Geçen gün ilginç bir araştırmaya rastladım.
Yenibiris.com’un 21.384 çalışana yaptığı araştırmada ‘Geçim derdi olmasaydı, hangi işi yapmak isterdiniz?’ sorusu sorulmuş.Cevapları paylaşacağım ama soru bile bana oldukça vurucu geldi.

Cevaplardan kısaca bahsetmek gerekirse :

  • Çalışanların % 25’i sporcu cevabını vermiş.Spor sektöründe para kazanmanın çok kolay olmadığını düşünerek bu cevap verilmiş olabilir diye düşündüm ama ardından futbolculara bonservis olarak verilen milyonları düşününce içim cız etti.
  •  % 22’si tiyatrocu cevabını vermiş.Tiyatrodan para kazanılamayacağını bu nedenle tüm tiyatro oyuncularınız televizyon dizilerinde oynadığını görünce bu cevabı anlamak çok zor olmadı.
  • % 11’i dansçı cevabını vermiş.Türk insanı doğuştan oryantal figürlerle doğmuş olduğundan hepimiz aslında kendimizi biraz dansçı görüyoruz.Ama bu işten para kazanmanın zor olduğunu da biliyoruz.Dans yarışmalarının bu cevapta etkisi olabilir mi acaba tartışılır.
  • % 10’u yazar ve % 4’ü şair cevabını vermiş.Bugün Türk edebiyatına damgasını vuran çok satan şair ve yazarlara baktığımızda aslında hepsinin farklı meslekleri olduğunu ve kitapları satmaya başladıkça sadece yazmaya odaklandıklarını çok net görebiliyoruz.
  • % 9’u müzisyen ve % 5’i şarkıcı cevabını vermiş.Her yıl müzik piyasasına hızlı giriş yapan fakat ömürleri saman alevi kadar bile olmayan onca müzisyen ve sanatçıyı düşününce para kazanmasam da olur önemli olan keyif almak demek gerçekten güçleşebiliyor.
  • Mesleğimi değiştirmem, yüne aynı mesleği seçerim diyenler % 12.Bunu nasıl yorumlamak gerek bilemedim işini seven mi %12 yoksa iyi para kazanan mı ?Bu %12 içinde sporcu,tiyatrocu,dansçı,yazar,şair,müzisyen,şarkıcı var mı acaba ?
Yazar

Yorum Yaz