Capture

Bazen işe güce çok dalıp kafamızda bin bir düşünce ile hayatımızdaki güzellikleri farketmediğimizi farketmek tetikledi beni. Bunu nasıl fark ettin diye soranlara cevabım hayatımda her şeye sanki ilk kez görüyormuş gibi bakan ve o anda o baktığı şeyden önemli başka bir şey olmayan bir küçük insan ile yaşıyorum. Çocuklar aslında bize o kadar çok şeyi öğretiyor ki şaşırırsınız.

Örneğin ofisimin şahane bir boğaz manzarası var. Ama bu manzaraya ne kadar bakıyorum, gün içinde iş-güç derken hiç aklıma geliyor mu derseniz cevabım en üzücüsünden bir hayır olacak.

Peki ya siz bir bahar sabahı uyandığınızda artık kuşların cıvıl cıvıl ötmeye başladığını farkettiniz mi ? Durup dinlediniz mi hiç ? Belki de baharın geldiğini bile anlamadınız kim bilir..

Ya artık içimizi ısıtmaya başlayan o güneşin yüzünüzde bıraktığı sıcaklığı  hissetmek için durup yüzünüzü güneşe döndünüz mü ? Yoksa çok mu meşguldünüz bir yerlerden bir yerlere koşturmakla ?

Ya sonbahar geldiğinde yaprakların yeşilden turuncuya sonra da sarıya döndüğünü yakalayabildiniz mi ? Ne zaman ilk sonbahar yaprağı yere düştü sizin için görebildiniz mi ?

Ya kış geldiğinde karın yağışını elinizde sıcak bir kahve ile uzun uzun hiç bir şey yapmadan seyrettiniz mi ?

Sizi mutlu eden bir anın tadını daha uzun çıkarmayı denediniz mi yoksa size sıkan bir ya da üzen bir konuyu uzun uzadıya düşünmekle mi meşguldünüz de mutluluğunuz kısa sürdü.

Neden koşuyoruz neden hep telaş içindeyiz ? Ne gerek var ? Neden durup şöyle anın tadını çıkarıp çevremizdeki güzelliklerin farkına varamıyoruz ? Neden yapılacak işlere , bitmesi gereken görevlere odaklanıp hayatımızdaki görünmez gorilleri farkedemiyoruz ? Goril de nereden çıktı demeyin bir bildiğim var ki bağlayacağım konuyu elbet.

Christopher Chabris ve Daniel Simons, 1999″da, Harvard Üniversitesi”nde bir psikoloji deneyi yaptı:Deneklere bir basket maçından 1,5 dakikalık bölüm izlettiler.Takımlardan biri siyah, diğeri beyaz forma giymişti.Ve denekler, beyazlı takımın attığı pasları sayacaklardı.Doğru cevap, “15” idi. Yani 15 pas atılmıştı.

Chris ve Dan; deneklere şu soruyu sordu: “Gorili gördünüz mü?”

İzleyenlerin yarısı şoktaydı: “Goril mi, ne gorili?!”

Halbuki, goril kostümlü biri, ekranın sağından dans ederek giriyor, tam ortada durup göğsünü yumrukluyor ve yine dans ederek soldan çıkıyordu!

Görünmez goril olayı, yalnızca görme ile ilgibi bir durum değil bence.Daha derin bir yanı var. Düşünsel, duygusal, işitsel aslında.Birçok önemli noktayı kaçırmamıza sebep oluyor.Her an her şeye hakim olmaya çalışan insanoğlunun aslında hiçbirşeye hakim olamadığı aklıma takılıyor.

Videoyu ilk izlediğimde tabiki goril filan görmedim.Topa o kadar odaklanmıştım ki koskoca bir gorilin ekrana girip çıktığını farkedemedim bile.

Diyeceğim odur ki hayatımızdaki görünmez gorilleri daha sık farketmemiz lazım.Farkedemedik diye üzülmek yerine algımızı daha genişletmek farkedemediklerimizi farketmeye başlamak gerek.

Videoyu da buraya koyuyorum nasılsa artık izlerken gorile odaklanacaksınız J

Ezgi

 

 

 

 

Yazar

Yorum Yaz