Capture

Özden Aslan’ın okumuş olduğum dördüncü kitabı olan “İş” te Zor İnsanlar’ı bitireli uzun süre oldu ama bir türlü oturup yazma şansım olmadı.Hatırlarsanız Zor İnsanlarla Zorlanmadan Baş Etmek kitabından bahsettiğim yazımda bu kitabın da başka bir yazı konusu olacağını iletmiştim sizlere.Sanırım Özden Aslan kitapları bende bağımlılık yarattı.Nedeni ise hikaye ya da roman içine yedirilen iş hayatı..Bir de sanırım son iki kitapta çevremdeki insan tiplerini bulabildiğim ve kitabı okurken sürekli “ya evet bence de öyle” ya da “evet evet bu kişilerden bende çektim aynen anlatıldığı gibi” tepkiler verdiğimden ötürü daha da hoşuma gitti.Ama bence bu seri devam edebilir yani sadece 6 karakterden ibaret değil iş hayatı..Buradan Özden Hanıma bu mesajı da ilettikten sonra kitap hakkında anlatacaklarıma geçebilirim..

Özden Aslan, Zor İnsanlarla Zorlanmadan Baş Etmek adlı kitabında olduğu gibi, yine üç farklı zor insan tipiyle baş etmenin yollarını anlatıyor. Yazar, yaşamın içinden örneklerle zenginleştirdiği anlatımı ile okuyucuya eğlenceli bir rehber sunuyor.

İşte Zor İnsanlar, yarattığı beklentiyi tamamen karşılıyor. Çevremizde mutlaka bir Demir, Engin Bilgin, Dr. Hüsnü veya Nurcan vardır. Böyle kişilerle baş etmenin akıl oyunlarıyla dolu yolları bu kitapta. Zaman zaman güldüren, güldürürken de öğreten harika bir kitap.

Ben Bilirim İnsanları : Bu tip insanlar girdikleri ortamda her şeyin en iyisini kendilerinin bildiklerini sanırlar ve mutlaka her konuda az çok bilgileri vardır. Bu bilgiyi de karşıdaki insanı zor duruma düşürmek pahasına bile olsa kullanmaktan çekinmezler.

Şikayetim Var İnsanları : Bu tip insanlar hiç bir zaman ortam şartlarından memnun olmazlar. Mutlaka ve mutlaka çözülmeyen bir şeyler vardır ve gider onu bulurlar. Sonra da sizin önünüze bırakıp ; hadi çöz diye beklerler. Asla çözüm üretmez sürekli şikayet ederler. Hatta siz onu dikkate alıp şikayet ettiği konuları düzeltmeye çalışırsınız o bu kez de az performans sergilediğinizi söyler.

Dost musun, Düşman mısın İnsanları : Rengini belli etmeyen insanlardır bu tip insanlar. Hele de yeni bir iş ortamına girdiyseniz onun çekim alanında yerinizi en önden ayırtmışsınız demektir. Genelde size çok iyi davranırlar çünkü onun nasıl biri olduğu hakkında öncesinden bilginiz olmadığı için kolayca size yansıttığı yüzü ile onu tanırsınız. Fakat bazen öyle sorular sorarlar ki sanki sürekli ağzınızdan sizin hakkınızda laf alıyormuş gibidir.En başlarda pek şüphelenmezsiniz. Fakat sonrasında renklerini arkanızdan döndürdükleri dedikodular ve kazdıkları kuyular ile belli etmeye başlarlar.

Ben kitabı çok sevdim çünkü işte zor insan tipleri örnekler üzerinden çok net bir şekilde yansıtılmış.Okurken çalışma arkadaşlarımı,okul arkadaşlarımı,aile üyelerimi gözümün önüne getirdim.Kitaptaki karakterlerin aslında çevremde de varolduğunu zaman zaman bu kişilikler ile yaşadığım sıkıntıların bu farklı kişiliklerden kaynaklandığını anlamak içimi biraz rahatlatıı aslında..

Yazar

Yorum Yaz