (Faiz ve Vergi Öncesi Kar) yüzde 1,5’luk ilave bir artışa denk geldiğini ortaya koymuş.Yine sonuçlara bakıldığında Türk şirketleri, organizasyon içerisindeki iletişim, iç süreç ve operasyonlarda, müşterilere sunulan ürün ve hizmetlere oranla daha dijital bir yapıya sahip. Şirketlerin dijitalleşme stratejilerini uygularken karşılaştıkları en büyük engellerin başında ise dijitalleşmenin etkin kullanımı için departmanlar arasında gerekli olan koordinasyonun eksikliği ve yavaş karar alma süreçleri geliyor.Endekste, şirketlerin dijital dönüşüm süreçlerinde dikkat etmeleri gereken en riskli konunun güvenlik olduğu ortaya konulurken, Türk şirketlerinin de bu konuda geliştirmesi gereken, tehdide açık alanlarının olduğu görülüyor. Örneğin; endekse katılan şirketlerin yüzde 12’si sanal ağ güvenliği ve geniş bant internet bağlantısı için ileri teknolojiden faydalanmıyor. Daha detaylı incelemek isteyenler buradan raporun tamamına ulaşabilirler.

Vodafone bir teknoloji şirketi olmanın avantajı ile tüm İK iş süreçlerinde dijital dönüşümle birlikte nasıl bir çalışan deneyimi yarattıklarını aktardı. Employee Self Service uygulamaları ile çalışanların her türlü bilgi ve dökümana ulaşması sağlanırken ; All in One Solution dedikleri uygulama ile ne şekilde toplantı odası rezerve ettiklerini ya da çalışanların  servislerini kaçırmamak için araçları nasıl takip edebildiğini gösterdiler. Ask HR dedikleri uygulama ile çalıaşnların soru ve sorunlarına 48 saat içinde çözüm sunan platformalarından bahsettiler.Eğitim gelişim süreçlerinde sanal sınıf çözümlerinden faydalandıklarını,eğitim değerlendirme ve yoklama gibi konuları yine mobil uygulama üzerinden yaptıklarını anlattılar.1,5 sene önce kurulmuş bir İK Analitik depatmanları olduğunu ve bu departmanın öngörücü analiz ve KPI lar takip ettiğinden bahsettiler

Verda Emiroğlu, dijital dönüşümün girişimcilik ve inovasyona etkisini aktarırken fiyat ve kar marjı baskısının giderek daha artacağını, yapılan her şeyin artık küresel hedefli olması gereğine vurgu yaptı. Bu da demek ki, düşen üretim maliyeti fırsatının nasıl değerlendirildiği artık daha da önemli hale gelecek.

Günün kalan yarısını ayrı bir yazıda ele alacağım.

Ezgi

 

Yazar

Yorum Yaz