Capture

Malcolm Gladwell’in kitaplarını okumaktan büyük keyif alıyorum.Kitaplarında öne sürdüğü tezleri destekleyen birbirinden farklı araştırmalar,çalışmalar,örnekler kitaplaını okurken aynı zamanda yeni şeyler öğrenmeme ve çevrem ile paylaşmama da aracı oluyor.Daha önce Outliers (tık tık) ve Davut ve Golyat (tık tık) kitaplarını okuduğum ve okuma listemde uzun zamandır olan “Tipping Point” I okumaya yeni fırsat bulabildim.Şimdiden uyarayım Malcolm yüklemesi “Blink” ve “What the Dog Saw” ile devam edecek önümüzdeki günlerde..

Tipping Point veya Türkçe adı ile Kıvılcım Anı Malcolm Gladwell’in bundan tam 13 yıl önce yayımlanan ilk kitabı.Gladwell kitabı “küçük şeyler nasıl büyük fark yaratır” fikrinden hareketle aslında oldukça basit bir soruya cevap arıyor.

“Neden bazı fikirler, ürünler, markalar, davranışlar veya olaylar aniden tepe noktasına ulaşırlar? “

Fikirlerin, ürünlerin ve toplumsal olayların da aslında salgın hastalıklar gibi yayıldığını savunan Gladwell, birbiriyle bağlantısız duran birçok somut örnekten ve araştırmadan yola çıkarak, Kıvılcım Anı’nı mümkün kılan yasaları araştırıyor ve sistemleştiriyor.

1990’larda New York şehrindeki suç olaylarının nasıl kontrol altına alındığını, ayakkabı üreticisi Hush Puppies’in iflasın eşiğindeyken bir gecede Manhattan’da moda bir trend haline gelip üretime yetişemedigini, tüm çocuklari ve hatta büyükleri saran Susam Sokağı’nın başarısında yatan etkenlerin sosyal, psikolojik ve tarihsel analizi yapılarak aktarılıyor.

“Neden bazı fikirler, davranışlar ya da ürünler yayılıyor da, bazıları yerinde sayıyor? Kıvılcım ânı (tipping point) bir fikrin, bir trendin veya bir davranış biçiminin, herhangi bir nedenle bir eşiği aştıktan sonra hızla yayılmaya başladığı o büyülü noktadır. Tıpkı tek bir insanın bir grip salgınını başlatabilmesi gibi, belli belirsiz bir dokunuş da bir akımın önünü açabilir, bir ürünü çok popüler kılabilir veya toplumsal eğilimlerde ani bir sapmaya neden olabilir. ”

Gladewell’e göre salgına yol açan olayların başarılı olmasında 3 faktör yer almaktadır.

1. Az Seylerin Kanunu
2. Yapışkanlık Faktörü
3. Içeriğin Gücü

Kıvılcım Ânı’nı okuduğunuzda sigara bağımlılığının, intihar eğiliminin, isyanların, şehirde işlenen suçların, televizyon programlarının aldığı reytinglerin, ağızdan ağıza pazarlamanın doğasını daha iyi anlayacak; bireye ve topluma zarar veren salgınları önlemeye ve tam tersine yararlı akımları başlatma ve yönetmeye dair ufuk açıcı fikirler edineceksiniz.

Tipping Point mutlaka okunmalı..Sosyolojik, psikolojik, analitik yorumları ağır basan entellektüel bir kitap, kesinlikle tavsiye edilir.

Ezgi

Yazar

Yorum Yaz