Capture

Google takıntımı bloğumu takip edenler biliyordur diye düşünüyorum.Çalışma ortamı ile efsaneleşen Google’a ait araştırmalarımda elime geçen bir konuyu sizlerle de paylaşmak istedim.

 26Google’ın insan kaynağını yönlendiren ilkelerin neler olduğunu daha önce hiç duymamıştım.Google’ı bu kadar büyük bir şirket haline getiren bu ilkeler aslında hepimizin bildiği ama çoğumuzun yapmadığı şeyler.

1- İyi bir ekip kur: Başarı için iyi bir ekip kurman gerekiyor. Yani işe alırken özenle alın, sıradan insanları şirkete doldurmayın.

2- Herkesin katılımını etkin kıl: Çalışanların fikirlerini toplayacak bir ortam yarat. Bildiğimiz, öneri yazsınlar, puan kazansınlar, hediye alsınlar sistemi değil. Bir havuz oluşsun ve herkes fikrini rahatça açıklayabilsin. Bir forum gibi. Herkes fikirleri görebilsin ve bu fikirlere fikir ekleyebilsin.

3- Paylaşmak. Bir fikrin varsa onu mutlaka aç. Çoğu fikir insanlar onu kendilerine sakladıkları için ölüp gider. Şirkete paylaşılmayan fikir yararlı fikir değildir.Paylaşılmayan fikir, gelişemeyen fikirdir…

4- Vizyon, herkes tarafından paylaşılmalı. Çoğu şirkette, vizyon ve misyon şirketin girişinde ve web sitesinde asılıdır. Çalışanlar da onu ezbere bilir ama çoğu için bir anlam taşımayan soyut bir cümledir. Oysa, şirket çalışanları gelecekte şirketlerinin ne yapmak istediğini bilmeli ve bunu birlikte nasıl başaracaklarını öğrenmelidirler.

5- Düz organizasyon yapısı. Hiyerarşi yok. Hiyerarşi, sürecin uzamasına ve herşeyin korkunç bir hızla değiştiği bu çağda, çok geride kalınmasına yol açar. Hiyerarşi, iletişim engelleyicisidir. Düz organizasyonda iletişim çok kolaydır.

6- Fikirleri büyüt. Fikirler, büyümediği sürece yok olmaya mahkumdur. Fikir gelişmeyi sağlar ama kendisi durağan değildir o da gelişmelidir.

7- Hızlı ol. Bir ürünü yaparken, bir fikri düşünürken, başkaları onu bitirmiş olabilir. Sen betasını sunarken, başkaları bitmiş halini piyasaya sürebilir. Günümüzde trendy ve demode birbirine çok yakın .

8- Veri, veri, veri… Google içinde rakamın olmadığı şeyleri dikkate almıyor. Verilere inanıyor ve güveniyor. Bir projeniz varsa, bunun sonucunu da veri olarak sunabilmelisiniz. Başarı rakama dökülmeyince anlamsız kalıyor.

9- Kullanıcıya odaklan. Kullanıcı/müşteri dostu ol ve onun fikrini ve düşüncelerini dikkate al. Kullanıcıdan gelen geri bildirimleri çok iyi değerlendir. Müşterilerin/kulanıcıların inovasyon başlattığını görmek şaşırtıcı bir deneyim olabilir.

10- %20′lik zaman: Bu zamanı ya yeni bir fikre harca, ya da arkadaşının fikrine destek ol. Günde sekiz saat çalışıyorsan, bunun bir buçuk saatini yeni bir fikre ayır. Ya da yeni bir fikri olan arkadaşının fikrine her gün bir buçuk saat destek ver. Google’da çoğu yenilik böyle çıkıyormuş

Google’ın bu on ilkesi, gerçekten uygulandığında başarıyı getirebilir.En iyi örnek te kendileri değil mi zaten ??

Yazar

Yorum Yaz