Capture

Evet kabul ediyorum Malcolm Gladwell kitaplarını okumayı seviyorum. Öylesine değişik ve paylaşma isteği uyandıran konular oluyor ki elimde değil. Kitaplarında öne sürdüğü tezleri destekleyen birbirinden farklı araştırmalar, çalışmalar, örnekler kitaplarını okurken aynı zamanda yeni şeyler öğrenmeme ve çevrem ile paylaşmama da aracı oluyor.

Daha önce Outliers (tık tık) Davut ve Golyat (tık tık) ve Tipping Point-Kıvılcım Anı (tık tık) kitaplarını okumuştum ve okuma listemde uzun zamandır olan “Blink” i okumaya yeni fırsat bulabildim. Şimdiden uyarayım Gladwell yüklemesi  kalan son kitap “What the Dog Saw” ile devam edecek önümüzdeki günlerde.

Blink okuduğum Gladwell kitapları arasında dördüncü sırada. Favorim tabi ki Outliers diğer kitaplar bende aynı etkiyi yaratmasa da yine de keyifle okudum. Zaten tarzına alıştığınızda çok zorlanmadan okuyabiliyorsunuz. Kitap ile ilgili en hoşuma giden şey aslında hemen kapakta “Düşünmeden düşünebilmenin gücü” hoş öyle değil mi ? Blink, davranışlarımızın ve kararlarımızın şekillenmesinde bilinçdışının rolünün ne olduğunu tartışıyor.

Aslında Blink yazarın ikinci kitabı ve 2005 yılında yayınlanmış. Kitap genel olarak insanların hayatında karşılaştığı durumlarda ilk birkaç dakika (bazı durumlarda ise 2 saniye!) içindeki izlenimlerin güvenilirliği, tuzakları ve eğitilebilirliği üzerine birbirinden farklı örnek ve araştırmaları barındırıyor. Biriyle ilk tanıştığınızda, satın almak için girdiğiniz eve ilk adımınızı attığınızda, ya da bir kitabın ilk birkaç cümlesini okuduğunuzda farkında olmadan bir sürü sonuca varırsınız. İşte bu “ilk 2 saniye” hakkında olan kitapta Gladwell, psikolojiden tıbba, sanattan askerliğe yaşamın çeşitli alanlarından örnekler geliştirerek farklı bir bakış açısı kazanmamızı sağlıyor.

Kitap yazarın ifadesi ile “Hızlı anlamlandırma ve göz açıp kapayıncaya kadar geçen sürede olup biten türden düşünme biçimi hakkında bir kitap.”Biri ile ilk defa karşılaştığınızda,satın almayı düşündüğünüz bir eve girdiğinizde veya bir kitabın ilk bir-iki cümlesini okuduğunuzda zihninizin bir dizi yargıya ulaşması iki saniyesini alır.İşte Blink o iki saniye ile ilgili bir kitap. Fazlaca psikoloji yedirilmiş entelektüel bir macera hikayesi .

Gladwell’e göre bir kararın niteliğinin, oluşumunda sarf edilen çaba ve zamanla doğrudan bağlantılı olduğunu dayatan bir dünyada yaşıyoruz. Olabildiğince çok bilgi toplamayı, enine boyuna düşünmeyi, uzun uzun incelemeyi iyi bir şey sanıyor, sadece bilinçli olarak alınmış kararlara güveniyoruz. Yanlış anlaşılmasın yazar öncelikle bu eğilimin her zaman doğru olmadığını, ani kararların da ince eleyip sık dokunmuş olanlar kadar iyi olabileceğini anlatıyor.

Benim en dikkatimi çeken örneklerden biri evli çiftlerin 15 dakikalık konuşma videolarını izleyerek bu çiftlerin 15 yıl sonra hala birlikte olup olmayacaklarını, yüzde 95’lik bir doğruluk payıyla tahmin edebiliyor olması oldu. Üstelik bu 15 dakikalık konuşma kendi ilişkileri hakkında olmak zorunda bile değil, hatta çiftlerin ilişkileri dışında bir konu hakkında konuşmaları tahminlerin doğruluğu açısından daha bile yararlı oluyormuş.

Evlilikten,İkinci Dünya Savaşı yıllarında kod kırmadan,bir antik Yunan heykelinden,Ner Jersey’in en iyi araba satıcısından ,Tom Hanks’ten,Speed-dating den,tıp alanında görevi kötüye kullanmaktan ve bir kişinin yatak odasına bakarak o kişiden neler öğrenebileceğinden aynı anda bahseden bir kitap düşünün.İşte Blink tam da o kitap.

Gladwell, kitap boyunca içgüdülerimizin bize ihanet ettiği anları da sorguluyor. Kitabın en vurucu noktası ise anlık hükümlerimizin ve ilk izlenimlerimizin eğitilebilir ve yönetilebilir oluşu. Yani bir çırpıda doğru karar vermek, dünya üzerinde yalnızca birkaç kişiye bahşedilmiş bir Tanrı vergisi değil, hepimizin geliştirebileceği bir yetenek.

Psikoloji ve nörobilim teorilerini yaşanmış örneklerle detaylandıran Blink, günlük hayatta aldığımız basit kararlardan, sevdiklerimizle ilişkilerimize kadar özel hayatımıza ışık tutacak; pazarlama iletişimi ve reklam dünyasında çalışanları da yeni sorularla karşılaştıracak nitelikte.

Blink , daha çok günlük yaşamlarımızın en küçük yapı taşları , ne zaman yeni biri ile tanışsak veya karışık bir durum ile karşı karşıya gelsek veya stresli koşullar altında bir karar almak zorunda kalsak su yüzüne çıkan o ani izlenimlerin içeriği ve kökeni ile ilgili.O anlara daha fazla dikkat etmemiz gerektiğini savunan kitap dikkat edersek savaşların seyrinin,raflarda gördüğümüz ürünlerin çehresinin,çekilen filmlerin türlerinin,polis memurlarının yetiştirilme tarzının,çiftlere akıl veriliş yönteminin ve hatta iş görüşmelerinin yapılış biçiminin tamamen değişebileceğini anlatıyor.

Kitapta daha hakkında sayfalar boyu konuşulabilecek birçok şey var. Fakat her deney aynı sonucu gösteriyor. Tüm bu deneyler özgür irademizle karar verdiğimiz algısının bir ilüzyondan ibaret olduğunu kanıtlıyor bize. Çoğu zaman aslında otomatik pilotta yaşıyoruz. Ne kadar iyi düşündüğümüz ve davrandığımız, düşündüğümüzden çok daha fazla dış dünyadaki etkenlere bağlı. Bu yüzden belki gizlice işini yapan bilinçaltımızın bize sunduğu avantajları bir an önce keşfetmemiz gerekiyor kimbilir ?

Ezgi

Yazar

Yorum Yaz