Capture

Özden Aslan’ın “Zor İnsanlarla Zorlanmadan Baş Etmek” kitabını bir solukta okudum.Özden Aslan okuduğum diğer 2 kitabında olduğu gibi vermek istediği mesajları hikayelerin içine ustalıkla yerleştirmiş.Kitap akıcı bir şekilde elden bırakmadan kendini okutuyor.Okurken çevremden iş hayatımdan kişiler ve olayların anlatıldığı duygusuna sıklıkla kapıldım..

 Birçok zor insan tipi sayabiliriz fakat Özden Aslan en çok gözlemlediği 3 tanesini ön plana çıkarmış..Bunlar “Ertelemeci”,”Terörist” ve “Benim İşim Değil” başlıklı hikayelerde detaylandırılmış.İş hayatı hikayeleri içine yerleştirdiği zor insanlar karşımıza çoktan çıkan ya da çıkması muhtemel karakterler..Okurken zaman zaman o kişiyle o durumu yaşadığınız hissine kapılıyorsunuz.Ya da ben o durumda olsam gibi derin düşünceler içine girebiliyorsunuz.
“Ertelemeci” hikayesinde herşeyi bilen ama uygulamayan kendine son derece güvenen fakat her yaptığı ile ekip arkadaşlarını zor durumda bırakan Alper’e kızıyorsunuz.””Terörist” hikayesinde kendinizi Aslı’nın yerine koyup Şefi Gürkan Bey’in yaptıklarının ne kadarına dayanabileceğinizi sorguluyorsunuz.”Benim işim değil” hikayesinde düzgün işleyen bir otelin Sami Bey nedeni ile adım adım çıkmaza girişine tanık oluyorsunuz.
 Herkesin okuması gereken bir kitap olduğunu söyleyebilirim rahatlıkla..
 Kitabın tanıtım yazısını da sizlerle paylaşıyorum

Yaşam, dikensiz bir gül bahçesi değil. Yaşantımızın her aşamasında bize mutluluk veren güller olabileceği gibi, elimize batan dikenler de olacak. Önemli olan, o dikenlerle yaralanmadan elimizdeki güllerden keyif alabilmek değil mi? Biliyoruz ki bazı insanlarla birlikte yaşamak veya çalışmak diğerlerinden daha zor olabiliyor. Hepimiz, yaşamımızın en azından bir döneminde, zor bir insanla birlikte yaşamak veya çalışmak zorunda kalabiliriz. Kitapta yer alan öykülerde, bu zor insanlardan üçüyle tanışıp iş yaşamına dair ipuçlarını yakalayacaksınız”

 Yazarın bu konu ile ilgili bir kitabı daha var.“İşte Zor İnsanlar” kitabı da başka bir yazımızın konusu olsun..
Yazar

Yorum Yaz