ikigai

İkigai kelimesi ile ilk kez Evrim Kuran sayesinde tanışmıştım. Çok hoşuma gittiğini hatırlıyorum ayrıca yukarıda görmüş olduğunuz görsel sayesinde aklımdan hiç çıkmadı. Yaşam amacı gibi çevrilebilir ancak Japoncada çok derin anlam taşıyan bir kelime. Çok satanlar listesinde son zamanlarda farklı kültürlerin yaşam tarzlarına ait kitapları sıklıkla görür olduk. İkigai de bunlardan biriydi. Sevgili Selin Yetimoğlu’nun 2019 da okunması gereken kitaplar listesinde yer alan kitap tam aklıma düşmüşken hediye olarak gelince bu bir işaret olmalı dedim ve okumaya başladım. Genel olarak kitabı beğenmiş olsam da sanki daha derinleşmesi gerektiğini düşünmedim dersem yalan olur. Yine de genel olarak keyifle okuduğumu aktarabilirim.

Kitaba göre Japonlar herkesin bir ikigaisi olduğuna inanır, her sabah yataktan kalkmaları için bir sebepleri vardır. Adını bir Japon konseptinden alan İkigai 4 temel unsura dayanır. Buna göre, sevdiğin, iyi olduğun, insanlığa hizmet eden ve para kazandığın bir şeyi yaptığın zaman İkigai’ye ulaşılabilir.Kitap uzun ömürlü insanları ile tanınan Okinawa’nın Ogimi kasabasında, 100 yaşın üzerindeki Japonlarla görüşerek yazılmış.Japonya’da sıra dışı bir şekilde uzun yaşayanlarda emeklilik sözcüğünün kullanılmadığı ve ikigaileri sayesinde emekli olduktan sonra da faal kalmaya devam ettikleri anlatılıyor. Bu kişilerin ortak özellikleri bir topluluğun parçası olmaları, başkalarına yardım etmeleri, aktif olmalarını gerektiren tarlada çalışmak ya da sebze yetiştirmek gibi hobilerinin olduğu, yediklerine dikkat etmeleri , hareket etmeleri ve geniş bir aile ve arkadaş çevresine sahip olmaları.

İkigai-624x468

Kitap farklı bölümlerde uzun ve mutlu yaşamın sırlarına dair ufak ipuçları veriyor. Kitaba dair genel olarak aklımda kalanları kısaca aktaracak olursam :

  • Aktif yaşam her şeyin temeli emekli oldum diye düşünüp bir bankta boş boş oturmak uzun ömrün önündeki engellerden.
  • İyi dostluklar ve bir topluluğa ait olup işe yarama hissi kişiyi diri tutuyor.
  • Karnımızı tıka basa doldurmak yerine %80 oranında doyarak sofradan kalkmaya çalışmak gerekli (Hara hachi bu)
  • Mümkünse her gün az da olsa bir egzersizle başlamak önemli
  • Doğa ile bağlantıda kalma, toprakla uğraşma her zaman iyi gelir.
  • Anı yaşamak ,yarını ya da dünü düşünmeden günün tadını çıkarmak mutluluğa götürür
  • Eğer bir ikigainiz var ise (ki kitaba göre herkesin var ama bazı kişiler henüz keşfedememiş olabilir)  onu takip etmek
  • Anti-kırılganlık diye bir terim var bu zorlu olaylardan daha da güçlenerek çıkmak gibi düşünülebilir. Hayatta anti kırılgan olmak üzere çalışmak gerek.
  • Akışı yakalamak için aynı anda tek bir işe odaklanmak gerek

Kitabın yazarları sözlerini; henüz ikigainizin ne olduğunu bilmiyorsanız göreviniz onu keşfetmek olsun diye tamamlıyor. Ben kendi ikigaimi gün geçtikçe daha yakından keşfediyorum dilerim tüm okuyanlar kendi ikigaisini bulmuştur ya da bulmak için yola çıkmıştır.

Ezgi

Yazar

Yorum Yaz