Capture

En sevdiğim kitap.. Edebiyat dışı hatta en sevdiğim yazar..Bana her kitabında farklı bir şey öğreten,heyecanlandıran,beni araştırmaya hata daha çok okumaya sevk eden sihirli kalem..Abarttığımı düşünenler lütfen önce bütün kitapları okusun 🙂 Bu kiyabı şuana kadar en azından 5-6 kişiye okutmuşumdur.Hepsinin bendeki heyecanı yaşaması bence bu konuda yanılmadığımı da gösteriyor.

Yazarın Outliers dışında hepsi Türkçeye çevrilmiş dört farklı kitabı daha var.Tüm kitapları okuyan biri olarak her ne kadar hala favorim Outliers olsa da diğer kitapları hakkındaki görüşlerimi de kitap isimlerine tıklayaıp öğrenebilirsiniz.

Kıvılcım Anı (Tipping Point),

Düşünmeden Düşünebilmenin Gücü (Blink) 

Köpeğin Gördüğü (What The Dog Saw)

Davut ve Golyat

*****

Kanadalı gazeteci ve yazar Malcolm Gladwell’in 2008 yılında piyasaya çıkan ve ABD’de en çok satan kitaplar listesinde 1 numaraya yerleşen kitabı bize başarının bambaşka bir yönünü tanıtıyor.

Outliers -Türkçe adıyla Çizginin Dışındakiler- tam da kelime anlamına uygun şekilde hayatta diğer insanlardan daha başarılı olmuş ve çizginin dışına çıkmış kişilerin bu başarıyı nasıl elde ettikleri üzerine kafa yoran bir kitap. Size anlattığı birbirinden çok farklı on hikaye ile başarı denilen şeyin doğum tarihinizden tutun da yaşadığınız yere, ailenizin yapısına ve dahi kültürel mirasınıza kadar hayatınızda etkili pek çok parametrenin kolektif bir ürünü olduğunu göstermeye çalışıyor.

Kitap, Fırsat ve Miras olmak üzere iki ana bölümden oluşuyor.

Kısaca bahsetmek gerekirse, Fırsat kısmında, başarılı kişilerin başarıya giden yolda ne gibi fırsatlarla karşılaştıkları ve bunları nasıl da kendi lehlerinde kullandıklarına değiniliyor ve bu bağlamda aynı yıl içerisinde doğmuş fakat ay farkıyla daha büyük bireylerin hokeyde daha başarılı olmasından tutun da 200 IQ ile dünyanın yaşayan en zeki insanı olduğu kabul edilen Chris Langan’ın Harvard profesörü olmak yerine neden bir at çiftliğinde hayatını devam ettirdiğine kadar pek çok farklı konudan aldığı örneklerle hayatta insanın karşısına çıkan fırsatların onun başarısında ne denli önemli olduğuna vurgu yapıyor.

Miras bölümünde ise, yetiştirildiğimiz kültürün ve ait olduğumuz toplumdaki değer yargılarının nesiller sonra bile “bireysel” başarımızda etkili olduğunu ve bu güçlü yargıların kuşaktan kuşağa aktarıldığını uçak kazası ve çeltik tarlaları gibi değişik örnekler üzerinden ifade ediyor. Bu bölümde benim en çok dikkatimi çeken kısmın, psikolojide “onur kültürü” olarak tanımlanmış ve genellikle dağlık bölgelerde yaşayıp hayvancılıkla uğraşan bireylerin mücadele etmek zorunda kaldıkları bu çetin hayat koşulları nedeniyle toplumsal meselelere nasıl yaklaştıklarına dair örneklemede bulunduğu altıncı kısım olduğunu söylemeden geçemeyeceğim.

Kitaptan kısaca aklımda kalan enteresan bilgiler..

  • Kanada’da profesyonel buz holkeyi oyuncularının büyük çoğunluğu Ocak-Şubart-Mart doğumludur.
  • Bill Gates’in okudugu kentte o sırada tüm amerikada sadece 3 adet olan kartuşsuz bilgisayarlardan biri olsaydı programlaması bu kadar iyi olmayacak ve hiç bir şansı olmayacaktı..
  • Beatles grubu gerçekten hit olan parçalarını yayınlamadan önce Hamburg’da büyük bir şov alanında çok uzun saatler boyunca çalmış. Non-stop konser vermişler, zaten devam eden bir organizasyonda , giriş çıkışların sürekli devam ettiği bir ortamda saatler boyunca durmaksızın çalmışlar. 1964 yılındaki asıl patlamalarına kadar Hamburg’da belli bir süre günde en az beş saat olmak üzere çaldıkları zamanlar olmuş , 1964 e kadar Hamburg’da 1200 kere sahneye çıkmışlar , Liverpool’da en fazla sahnede bir saat kalıyorken Hamburg’da artan ünle de beraber günde sekiz saate kadar çaldıkları olmuş, yani ünlü oluncaya kadar10bin saatin üstünde birlikte çalmışlar.
  • Japonlar niye bu kadar başarılı ve çalışkan bunun sebebi pirinç tarlaları. Neden mi şöyle ki pirinç dünyada en zor yetiştirilen şey devamlı suların içindesiniz ve tarlada gününüzün çoğunu geçirmek ve çok disiplinli olmanız gerekiyor, yoksa verdiğiniz emek bir anda yok olabiliyor ,prinç tarlalarında ki bu disiplin ve durmak dinlenmek bilmeden çalışmak sonraki kuşaklara, tarımdan sanayiye dönen ekonomik sistemde başarının anahtarı olmuş.
  • Her hangi bir şeyde başarılı olmak mı istiyorsunuz, keman çalmak, ressam olmak vb en az 10,000 saat çalışmanız gerekiyor.Bir şey üstünde günde ortalama 10 saat çalışmış olsanız 1 yılda 3,650 saat.. ve kabaca 3 yılda 10,000 saat kuralını yakalamış olursunuz.
  • Hofstede güç mesafesi endeksinin kültürler  arası önemi ve neden olduğu uçak kazaları
  • Amerika’nın en zengin kişilerinin ortak noktası nedir ?
  • Amerika’da 1930’larda Yahudi bir avukat olmak ne demektir ?

Ezgi

Yazar

Yorum Yaz