Capture

Herşey 20 Şubat tarihinde Linkedin üzerinden Türkticaret.net İnsan Kaynakları Müdürü Sevgili Seyhan Koçak’tan gelen bir davet mesajı ile başladı.Davet çok cazipti.Alışılmış işyerlerinden uzak sıradışı  ofislerinde İnsan Kaynakları üzerine yazan Blogger’ları misafir etmek istediklerini söylüyordu.Şirketlerin İK bloggerlarını fark etmesi , onları şirketlerine davet ediyor olması,bilgilendirmesi İK blog camiası için kesinlikle çok büyük bir gelişme.Diğer şirketlerden de benzer yaklaşımların gelmesini heyecanla bekliyorum.

Google ofislerine hayranlığı ile bilinen şahsım için bu oldukça heyecan verici bir davetti. Türkticaret.net ofisinin sıradışılığını elbette biliyordum ancak birebir giderek görmek çok keyifli olacaktı.18 Nisan da beklenen gün geldi çattı.Sabah erkenden Kabataş da tanıdık/tanımadık (gün sonunda artık tanımadık yoktu) İK bloggerları ile buluşup macera dolu bir güne doğru yola çıktık.Lodos ve midelerin bulantısı bizi zorlasa da kesinlikle yıldırmadı.

Bu sıradışı ofisten bahsetmeden önce kısaca Türkticaret.net kimdir ne iş yapar biraz değinmek istiyorum.2000 yılında kurulan Türkticaret.net, Türkiye’nin ilk ve en büyük b2b elektronik pazaryeridir. E-Pazaryeri olma özelliğinin yanında katma değerli İnternet servisleri sunarak alanında Türkiye’nin lider firması haline gelmiştir. İnternet hizmetleri ve elektronik pazaryeri işletmeciliği alanlarında faaliyet göstermektedir.

Bursa’da Uludağ Üniversitesi’nin içinde yer alan  ofis bildiğimiz ofis konseptlerinden bir hayli farklı.Gelenekten geleceğe teması ile dizayn edilen ofis oldukça eski Bursa teması üzerine modern ofis kurgusuyla yepyeni bir ofis anlayışını hayata geçirilmiş.Yerel motiflerin kullanıldığı konseptte çalışılan internet sektörüne göndermeler unutulmamış.Ofis tasarımı yapılırken yurt dışındaki Google,Yahoo gibi farklı ofis örnekleri incelenmiş ve uzun süren bir fizibilite çalışması yapılmış.Şirketin Bursa merkezli olması ve kurucusunun Bursa’lı olması nedeni ile tercih edilen konsept bende nereden geldiğini unutmayan,yerel değerlerine bağlı ve sahip olduğu kültürü koruyan bir imaj da çizmedi değil.Ofiste sosyal alanlar,büyük bir bahçe,spor salonu,dinlenme ve masaj odaları birbirinden farklı temalarda toplantı odaları ve sahnenin yanı sıra eski Bursa sokaklarından bir kesit sunan kahvehane, sokak lambaları ve bir bakkal da yer alıyor.

Bursa denince aklımıza gelen teleferik,Hacivat-Karagöz ,ipek kozası,eski Bursa evleri,Mudanya sahilinden bir tekne ofise girdiğimde gözüme ilk çarpanlar.Her çalışma alanının,her toplantı odasının kendi içinde bir anlamı var.Örneğin IT hapishane şeklinde bir odada ve bu bilgi güvenliğine işaret ediyor.TV şeklinde çalışma alanı bize artık bilgiye ulaşımın 7/24 olduğunu eskiden 8-12 açık olan ve İstiklal marşı ile açılan kapanan TV döneminden Youtube TV ye geçişi simgeliyor İK nın odası ise garaj şeklinde (belirtmem gerek ben biraz kasvetli buldum) burada aktarılmak istenen Apple,Amazon gibi büyük şirketlerin birer garajda kurulduğundan yola çıkarak fikrin ne kadar ne kadar kıymetli olduğu.

Çalışanların akvaryum karşısındaki masaj koltuklarında dinlenebilme ayrıntısı bence oldukça hoş.Her ekibin çalışma alanı birbirinden farklı benim aklım bir ev rahatlığında çalışabileceğim pembe odada kaldı-erkek bloggerlarımızın ifadesi ile Madame Coco odası CEO nun kullandığı mavi oda da favorilerimden.Kitaplık şeklindeki çalışma alanı ise beni kalbimden vurdu.

Türkticaret.net’in çalışanlarının yaş ortalaması 25 ,yaklaşık 120 civarı çalışanları bulunuyor ve  7/24 çalışılması gereken bir sektördeler.Şirketin kurucusu Murat Yanıklar’ı da kısaca dinleme şansımız oldu.Girişimci olup kendi işini yapmayı kafasına koyduğunu aktaran Yanıklar “Biz ofise değil insana yatırım yaptık” diyerek gönlümü kazandı.Ofis dizaynında amaçlarının kopyalamak değil farklılık yaratmak olduğunu aktardı.Yeni ofis tasarımından sonra verimlilik ve aidiyetin arttığını da ekledi.

Tabi ki ofis tasarımının farklı olması çalışan mutluluğu ve bağlılığı adına herşey demek değil ama kabul edelim bazı pozitif etkileri de yok değildir.Keşke böyle bir ofiste çalışmak konusunda birkaç çalışanı da dinleme şansımız olsaydı.Böyle bir ofisi gördükten sonra hafta başında kendi ofislerimiz çok cazip gelmeyecek endişesindeyim.

Öncelikle bizi davet eden sevgili Seyhan Koçak’a ve Türkticaret.net yöneticilerine nazik davetleri ve tüm süreçte göstermiş oldukları ilgi için çok teşekkür ederim. İK Bloggerları ile bir arada olmak gerçekten çok keyifliydi.Birçok konuyu paylaşma fırsatımız oldu.Böyle ortamların çok daha fazla olması dileği ile..

Günün sürprizi İK Bloggerlarından İK Amatörü Ali Cevat Ünsal’ın aceleci bebeği Alper Tunga oldu.Buradan bir kez daha uzun,mutlu ve sağlıklı bir ömür diliyorum.

Ofisin videosunu bu deneyimi yaşamak isteyenler için aşağıda paylaşıyorum.

Yazar

Yorum Yaz