Capture

Geçen hafta “Ofis Hikâyeleri” kitabını bitirdim. Aslında uzun zamandır elimde olan bu kitaba bir türlü başlayamamıştım. Kendimi kişisel ve blogsal  anlamda beslemek adına bu kitap çok faydalı oldu. Kitabın adı “Ofis Hikâyeleri”.Fakat temelde bir İnsan Kaynakları kitabı olma özelliği taşıyor. Yazarı İdil Türkmenoğlu İnsan Kaynakları’na gönül vermiş profesyonellerden.

Kitabın çok farklı bir özelliği var.Aslında 2 farklı kitap içiçe.İdil Türkmenoğlu’nun babası Mete Akidil’in bundan 25 sene önce iş hayatına dair kaleme aldığı Buzdağı Holding’e ait hikayeler de yer alıyor.Yani aslında okurken hem 25 sene önceki şirket yapı ve uygulamalarını öğreniyoruz hem de günümüze ait uygulamaları..Şahsen ben önce Buzdağı Holding’i okudum sayfa atlayarak ardından yazarın günümüz iş hayatına ve insan kaynakları uygulamalarına değindiği satırları okudum.Bazı konu ve sorunların yıllara meydan okuduğunu,zaman içinde isim ve şekil değiştirse de iş hayatında aynı kaldığını görmek garip hissetmeme neden oldu.Düşünmeden edemedim acaba bundan 20 sene sonra da (o zaman hala iş hayatında olacağım varsayımından yola çıkarak) bazı şeyler değişmeden kalacak mı ?

Kitabın yayınlanmış tanıtımına aşağıda yer veriyorum :

“Her çalışanın kendinden parçalar bulacağı, kişisel kariyerini, ilişkilerini, ekibini ve şirketini yönetme üzerine ipuçlarını yakalayacağı bir kitap. Aslında iki kitap birden.

Kitapta bir yandan, olmamış yöneticiler, birbirlerinden çalan elemanlar, unvan savaşları, şirket içindeki oyunlar ve gizli politikalar üzerine gözlem ve düşünceleri bulacaksınız. Mülakatlardan ücret artışlarına, performans değerlendirilmesinden motivasyona, yükselmeye kadar çeşitli “kariyer yönetimi” konuları da bir İnsan Kaynakları Yöneticisi’nin, ama her şeyden önce bir çalışanın kaleminden yorumlanıyor. Bir yandan da önceki 25 yıla dayanan ve 20 yıl önce yazarın babası, M. Mete Akidil tarafından kaleme alınmış. Büyük Ağabey’in, İhtiyar Kurt’un başrolde olduğu, liderlerin varlık savaşı verdiği, gerçek bir iş yaşamı hikayesi holdingi heyecanla takip edeceksiniz. İki ayrı kuşağın, farklı eğitim ve iş geçmişlerine sahip iki ayrı kişinin kaleminden çıkan, üstelik iki ayrı türde yazılmış yazıları bir solukta okuyacak, yılların iş yaşamında çok az şeyi değiştirdiğini görerek, duruma hem şaşıracak, hem de kızacaksınız. “

Ben özellikle iki farklı kalemden çıkan yazıların birleşimini okumaktan büyük keyif aldım. Konularına göre yazılar özellikle peş peşe yerleştirilmiş. Bir bakıyorsunuz günümüzde kurumsallaşma konusu incelenirken Buzdağı Holding kurumsallaşmaya gidiyor.

İdil Hanım ile beraber çalışmanın nasıl bir deneyim olacağını ara ara düşünmedim değil..Benim kafamdan geçen “ah İK da şu da şöyle olsa ne güzel olurdu” diye düşündüğüm birçok konuda paralel fikirleri var..Ne olması gerektiğini değil de neyi nasıl yapmamız gerektiği üzerimize düşen temel görevler ile ilgili düşünceleri sıklıkla dile getirmiş.

Bence iş hayatının kıyısından köşesinden içinde olan herkes “Ofis Hikayeleri” ni okumalı..Eminim kendinizden ve çevrenizden çok şey bulacaksınız.”Ya aynısı bizim şirkette oldu” cümlesini sıklıkla kuracaksınız..

İdil Türkmenoğlu internet sitesi : http://www.idilturkmenoglu.com/

Dipnot : Yazarın 2. kitabı “Pozitif Yönetim (İş Yerinde Keyifli Ortam Yaratmak)”  2011 yılında çıktı.Henüz okuyamadım ama okunacaklar listeme ekledim.

Yazar

Yorum Yaz