Capture

Yine bir Malcolm Gladwell kitabı ile karşınızdayım. Merak etmeyin kendisi yeni bir kitap yazana kadar söz veriyorum başka yazı yok. Köpeğin Gördüğü kitabı ile Gladwell serimize şimdilik son veriyoruz.

“What The Dog Saw” ( Köpeğin Gördüğü) 2009 da yayınlanan ve yazarın 10 yılda The New Yorker dergisi için kaleme aldığı en iyi yazılarından oluşuyor. Kitap tam bir klasik Gladwell kitabı, alabildiğine farklı ve ilgi çekici konuyu bir arada barındırıyor. Yine çok şey öğretiyor. Bu kitapta fark ettim ki bazı konular o kadar ilgimi çekiyor ki bunları özel araştırıp ayrı bir yazı konusu olarak yazmayı planlıyorum. Kırık Camlar Teorisi yazımda olduğu gibi. Bu kitaptan da bir Siyah Kuğu yazısı çıkacak gibi görünüyor.

Kitap birbirinden farklı konu başlıkları altında (borsa, ketçap, doğum kontrol hapı, saç boyası, hitler, yazarlar, ressamlar vb.) yolculuk yaptırıyor. Kitabın cevap vermeye çalıştığı bazı sorular şu şekilde :

 •  Tıkanmakla panik olmak arasında nasıl bir fark var?
 • Neden onlarca hardal çeşidi varken sadece bir çeşit ketçap var?
 • Futbolculardan öğretmenlerin nasıl işe alınacağıyla ilgili ne öğrenebiliriz?
 • Saç boyası 20. yüzyıl tarihiyle ilgili ne anlatır?

Doğum kontrol hapının mucidinin acı hikayesi ve pasta sosunu icat eden öncü Howard Moscowitz’in şaşırtıcı icatları bu kitapta. Gladwell, et fırınları satarken Amerikan mutfağının kralı Ron Popeil’le oturuyor ve elinin bir dokunuşuyla vahşi hayvanları sakinleştirebilen Cesar Millan’ın sırlarını keşfediyor. Zeka testlerini, etnik profilleri, “zaten biliyordum” yanılgısını inceliyor ve Silikon Vadisindeki herkesin bir zamanlar neden aynı yeni mezunu işe aldığını anlatıyor. Malcolm Gladwell, “İyi bir yazının başarısı ya da başarısızlığı ikna etme yeteneğinin gücüne bağlı değil ki” diyor. “İyi bir yazının başarısı ya da başarısızlığı sizi içine çekme, düşündürme, bir başkasının kafasındakilere göz atmanızı sağlama yeteneğine bağlı.”

3 bölümden oluşan kitabın ilk kısmı Takıntılar, Öncüler ve Minör dahilere; ikinci kısmı Kuramlar, Tahminler ve Teşhislere ve üçüncü kısmı ise Kişilik, Karakter ve Zeka’ya ayrılmış..

İtiraf etmem gerekir ki borsa ve savaş ile ilgili kısımlarda bir kadın olarak ilgim aşağılara düşse de saç boyası ve doğum kontrol hapı gibi konularda ilgim daha da artarak çoğaldı. İlgimi çeken birkaç bölümü kısaca aşağıda paylaşıyorum.

 • Ketçap dünyasına yapılan geç bir keşif, 30 küsur yıl tek tip lezzet dünyasında yaşadıktan sonra aslında bu konuda yapılan pek çok çalışma olduğunu, olgun domates, taze domates; içindeki şeker miktarı ve bir sürü farklı faktöre göre farklı lezzetlerde ketçapların tarihçesi
 •  Gerçek Renkler: Saç boyası Loreal’ın yükselişi-çünkü biz buna değeriz sloganının çıkışı, saç boyalarının kadın algısı ve hissettirdikleri üzerine etkisi.
 • Ya Köpeğin Gördüğü (Cesar Millan ve Ustalıklı Hareketler): Köpek eğitimcisi Cesar Millan’dan köpek eğitim, insan eğitimi, anne – çocuk eğitimine ilişkin incelikli detaylar.
 • Milyon Dolarlık Murray (Evsizlik gibi Sorunları Çözmek, Neden Yönetmekten Daha Kolay Olabilir?) : Amerika evsizleri üzerine ilginç analizler, sokakta kalan yiyecek verilen evsizlerin inanılmaz bakım maliyetlerinin kaynağı, acil servislere başvurularında ortaya çıkan inanılmaz maliyetler ve sonuçta onlara teslim edilen evler ve evlerin diğer hepsinden daha ucuz oluşu.
 • Görüntüleme Sorunu: Görmek, görmenin yeterli olup olmadığı, görmenin getirileri problemlerini Mamografi, II.Dünya Savaşındaki bombardıman beceriksizlikleri ve Körfez Savaşı üzerinden yorumlamak
  Önceki Gladwell kitaplarının yorumları için kitap isimlerinin üzerine tıklamanız yeterli.
 • Capture

Ezgi

 

Yazar

Yorum Yaz