Capture

Kışın gelmesi ile konferans mevsimini açmış bulunuyoruz. Bu sezonun ilk konferans yazısı açılışını  yurtdışından bir İK Teknoloji konferansı ile yapıyorum. Her ne kadar bir teknoloji konferansı olsa da İK yı kapsayan bir yanı olduğundan size genel hatları ile deneyimlediklerimi aktarmak istiyorum.

HR Tech konferansları yılda 2 kez yapılıyor ve bir sonraki konferansı Mart 2016 da Londra da yapılacak. Ekim sonunda Paris te yapılan konferansa katılma şansına sahip olan ben hayalimdeki Amerika SHRM konferansına prova yaptığımı hissettim. (Evet böyle bir hayalim var gerçekten)

Global bir konferans olduğundan her ülkeden İK cıların ve İK sistemleri ile ilgilenen IT cilerin katıldığı yaklaşık 4000 kişilik konferans ağırlıklı İK Teknolojileri üzerine kurulmuştu. Aman da İK teknoloji dediğin de nedir diyenlere bende aynı şekilde düşünmüştüm ama çok fena yanıldım hiç te öyle değilmiş. Nerede ise bir seanstan diğerine koşarak yetişmek durumunda kaldığım konferansta Türkiye de duyulmamış ya da kullanılmayan bir çok sistem ile tanıştım.

Genel kongre yazılarımın aksine HR Tech için daha genel bir yazı yazmak daha uygun olur diye düşünüyorum. Ama gerçekten ilgimi çeken bir ya da iki seans ayrıca bir yazı konusu olabilir elbette.

Şirketimde bu sene Success Factors sistemine geçiş yapıyoruz bende Key User denen yetkililerden biriyim. O yüzden cloud (bulut) denen sistemlere aşinayım ve de aktif bir şekilde kullanıyorum. Bence yeni teknolojiler İK cıların hayatını kolaylaştırmak üzerine kurulmuş durumda tabi ki yatırım yapmak şart.

IMG_4881

Kongre boyunca işe alım ve performans sistemlerinden e-eğitimlere çalışan bağlılığından takdir ve ödüllendirme sistemlerine özel çözümler sunan bir çok şirketle tanıştım. İtiraf edeyim bu kadar çok şirket olması gözümü korkutmadı da değil. Genel hatları ile konferans çıkarımlarım aşağıdaki gibi :

  • Küresel İK sistemleri ile yerel İK sistemlerini karşılaştırdığımda şunu açıkça farkettim ki lokal uygulamaların birçoğu yetersiz. Hala bazı konularda yerimizde sayıyoruz.
  • Yatırım yapılmıyor. Yurtdışı çoktan bulut teknolojileri İK nın her sürecine taşımışken bizde bu konu daha yeni yeni konuşulmaya başlanmış durumda.
  • Dünya İK sistemlerini nasıl mobil ortama taşırız başlığını değil zaten taşıdık nasıl daha kullanıcı dostu hale getiririz üzerinde kafa yoruyor.
  • Big data her konuşmacının olmazsa olmazı. Veriyi yönetemeyen hiçbir şeyi yönetemez inancı yaygın.
  • Her sistem globalde nasıl yaygınlaştırırız ve kullanırız bakış açısı ile tasarlanıyor.
  • Dijital dönüşüm her konu başlığının içinde mutlaka yer alıyor.
  • Odak hızlı ve çevik organizasyona dönüşme becerisini geliştirme üzerine kurulu.
  • Geleceğe hazırlanmak için şimdiden tüm sistemler aynı paralelde dönüşüm sürecine alınıyor. Çalışan bağlılığı, performans ve yetenek yönetiminde gelecekteki modeller çalışılıyor.
  • Sürekli iyileştirme bir diğer önem verilen konu

Diyeceğim şudur ki her şey için bir sistem mevcut yeter ki şirketiniz bunun için kaynak yaratsın. Tüm sistemler İK için ve İK nın daha verimli çalışması için arkadaşlar. İK nın daha sistematik, daha kullanıcı dostu yeni teknolojilere ihtiyacı var.Biz daha bordro sisteminden öteye geçememişken bunları konuşmak ütopik gelebilir ama yapan yapıyor..

Ezgi

Yazar

Yorum Yaz