Kaan-Sekban-Tebrikler-Kovuldunuz-Kapak

Kaan Sekban ile ilk kez Yakam Beyaz Beynim Ayaz videoları aracılığı ile tanışmıştım.Kitabı “Tebrikler Kovuldunuz” u ise geçtiğimiz günlerde bitirdim.Öncelikle kariyerinde bankacılık  geçmişi olan biri olarak kitapta bankacılık üzerine anlatılanların büyük çoğunluğunu yaşadım,gözlemledim.O yüzden inanılmaz bir empati ile okuyabildim.Tabi bir de yaşlarımızın yakın olması ve lise/üniversite yıllarına dair anlattıklarına da hakim olmanın da bir etkisi yok değil.

Kaan Sekban. Ömrünün baharında bir beyaz yakalı. Plaza hayatının tam göbeğinde bir bankacı. Dost mu düşman mı olduğu belli olmayan ‘dostman’larla çevrili hayatını, yönetici adı verilen ama ne yönettiği asla bilinmeyen insanların elinden kurtarıp hayallerinin peşinden gitmeye cesaret eden bir ofis kahramanı…Bir hayal uğruna Amerika’da oyunculuk eğitimi alan; odasında, perdesinin önünde Türkiye’nin ilk ‘ev yapımı talk show’unu başlatan, nihayet kendi stand up gösterisine çıkmayı başaran, koşullar her ne olursa olsun asla pes etmeyen bir insanın ilham verici öyküsü bu.Her sabah hayallerine koşmak yerine işe gitmek zorunda kalanların umuda yolculuk öyküsü…

Beyaz yakalılara ilham verecek itiraflardan biri de şöyle aktarılıyor. ‘Gerçek başarı neydi? Yalakalıkla veya başka yöntemlerle belirli koltuklara oturmak mı, yoksa insanların gönlünde taht kurarak, hayalinin peşinden koşmak uğruna koskoca bir konfor alanını terk etme cesaretini gösterebilmek mi? Benim için kesinlikle ikincisiydi ve bu yüzden ben çok başarılıydım! ‘’Tebrikler Kovuldunuz adlı kitabını, ‘’ Bir adamın istediği bir hayatı yaşamak için yaşadığı zorluklar.’’ olarak nitelendiren Kaan Sekban, arzu ettiği yepyeni bir hayatin kapılarını nasıl araladığının öyküsünü okurlarıyla paylaşıyor.

Kitapta, beyaz yakalı camiadan sahnelere uzanan yolculuğunu anlatan Kaan Sekban, hayallerinin peşinden koşan bir yazar. Yazarın mizahi dili sayesinde okuyucunun bol bol güleceği kitapta, bir plaza çalışanının yaşadığı zorluklar, sahte ilişkiler, kariyer hırsları anlatılıyor.İşte bu kısım özellikle biz İK cıları oldukça fazla ilgilendiriyor.Özellikle şirket içi terfi atama sistemlerine liderlik eğitimlerine değinen bölümler oldukça ilgi çekici.İnsan Kaynakları nın tasarladığı ve uyguladığı sistemlere çalışan gözü ile özellikle mutsuz bir çalışan gözü ile ayna tutmak bence bir ders niteliğinde elbette anlayana.

Son zamanlarda o kadar çok beyaz yakalıdan “İmkanım olsa,şartlar elverse,yeterli parayı kazanmış olsam şuan yaptığı işi yapmazdım ” cümlesini duydum ki neden çalışıyoruz diye çok sorgular oldum.Hepimiz plazaların soğuk gri gölgesinde sanki cezamızın dolmasını bekliyoruz.Bu böyle mi olmalı doğrusu bu mu diye kendime sorar oldum.O yüzden Kaan Sekban hayallerinin peşinden koşan ve başarılı olan kişilere çok iyi bir örnek.Bazılarımız bu adımı atmaya korkuyor bazılarımız ise şansını deniyor ama başarısız oluyor.

Konfüçyüs “Sevdiğiniz işi yaparsanız, bir gün bile çalışmış sayılmazsınız.” demiş umarım herkes bir gün gerçekten sevdiği işi yapacağı şartları kendine yaratabilir.

Ezgi

Yazar

Yorum Yaz