9786054584475

Malcolm Gladwell ile yollarımız ilk Outliers kitabı ile kesişmişti.Yazarın 2 kitabı daha okuma listemde Düşünmeden Düşünebilmenin Gücü (Blink) ve Köpeğin Gördüğü (What The Dog Saw).Fakat onları okumadan önce yeni çıkan kitabı Davut ve Golyat ı okumayı tercih ettim.İtiraf etmem gerekir ise Gladwell Outliers ile favorilerim arasına girmesi de bu kararımda etkili oldu.

Bu kararımın ne kadar isabetli olduğunu Davut ve Golyat’ı okudukça daha iyi anladım.Her iki kitapta da yazar bol araştırma,iç içe geçmiş konular,farklı hikayelerin aynı başlıkta bağlanması,tarihi bilgiler,gerçek kişi,kurum ve olaylardan derlenmiş örnekler ile okurken hem ilgiyi yüksek tutan hem de okuyanı sıkmayan bir tür yaratmış.

Bağlam kurma ustası Malcolm Gladwell bu kez “avantaj” ve “dezavantaj” kavramlarını sorguluyor ve bizi yine felsefeden bilime, psikolojiden sanata uzanan bir yolculuğa davet ediyor. Üstelik bu yolculuğu gerçek hayat hikâyeleriyle daha sürükleyici kılıyor ve devlerle karşılaşmanın kaçınılmaz olduğu bir dünyada bize ışık tutuyor.

Kitabın konusu, olağan mağlupların aslında her zaman kaybeden değil, kazanan olabilecekleri fikrini işlemektedir. Yazarın verdiği örneklerden en çok akılda kalan çocukluğunda disleksi hastalığı (en sık rastlanan öğrenme bozukluklarından biridir) olan ve bu dezavantajlarını hayatta kendi avantajlarına çevirip başarılı olan kişiler ile ilgili olan örneklerdir.

Kitapta büyük denizde küçük balık olmak ile küçük denizde büyük balık olma durumu örneklerle açıklanoyor ve yazar küçük denizde büyük balık olmanın aslında birçok açıdan daha iyi olduğu fikrini öne sürüyor.

Davut ve Golyat , Gladwell severlere ilaç gibi gelecek..İlk kez okuyanlar için ise bir bilgi kaynağı sıkılmadan okuyup üzerine düşünebilecekleri ,yeni ve farklı bilgiler edinebilecekleri eşsiz bir kaynak görevi görecektir.

Gladwell’in kitaba adını veren Davut ve Golyat hikayesini kendi anlatımı ile izleyebilirsiniz..

Keyifli Okumalar ve İyi Seyirler
Ezgi

Yazar

Yorum Yaz