Capture

Önceki yazımda performans değerlendirme döneminin kutsal ayı olan Ocak başladı demiştim. Ocak ayının olmazsa olmazlarından biri de performans değerlendirme işlemini takiben yapılan “Performans Görüşmeleri” dir. Bu görüşmelerde türlü türlü durumlar yaşanır. En ideali karşılıklı el sıkışılan ve mutabakat sağlanan görüşmeler iken bazen de görüşme çığırından çıkabilir. Karşılıklı seslerin yükseldiği yer yer hakaret
içeren,sıklıkla gergin, bir yere varmayan,amacından sapan görüşmeler de yaşanabilmektedir.Bu görüşmelerde yılın değerlendirilmesi yapılırken bol bol geribildirim verilir. Genellikle yöneticiden çalışana olacak şekilde akan geribildirimler bazen şekil değiştirip “Haddini Bildirim” e kadar varabilir.

Ekibinde çalıştığı kişinin performansı ile ilgili konuşuyor olmak dünyanın her yerinde, her yöneticinin yerine getirmekten en az hoşlandığı görevdir. Genel nedenlerin başında iki tarafında duruma kendi penceresinden bakması,beklentilerin farklı olması ve konunun varoluşu itibari ile olumsuz bir algı ve gerginlik yaratmasıdır.Çoğunlukla bu görüşmeler bolca subjektivite ve bir o kadar da  işin içine duygu karışması içermektedir.

Louis Csoka’nın “Closing the  Human Performance Gap” raporunda düşük performansın nedenleri incelenmiş. “Yetersiz ya da kötü geribildirim” %60 ile birinci neden olarak gösterilmiş.Yani geribildirimin doğru verilmesi oldukça mühim bir husus..

Hadi birlikte bir deney yapalım..Yöneticinizin performans görüşmenizde size  “Sana bir konuda geribildirim vermek istiyorum” dediğini hayal edin.Ne düşünürsünüz ? Nasıl davranırsınız ? Ben kısaca açıklamaya çalışayım :

  • Öncelikle bir gerginlik hali yaşanır.
  • Geribildirim muhakkak olumsuz bir şey gibi düşünülür.
  • Savunmaya geçmek ya da saldırmak için tırnaklar hazır bekletilir.
  • Yönetici hele bir de geribildirim verilen konuyu sağlam bir zemine oturtmaya görsün konu dallanır budaklanır,amacından sapar.

Hadi ama kabul edin ilk tepkiler bunlar olmaz mı şimdi ? Ben geribildirime çok açığım her zaman da isterim, çok da severim diyenler sizleri bizde çok seviyoruz hiç merak etmeyin 🙂

Bir de olaya yönetici gözünden bakmayı deneyelim. İnternette performans görüşmesinde çalışana nasıl yaklaşılmalı,geribildirim nasıl ve ne şekilde verilmeli isimli binlerce kaynağa ulaşabilecekken kendi bildiği gibi hareket etmeyi tercih eden yöneticiler performans görüşmesini güç gösterisine dönüştürüp,yapıcıdan ziyade yıkıcı geribildirimle ortalığı karıştırırken;“Sağlam” (gözleme, veriye dayalı mümkün olduğunca somut) bir örneği olan,kişiliğe değil davranışa odaklanan,dinleyen,anlamaya çalışan ve takdir etmesini bilen yönetici çalışanın algısını değiştirip verilen geribildirimi daha rahat özümsemesini ve sahiplenmesini sağlayacaktır. Geribildirim vermekte bir sanattır unutmamak gerek.

Ezgi

 

Yazar

Yorum Yaz