Capture

“Bir gün bir kitap okudum ve bütün hayatım değişti.” Orhan Pamuk’un romanı Yeni Hayat bu sözlerle başlar.Bende Lean In – Sınırlarını Zorla için aynı duyguları besliyorum.O yüzden yazıma da aynı şekilde başlamayı uygun buldum.

Sheryl Sandberg’in kadınlar, iş ve liderlik isteği üzerine yazdığı Lean In – Sınırlarını Zorla kitabı benim için gerçekten ilham verici bir kitaptı. Her fırsat bulduğumda kadınların iş hayatında daha aktif olması gerektiğini aktarmaya çalışırım. Kitabı okumaya başladığımda fikirlerimin kanlı canlı karşımda olması oldukça heyecan verici oldu.

“Bu kitabı yazmak, sadece benim başka kadınlara sınırlarını zorlamalarını tavsiye etmem anlamına gelmiyor. Aynı zamanda benim, kendi sınırlarımı zorladığım anlamına da geliyor. Bu kitabı yazmak benim için, korkmasaydım yapacağım şey.” diyor Sandberg..

İş hayatının kadınlar üzerinde yarattığı iç ve dış baskılar,zorluklar oldukça net bir biçimde bilimsel kaynaklar ve araştırmalar kullanılıp aktarılmış. Sandberg’in kendi hayatından ve yaşadıklarından örnekler vermesi konuların daha canlı ve elle tutulur hale gelmesini sağlamış.

Sandberg kitabının hemen başında kadınların iş hayatında karşılaştığı dış engeller kadar özgüven eksikliği, beklenti ve hedefleri düşük tutma gibi iç engelleri de aşmak zorunda olduğunun altını çizmiş. Hatta yeri geldiğinde bu iç engellerin daha da önemli hale geldiğini eklemiş.

Kendimce önemli bulduğum notlarımı aşağıda sizlerle paylaşıyorum.

 • Profesyonel hırslı olmanın toplum tarafından her zaman erkekten beklenir kadından bu yönde bir talep gelmemektedir.
 • Güçlü erkekler ‘Lider’ olarak görülürken güçlü kadınlar ‘Otoriter’ olarak görünür. Erkekler agresif oldukları için ödüllendirilirken kadınlar negatif olarak algılanır.
 • Sevilmeme korkusu, olumsuz algılanma korkusu, başarısız olma korkusu veya evde eş/anne olma sorumluluğu kadınları bloke eden iç seslerin başında geliyor.
 • Kadınlar iş hayatında “masaya oturmaktan” korkmamalı, oturmak için davet beklememeli.
 • Başarı ve beğenilme erkekler için pozitif bir algı oluştururken iken kadınlar için negatif algı yaratmaktadır sahiptir.(Howard ve Heidi vaka çalışması)
 • İş yaşamında yükselme dümdüz bir tahta merdivende basamak basamak yukarı çıkmak gibi değil, çocuk parklarındaki oyun merdivenlerindeki gibi sağa, sola geçerek farklı yollardan yukarı tırmanmaya benzer.
 • Kadınlar iş hayatında olumsuz olarak algılanacakları düşüncesi veya takımlarının onları desteklemeyeceği düşüncesi ile doğruları yada eleştirileri söylemekten imtina eder.
 • Birçok kadın aslında çocukları olmadan çok önce işte geri planda kalıyorlar. Yeni bir ortaklık yada iş talebi söz konusu olduğunda kadınlar ailem için daha esnek bir işte çalışmalıyım düşüncesi ile geride kalıyor.
 • Kariyeriniz söz konusu olduğunda karar alana kadar ayağınızı gaz pedalından çekmeyin.
 • Aile hayatınıza 50/50 paylaşım ile devam etmek istiyorsanız bunu baştan kurun.
 • Araştırmalar gösteriyor ki eşit paylaşımlar daha mutlu evliliklerin oluşmasını ve çocuklar için de eşitlik modelinin benimsenmesini sağlıyor.
 • Kendi eşinin ona kariyerinde ve çocuklarının sorumluluğunu üstlenmede ne kadar destek olduğundan bahseden Sandberg ben bu yazıyı yazmaya başladığımda eşini daha yeni çok trajik bir kaza sonucu kaybetmişti.
 • Birçok kadın kendini evde daha az sorumluluk alma eğiliminde olan erkek meslektaşlarıyla veya çalışmayan kadın arkadaşları ile kıyaslıyor ve sonunda her iki alanda da kendini başarısız hissediyor.
 • Suçluluk yönetimi anneler için zaman yönetimi kadar önemli olabiliyor. Önceliklerinizi belirleyin her şeyi yapmaya kalkışmayın. Sizin ve aileniz için en önemli olanlardan başlayın.

Kitabın çıkış noktasını oluşturan TED konuşmasını aşağıda sizlerle paylaşıyorum.

Ezgi

 

Yazar

1 Yorum Var

 1. İpek Elif Arpak. Reply

  Merhaba,

  23 yaşında taze bir ik’cıyım.

  Kendimi geliştirmek adına başladığım blog takibi sırasında sizin isminize rastladım. Ve sayfanıza eriştim. Bir kaç yazınızı okuduktan sonra rutin işlere daldım. Farkında olmadan ben,şirket ve ülke karamsarlıklarıyla umutsuzluğa kapıldığım saatler geçirdim. Açık kalan sayfayı okuyup kafamı dağıtmaya zorladım. Bu yazı bunu başardı. Bu yazı fikirlerime ve hislerime tercüman oldu.

  Teşekkürler,

  Paylaşmak istedim.

  İpek Elif Arpak.

Yorum Yaz