IMG_3382

Şehir hayatı,apartman yaşantısı,ihtiyacından fazlasını alma çılgınlığı,evlerin dolup taşması ve hala bir şeyler alma peşinde olmak ,bizi sürekli alışverişe iten pazarlama oyunları,yeni sezon ürün giyme sevdası,instagramın bize yaptığı reklam üçkağıtları ve nicesi..Sizde bazen çığlık atarak uzaklaşmak istemiyor musunuz ? Ya da şöyle sorayım bazen her şeyin üstünüze üstünüze geldiğini hissetmiyor musunuz ?

Son zamanlarda sadeleşmek , tüm yüklerimden arınmak istiyorum.Hem evimde,hem zihnimde hem de işimde beni boş yere yoran ağırlıklardan kurtulma düşüncesi kendini sürekli daha da şiddetlenerek hissettiriyor. İlk kez ne zaman farkına vardım bu isteğin tam olarak hatırlayamasam da “sade” leşmeye dair her şey beni kendine çeker oldu.İşte Selen Baranoğlu’nun yazdığı Basit ve Mutlu Yaşam kitabı ile de yolum bu arayışlarımın birinde kesişti.

Kitap o kadar akıcı ve aslında hiçte zor olmayan çözüm önerileri sunuyor ki bir yandan okurken aslında sadeleşmeye başlıyorsunuz.Belki hepimizin farkında olduğu ama bir türlü nereden başlasam diyemediği basit ve mutlu hayata doğru giden yoldaki parke taşlarını tek tek önümüze koyuyor.Ben okurken kendimden o kadar çok şey buldum ki örneğin herkesin evinde mutlaka olmalı diye alınan mutfak eşyalarından ; hamile olduğum dönemde bebek için mutlaka alınması gereken denen milyonlarca gereksiz ve yer kaplayan ürüne,yıllardır dolabımda etiketli duran giysilerden zihnimde sürekli beni yiyen gereksiz düşüncelere kadar her okuduğum satırda “gerçekten bende böyleyim ” dedim içimden.

Kitaptan öğrendiğim en önemli şey basit demek aslında hayatımızı zorlaştırmayan,kolaylaştıran,bize yardımcı olan şeyler anlamında geliyor.O kadar ufak çözümler o kadar büyük değişiklikler yaratabilir ki yeter ki farkına varalım.Kitabın ana amacı bence okuyanlara herkesin dertli olduğu bu tüketim çılgınlığı dönemlerinde bir farkındalık sağlamak,yol göstermek,minik ipuçları ile hayatlarını değiştirebilecekleri aktarabilmek.

“Evinde nefes alabileceğin alanlar yaratarak, zihnini gereksiz detaylarla doldurmadan, üzerindeki görev ve sorumlulukların önceliklerini belirleyerek ve sevdiğin şeylere vakit ayırarak yaşaman mümkün. Hem de bir sahil kasabasına göçmeden. Ütopik mi dedin? Yok canım! Denemesi ve memnun kalırsan yaşaması bedava.” diyor kitabında Selen Baranoğlu. Kitapla ilgili en hoşuma giden noktalardan biri bir iddiasının olmaması yani bu kitabı okuyan kişi şöyle mutlu olur böyle sadeleşir gibi bir derdi yok kendi yaşanmışlıklarından yola çıkarak minik reçeteler sunuyor yani tamamen okuyucuya kalmış bunları benimseyip uygulamak.Belki de bu nedenle ben daha fazla içselleştirdim.

Mutlu olmak için çok şeye ihtiyacımız yok aslında. Pahalı kremlere, 82 parça yemek takımlarına, daha fazla kıyafete… Selen Baranoğlu, Basit ve Mutlu Yaşam kitabında az eşya ile çok mutluluk vaat ediyor ve “denemesi bedava” bir tarif sunuyor.

Kendisinin kitap ile aynı adı taşıyan Basit ve Mutlu Yaşam  isimli bir sitesi de var.İçinde basit yaşama dair oldukça güzel öneriler yer alıyor.Benim de daha önce üzerine yazı yazdığım kapsül gardırop üzerine bolca yazı var.Özellikle 333 projesine ben bayıldım ama yapacak cesareti henüz toplayabilmiş değilim.

Keyifli okumalar

Ezgi

Yazar

Yorum Yaz